close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově. 9. část.

29. září 2015 v 7:00 |  Loutkové divadloKdyž tady již bylo zmíněno i bývalé loutkové divadlo v Olivětíně, které bylo součástí veškerého loutkářského dění v Broumově, musím ukázat nejen jeho zázemí, ale uvést i vzpomínku od pana Miroslava Chalupníčka. Mezi nadšenci ochotnického divadla vzniklo založení loutkového divadla v Olivětíně. Na toto loutkové divadlo vzpomíná i p. Chalupníček, na jeho začátky, slávu i zánik. Dále uvádí, jak při prohlídce fotografií z rodinného archivu si připomněl, jaké v Olivětíně bylo loutkové divadlo. Vzniklo a bylo provozováno ochotníky z řad místních občanů za podpory tehdejšího Závodního klubu Veba. Toto loutkové divadlo bylo umístěno v prostorách firmy Meissner, u domu č. 88 v Alšově ulici, kde se v letech 1920 - 1945 vyráběly upomínkové předměty. Obrázky a pohlednice podle dobových fotografií, nebylo v nejlepším stavu. Na snímku vidíme několik titulů, které zhlédli malí diváci v sezóně 1959 -1960. Tak třeba 25. 11. V 15 hodin to bylo pohádka Perleťové pantoflíčky. Vstupné bylo pro děti 1 Kč a dospělí platili 2 Kč. Další názvy her: Šípková Růženka, Hračky na cestách, Jeníček a Mařenka.


Prostor pro čtecí zkoušky a plakáty her, kterré se hrály.


Záznam ze čtecí zkoušky.
Pro silné nervy pak drama Vodníkova pomsta nebo Kašpárek dvorním lékařem. Nacvičení každé hry dalo asi dost práce. Marionety měly 4 - 6 vodících šňůrek a vyžadovaly zručnost při manipulaci. Text se četl pod jevištěm do závěsného mikrofonu a reproduktory byl přenášen do hlediště. Stálo zato sledovat malé diváky, jak reagovali na výkony dřevěných herců, napětí při dramatických situacích, úleva a oddech, když vše dobře dopadlo. Kašpárek vždycky potěšil malé i velké vyřešením i těch nejzapeklitějších situací.


Pohled na malé diváky z jednoho představení.Prostor pro vodění loutek.

Na závěr každého představení se s diváky rozloučila kapela dechové muziky řízným pochodem. Po několika sezonách bylo nutné provést rekonstrukci divadélka. Přistoupilo se k tomu se záměrem využít prostor i k promítání filmů pro veřejnost a pro místní školu. Přístavbou vstupní haly se získal prostor pro šatnu, nové sociální zařízení a kabinu na promítací přístroje. Zvětšil se prostor hlediště, šikmá podlaha byla osazena pohodlnými sklopnými sedadly. Pro dobrou akustiku byly i stěny obloženy hnědě červenou koženkou. Před oponou divadélka se dalo snadno umístit promítací plátno. Uváděním filmových představení byla ukončena činnost kroužku loutkoherců. Namátkou několik jmen těch, kteří rádi oživovali postavičky na jevišti olivětínské loutkové scény: Pánové Richter, Mach, Vít, Košťál, Pohl, paní Tošovská, Obršálová, slečna Hilšerová. Výrobou loutek se zabýval pan Beran, kulisy a scény navrhoval pan Šafář a pan Macek. Údaje, které jsem uvedl, nejsou vyčerpávající, a pokud má někdo více informací, uvítáme jejich doplnění. V devadesátých letech zaniká privatizací budovy jak školní družina, tak kino a loutkové divadlo. Snad se někdy ukáží veřejnosti, třeba jen na nějaké výstavě, nebo na mimořádném představení.Loutky, se kterými se hrálo.


Všechny dobové fotografie z prostředí loutkového divadla, poskytl ze své sbírky p. M. Chalupníček.
Závěrečný 10. díl bude 2. října.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 29. září 2015 v 8:38

Podle úvodních fotek je vidět, že to loutkoherci v Olivětíně neměli snadné, to zázemí pro zkoušení pohádek bylo hodně ubohé. Ovšem to nepohodlí určitě vynahradilo samotné hraní a vděčná reakce dětského publika. ;-)  :-)

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 29. září 2015 v 22:17

Každý takový začátek byl asi v té době dost těžký, zrovna tak, jako divadélko v Broumově. Postupně se jeho vzhled vylepšoval a jak nakonec dopadl je uvedeno v článku. Jeho využití se několikrát měnilo a jak to je dnes se lehko najde na http://www.sreality.cz/detail/pronajem/komercni/ostatni-komercni-prostory/broumov-olivetin-alsova/3037659228. Díky za komentář. ;-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 1. října 2015 v 10:36

Chtělo to opravdu hodně velké nadšení, aby se loutkové divadlo udrželo v činnosti po celou tu dlouhou dobu, o které píšeš, Mirku.
Ochotníci to mnohdy neměli vůbec jednoduché, ale zvládli to, všechna čest.
Nadšené oči malých diváků jsou velice silná motivace. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. října 2015 v 17:48

[3]:Zítra bude Hani už poslední díl, takže závěr ukáže výsledek dlouholetého snažení nad zachováním loutkového divadla. Díky za komentář a hezký říjen  na podzimní fotografie. :-)

5 Hanka Hanka | E-mail | Web | 2. října 2015 v 23:43

[4]: Poslední díl už jsem viděla, Mirku.
Děkuji za přání, doufám, že říjen hezký bude. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama