close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

S loutkáři mezi dětmi.

26. října 2015 v 14:24 |  Loutkové divadlo
Po letní přestávce loutkového divadla BRUM Broumov, jsem opět navštívil 22.10. 2015 jedno z představení tohoto divadélka. Na programu byla hra " Čarovný kvítek", která byla sehrána pro děti Mateřských škol. Kdo by si myslel, že vodit loutky je lehké, je na omylu. Musí se hlídat, aby se nitě nezamotaly a někde neuvázly. V této činnosti dvojnásob platí, že ruce loutkoherců jsou navíc zlaté. V některých představeních divák žasne, co všechno jeho ruce dokáží rozpohybovat. V čem spočívá kouzlo práce s oním "materiálem", tedy loutkou? Prostě v kouzlu oživené hmoty. Pokud na jevišti hraje kousek dřevíčka a děti na něj reagují a přijímají od něj nějaké sdělení, daný obsah nejen přijímají, ale daleko lépe si ho pamatují. Loutkoherci daleko více předávají svou duši právě díky oživování předmětů. Brum se programově specializuje na dětského diváka. Ne proto, že je to snadnější, spíše naopak. Hrají pro ty nejmenší diváky, a tak je musí zaujmout. Snaží se je vtáhnout do děje. A když jsou případy, kdy jim děti napovídají, jak mají zachránit princeznu, je to ta největší odměna, vědí, že to funguje. Kdo to nezažil, nepochopí. Malé dítě mívá někdy před loutkou respekt, cítí nejistotu…Je to neživé a chová se to jako živé, je to podivné. Navazování kontaktu pomocí loutky je o to jednodušší, že odpadá běžná nejistota a ostych při setkání s cizím dospělým člověkem. Až když ji vezme za ruku, je to, jakoby bralo za ruku dospělého člověka. Proto také loutkoherci tohoto divadélka chodí po skončení představení mezi děti a ukazují jim loutky, se kterými hraji a jak fungují.

Město Broumov se zapojí do mezinárodního projektu Noc divadel (klik)

Úterý, 20 Říjen 2015 09:54 Jitka Exnerová, Infocentrum Broumov

ndTMěsto Broumov se zapojí do mezinárodního projektu Noc divadel. Mezinárodní projekt European Theatre Night vznikl v roce 2008 v Chorvatsku. Česká republika se poprvé do projektu zapojila v roce 2013 díky Institutu umění - divadelního ústavu (IDU).
Cílem je české veřejnosti nabídnout kulturní vyžití jako nabízejí projekty zaměřené na jiné kulturní obory - například Noc literatury, Muzejní noc nebo Noc kostelů, do které se již několikátým rokem město Broumov pravidelně zapojuje. Projektem se zviditelní nejen jednotlivé divadelní scény, ale i české divadlo. První Noci divadel v ČR se zúčastnilo přes 80 souborů z 25 českých a moravských měst. Účast překonala 40 000 návštěvníků. Druhý ročník Noci divadel 2014 se svým rozsahem a bohatým programem stal největším divadelním svátkem v rámci evropské Noci divadel. Noc divadel se konala ve 29 městech, zapojilo se 130 českých a moravských souborů a divadel a zúčastnilo se jí 50 000 diváků.
Do letošního 3. ročníku se zapojí i město Broumov a srdečně vás zve do Městského divadla Broumov ve středu 21. listopadu 2015, kde se naši nejmenší diváci mohou těšit na pohádku Kouzelná perlička v podání broumovského loutkového souboru Brum. Ve foyer divadla bude možné shlédnout výstavu loutek. Večer dospělé publikum pobaví broumovský divadelní soubor Divadlo Broumov se skvělou komedií Mátový nebo citron. Přijďte podpořit Noc divadel 2015.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 26. října 2015 v 14:30

Jako malá jsem také měla loutky moc ráda. Moje nejoblíbenější byl Spejbl s Hurvínkem, ti dva jsou moje srdcovky.
V článku jsou použity moc hezké fotky a i ta akce Noc divadel bude jistě velmi zajímavá.

2 děda tik tak děda tik tak | Web | 26. října 2015 v 16:03

[1]: Díky moc za komentář. Spejbl a Hurvínek je snad záležitost všech věkových kategorii včetně vyprávění herců z různých her a prostředí. Vždyť i samotné divadlo má úctyhodný rok založení Josefem Skupou v roce 1930. :-)

3 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 26. října 2015 v 19:07

To je něco pro děti! :) A nejen pro ně, na loutky se rád podívá i dospělec :). Moc pěkný článek i fotky, Mirku! .)

4 Jarka Jarka | Web | 27. října 2015 v 9:25

Úvodní věty do článku se mi moc líbily. Loutkáři musí znát dětskou dušičku a je to jistě úžasná zkušenost, když se jim podaří dětské publikum vtáhnout do děje a mají odezvu. Vše je opět doplněno perfektními fotkami. :-)  ;-)

5 děda tik tak děda tik tak | Web | 27. října 2015 v 15:36

[3]: Díky Jituš a věřím, že i připravovaná listopadová akce bude mít úspěch. :-)  :-)

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 27. října 2015 v 15:38

[4]: Díky Jarko za hezký komentář a jsem rád, když to zajímá i ty odrostlejší. :-D  :-)

7 Hanka Hanka | E-mail | Web | 28. října 2015 v 22:06

Tohle je moc krásný článek, Mirku.
Napsal jsi skvělé úvodní povídání, je vidět, že toho o loutkách hodně víš.
Nakonec o dětech taky, naprosto souhlasím s tím, co jsi napsal.
Děti jsou úžasní diváci, když jen člověk vidí ty jejich oči ... :-)
Fotky jsou kouzelné! :-)

V listopadové akci přeji broumovskému divadlu úspěch! :-)

8 děda tik tak děda tik tak | Web | 29. října 2015 v 18:01

Díky Hani za moc hezký komentář a potěší, když si s něčím dám tu práci, aby to k něčemu bylo. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama