Říjen 2015

S loutkáři mezi dětmi.

26. října 2015 v 14:24 Loutkové divadlo
Po letní přestávce loutkového divadla BRUM Broumov, jsem opět navštívil 22.10. 2015 jedno z představení tohoto divadélka. Na programu byla hra " Čarovný kvítek", která byla sehrána pro děti Mateřských škol. Kdo by si myslel, že vodit loutky je lehké, je na omylu. Musí se hlídat, aby se nitě nezamotaly a někde neuvázly. V této činnosti dvojnásob platí, že ruce loutkoherců jsou navíc zlaté. V některých představeních divák žasne, co všechno jeho ruce dokáží rozpohybovat. V čem spočívá kouzlo práce s oním "materiálem", tedy loutkou? Prostě v kouzlu oživené hmoty. Pokud na jevišti hraje kousek dřevíčka a děti na něj reagují a přijímají od něj nějaké sdělení, daný obsah nejen přijímají, ale daleko lépe si ho pamatují. Loutkoherci daleko více předávají svou duši právě díky oživování předmětů. Brum se programově specializuje na dětského diváka. Ne proto, že je to snadnější, spíše naopak. Hrají pro ty nejmenší diváky, a tak je musí zaujmout. Snaží se je vtáhnout do děje. A když jsou případy, kdy jim děti napovídají, jak mají zachránit princeznu, je to ta největší odměna, vědí, že to funguje. Kdo to nezažil, nepochopí. Malé dítě mívá někdy před loutkou respekt, cítí nejistotu…Je to neživé a chová se to jako živé, je to podivné. Navazování kontaktu pomocí loutky je o to jednodušší, že odpadá běžná nejistota a ostych při setkání s cizím dospělým člověkem. Až když ji vezme za ruku, je to, jakoby bralo za ruku dospělého člověka. Proto také loutkoherci tohoto divadélka chodí po skončení představení mezi děti a ukazují jim loutky, se kterými hraji a jak fungují.

Město Broumov se zapojí do mezinárodního projektu Noc divadel (klik)

Úterý, 20 Říjen 2015 09:54 Jitka Exnerová, Infocentrum Broumov

ndTMěsto Broumov se zapojí do mezinárodního projektu Noc divadel. Mezinárodní projekt European Theatre Night vznikl v roce 2008 v Chorvatsku. Česká republika se poprvé do projektu zapojila v roce 2013 díky Institutu umění - divadelního ústavu (IDU).
Cílem je české veřejnosti nabídnout kulturní vyžití jako nabízejí projekty zaměřené na jiné kulturní obory - například Noc literatury, Muzejní noc nebo Noc kostelů, do které se již několikátým rokem město Broumov pravidelně zapojuje. Projektem se zviditelní nejen jednotlivé divadelní scény, ale i české divadlo. První Noci divadel v ČR se zúčastnilo přes 80 souborů z 25 českých a moravských měst. Účast překonala 40 000 návštěvníků. Druhý ročník Noci divadel 2014 se svým rozsahem a bohatým programem stal největším divadelním svátkem v rámci evropské Noci divadel. Noc divadel se konala ve 29 městech, zapojilo se 130 českých a moravských souborů a divadel a zúčastnilo se jí 50 000 diváků.
Do letošního 3. ročníku se zapojí i město Broumov a srdečně vás zve do Městského divadla Broumov ve středu 21. listopadu 2015, kde se naši nejmenší diváci mohou těšit na pohádku Kouzelná perlička v podání broumovského loutkového souboru Brum. Ve foyer divadla bude možné shlédnout výstavu loutek. Večer dospělé publikum pobaví broumovský divadelní soubor Divadlo Broumov se skvělou komedií Mátový nebo citron. Přijďte podpořit Noc divadel 2015.

Vodní svět, terárium plazů.

25. října 2015 v 17:47 Zajímavosti z cest
Tato další část úzce navazuje na předchozí dva články a je to s ukázkou plazů ze stejného pavilonu.


Vodní svět, ZOO Dvůr Králové.

22. října 2015 v 14:41 Zajímavosti z cest

Podobnou atmosféru tak jako u předcházející návštěvy tropického pralesa, zažijete ve vodních světech. Je to jeden z dalších nejatraktivnějších pavilonů. Průchod vás zavede do poslední části pavilonu, která je ale největší. Zde naleznete několik obrovských akvárií, která obývají různé druhy ryb. Pavilon představuje prostředí živočichů žijících ve vodě. Je to fascinující svět korálových útesů.Jednou z dalších návštěv bude ještě ukázka plazů, která je součástí " Pavilon vodní svět".

Deštný prales ZOO Dvůr Králové.

20. října 2015 v 16:22 Zajímavosti z cest
Dlouhé popisování jedné z návštěv ZOO ve Dvoře Králové, by bylo nošením dříví do lesa. Vždyť ZOO Dvůr Králové, je pojem, který zná snad každý. Zoologická zahrada byla oficiálně otevřena pro veřejnost dne 9. května 1946 na ploše pouhých 6,5 ha. Prvním správcem zoo a zároveň kustodem ( správcem ) muzea byl v letech 1946-1953 Josef Fabián. Především v prvních desetiletích byly jednotlivé klece a výběhy stavěny svépomocí. Mezi nejvýznamnější patří adaptace původního palmového skleníku na Tropický pavilon s opicemi, ptáky a prvním královédvorským lvem nazývaným Rémus. Dalším mezníkem byla 70. léta, kdy zoo zorganizovala osm expedic do různých zemí Afriky a dovezla kolem 2 tisíc zvířat. Specializaci zahrady na africkou faunu prosadil Ing. Josef Vágner, CSc. (ředitel 1965-1983). Tato ZOO se může chlubit největší kolekcí afrických zvířat v Evropě. Zahrnuje kromě zmíněného safari také několik pavilonů, z nichž nejzajímavější jsou asi Vodní světy, kde se dostanete pod hladinu a poznáte zvířenu tropického pralesa. Samostatný pavilon má také vzácná okapi. Dvůr Králové je jediná ZOO ve střední Evropě, která se může tímto druhem pochlubit. Právě v pavilónu s vytvořeným deštným pralesem se dostanete do zajímavých zákoutí a ty Vás provedou různými cestičkami, kde se budete prodírat hustou tropickou vegetací, a za zvuku šumícího vodopádu a nad hlavou budou kroužit pestrobarevní ptáci.Po takových cestičkách se dostanete do všech tajemných zákoutí.


Přejdete li tuto lávku, čeká Vás překvapení, od kterého se dlouho nebudete chtít vzdálit.


Vodopád protéká pod uvedenou lávkou a napájí i další rybníček, ve kterém jsou nejen rybky, ale i potápky, které se při Vašem příchodu ihned potopí a vynoří na jiném místě, než je čekáte.
Banány, které přesahují svoji velikostí běžně prodávané.


Stromy na kmenech mají ostnaté výrustky, takže nejsou vhodné pro klukovské hrátky.
Tady je už nepatrná ukázka toho, co volně poletuje nebo pobíhá mezi stromy.


V některé další části se podíváme do pavilonu "Vodní svět", kde jsou nejen ryby, ale i hadi a další zajímavá zvířátka.

Nikdy nepodceňuj svoji ženu.

19. října 2015 v 15:58 Různé, nezařazené

Příhoda, která varuje, aby nikdy nebyla podceňována vaše drahá polovička. Není to moje zkušenost, ale přišlo mailem jako varování.

Proč jsem se dnes ráno probudil v nemocnici…

Když se nám nedávno rozbila sekačka na trávu, manželka mi neustále připomínala, abych jí opravil. Ale já jsem byl vždy zaneprázdněný. Na programu bylo: auto, fotbal, internet, rybaření, kamarádi, hospoda, něco, co bylo pro mne mnohem důležitější. Nakonec přišla s nápadem, ve který doufala, že zabere. Když jsem přijel včera domů, seděla ve vysoké trávě a střihala ji malými krejčovskými nůžtičkami. Tiše jsem jí chvíli pozoroval a pak jsem vešel do domu. Po pár minutách jsem se vrátil a podal jí zubní kartáček se slovy: "Až skončíš se stříháním, drahá, mohla bys zamést dvůr". A víc už si nepamatuju…


Vybarvení listů.

17. října 2015 v 14:08 příroda

Vybarvení listů je ovlivněno i počasím pozdního léta a podzimu, proto není krása a intenzita zbarvení každý rok stejná. Nejkrásněji se listy vybarvují, je-li počasí v tomto období slunné a chladné, nikoliv však mrazivé. Předčasné mrazíky narušují především tvorbu antokyanů. Vybarvení listů svědčí také mírné sucho, naopak deštivé počasí je méně příznivé. Příznivý vliv na zbarvení listů můžeme pozorovat i na listech jednoho a téhož stromu či keře. Lépe jsou vždy vybarveny listy, které jsou více exponovány na světle než listy zastíněné. Změna ve zbarvení není jedinou změnou, která se v listech před příchodem zimy odehrává. Ostatní změny jsou sice na pohled méně nápadné, nicméně jsou pro rostliny životně důležité.
Zdroj: http://www.garten.cz/a/cz/472-vite-proc-se-listy-stromu-na-konci-roku-zbarvuji-prave-tak-jak-se-zbarvuji/Co strom, to jiná barva.

Skalní divadlo

14. října 2015 v 18:27 Zajímavosti z cest

Kdo se rozhodne navštívit Broumovské stěny, určitě nevynechá návštěvu poutního místa na hřebenu těchto stěn kapli Hvězda. I když současné počasí by pro časté mlhy nesplnily to, co se nabízí, ale naplánovat se dá i na následující rok. Je to zřejmě nejnavštěvovanější místo této lokality a zároveň je to také důležitá křižovatka turistických cest. Kapli, která byla postavena dle návrhů Kiliána Ignáce Dientzenhofera, otevřeli v roce 1733. V rámci Josefínských reforem byla odsvěcena a měla být zbourána. K tomu naštěstí nedošlo. Ve druhé polovině devatenáctého století se ji poustevník Christian Goldstein spolu s opatem Janem Rotterem rozhodli zachránit. Opat kapli odkoupil a nechal ji opravit. Zároveň byla nedaleko postavena horská chata švýcarského stylu, ve které je v současné době restaurace. Rozhodnete-li se toto místo navštívit autem, máte možnost zaparkovat na parkovišti, vzdáleném asi 250 m od kaple. Vyplatí se udělat si na tuto procházku čas. Já jsem tento výlet absolvoval s blogovou kamarádkou, která si v našem kraji užívala dovolenou. Z ochozu u kaple i ze skal je pěkný výhled do Broumovské kotliny i na nedaleké hory (Góry Walbrzyskie, Góry Sovie, Javoří hory). Určitě vás uchvátí pohled na Skalní divadlo. Fantazii si protrénujete při hledání pískovcových útvarů - Želva, Ležící mnich, Kočka, Sova a ostatních. Kovářovou roklí se dojde do jeskyně Kovárna. Údajně v ní ve druhé polovině osmnáctého století žil kovář, který zde zhotovoval zbraně pro své kamarády loupežníky. Prý i kradl na okolních hospodářstvích nástroje, které překovával a prodával je zpět sedlákům.

Výhled od kaple na Broumov.
Kočka.


Ležící mnich.


Bumbrlíček.


Skalní divadlo.

Střelecká liga - závěrečná soutěž.

12. října 2015 v 16:39 Střelnice
Poslední kolo soutěže "Střelecké ligy" pro rok 2015 se uskutečnilo 10. října 2015 na střelnici "Hubert" Broumov Olivětín. K soutěži se sešlo 12 přihlášených střelců, které uvítalo chladné počasí, které bylo navíc umocňováno poblíž tekoucí říčkou Stěnava, která tak jako na jiných vodních tocích je téměř bez vody. Soutěž podle kritérii probíhala ve střelbě z malorážky vleže na 50 metrů s časovým limitem 45 min. a počtem 30 ran. Dále to byla střelba na pohyblivý terč lišky, rovněž z malorážky a počtem 5 ran. Závěrem byla střelba z malorážkové pistole na vzdálenost 25 metrů s počtem 15 ran. Po součtu dosažených bodů ze všech disciplín bylo vyhlášení vítězů a pro každého účastníka čekala věcná odměna. Výsledková listina celé soutěže bude k nahlédnutí na stránkách http://strelnicebroumov.cz/ po jejich zpracování. Z průběhu soutěže přikládám pro ilustraci několik fotografií.

Kontrola a výměna terčů.


Kontrola zásahů na pohyblivém terči lišky.


Střelba z malorážky vleže na 50 metrů.


Střelba na pohyblivý terč lišky.


Střelba z malorážkové pistole na 25 metrů.


Vyhodnocení soutěže.

Všechny fotografie z této soutěže ZDE.

Proč do lesa.

11. října 2015 v 21:40 přírodaHodně lidí chodí do lesa na houby, a když nerostou, tak je ani nenapadne do lesa jít. Čekají, až v televizi uvidí nějaký velký houbařský úlovek, a pak se vrhnou na houbami obtížený les. Les může být místem, kam si chodíme odpočinout, kde můžeme poslouchat zpěv ptáků, šumění listí nebo dupání ježků, oči se mohou potěšit měkkými zelenými paprsky prosvítajícími skrz koruny stromů, nebo barvami rozličnými - od žluté po rudou - kterými září podzim. Co se vybaví jako první, když slyšíte toto slovo? Strom, ptáci, houby, mech, ticho, klid. To je právě to, co hledáme pro fotografování v nepřeberném množství námětů, které les poskytuje.

Barevný podzim

7. října 2015 v 8:56 přírodaCo může být v tuhle roční dobu krásnějšího a inspirativnějšího, než vyrazit ven a načerpat energii z barev opadávajícího listí? Počasí ještě dává šanci nasát vůni podzimu, potěšit se okouzlující paletou barev všude kolem sebe. Cítíte úlevu, pohodu a radost. Slyšíte uklidňující šustění listí pod nohama, tak přesně tohle je kouzlo podzimu. Úvodní fotografie ukazuje, že podzim a práce s ním spojené se blíží k závěru. Posledních pár květů nabízí ještě něco ze své krásy, jiné zase mění svůj vzhled.

Pozdní sběr.
Kdepak své hnízdo ptáčku máš?


Barvy nejsou jen na zemi.Výstava fotografií.

5. října 2015 v 22:16 Výstavy

Fotoklub Broumov zahájil 2. října 2015 klubovou výstavu fotografií, která se koná ve výstavní síni Staré radnice v Broumově. Tato klubová výstava potrvá do 30. 10. 2015, kde členové vystavují část svých prací. Jejich zaměření je různorodé a k fotografování používají digitální techniku. Na jednom panelu se společnou fotografií, jsou od každého stručné charakteristiky, které vystihují zaměření každého jednotlivce včetně používané techniky. Výstava určitě stojí za zhlédnutí a každý kdo má zálibu v této činnosti, najde to své. Jediná vada, která mi kazila dojem z celkové výstavy, bylo umístění fotografií na zdi proti oknům, které se za plného denního světla a ozářené sluncem leskly a byly špatně čitelné. Na ukázku několik fotografií pokud to šlo, od každého z vystavujících.


Jaké bylo a je loutkové divadlo v Broumově. 10. část.

2. října 2015 v 7:00 Loutkové divadloNásleduje jedno z dalších a v tomto seriálu zatím posledním povídáním se současným principálem divadla BRUM Zdeňkem Benešem, který vede soubor od roku 1990. Soubor je poměrně mladý, čítající v současné době celkem sedm členů a mají nemalý zájem o rozšíření z řad ochotných lidí, zajímajících se o práci s loutkami a vším, co se tohoto divadla týká. Převzali tradici loutkového divadla v Broumově po panu Dařbujánovi, který byl dlouhá léta principálem souboru. Zkoušeli jsme, kde se dalo, většinou u mě doma. Ovšem tato situace byla dlouhodobě neúnosná. Samotné postavení scény vyžaduje nějaký čas, který pak chybí k vlastní umělecké práci. Máme okolo 50 loutek a celou řadu kulis a rekvizit.


Ukázka loutek.


To vše je nutné někde uskladnit. Pro soubor, který chce tvořit, je nutné stálé zázemí. Je těžké, zkoušet v neustálém napětí, které sebou přináší právě to, když nemáme kam složit hlavu. V divadle rádi hrajeme, dokonce jsme zde i několik let zkoušeli, avšak po různých úpravách, které v divadle proběhly, zde nejsou vhodné prostory na umístění naší scény a uskladnění veškerého vybavení.Jako zájmový soubor si nemůžeme dovolit hradit ze svého nějaký pronájem, kde bychom naše divadlo složili a zároveň ho využívali jako zkušebnu. Proto jsme před léty vstoupili do jednání s MěÚ v Broumově, konkrétně s paní starostkou JUDr. Růčkovou, která nám dala určitou naději na řešení této situace. V současné době nás najdete v Klubu ROK - II. patro budovy. Ročně odehrajeme kolem 12 představení. Jezdíme po východních Čechách. Diváci nás mohou vidět kromě Broumova, třeba v Polici nad Metují, Jaroměři, Hradci Králové atd.

Zkoušíme většinou jednou týdně a ročně vyprodukujeme dva tituly. V roce 2013 se například hrálo na nádvoří Broumovského kláštera a Božanově, tábor Studená voda. Zatím používáme nahrávek a cele se věnujeme vodění loutek. Do budoucna bychom rádi rozšířily početní stav souboru a rádi bychom vyprodukovali pohádku, kde zazní živé slovo. Pokud se týče amatérských souborů, je třeba si uvědomit, že představují pokračování staleté tradice. To všechno jsou důvody, pro které je třeba loutkářství v celé oblasti přiměřeně podporovat zvýhodněných pronájmů divadelních sálů, finanční podporou průběžného vzdělávání, propagace a publikační činnosti, bez nichž by se mohla vytratit znalost této tradice, včetně technologie, výroby loutek, kostýmů i kulis. Kdo dočetl toto povídání o loutkovém divadle BRUM až sem, je mu to jistě zcela jasné i s důvody proč i nadále podporovat dobrovolnou práci tohoto souboru.

Členové tohoto loutkového divadélka ve složení: Zdeněk Beneš - vedoucí souboru, Jaroslav Dařbuján - režie, Míla Benešová, Marie Andršová, Renata Kolářová, Hana Buchtová, Antonín Miewald a nejmladší člen Šimon Sluka Vám děkují za dosavadní přízeň a těší se na Vaše další návštěvy.