Leden 2016

Zima - nezima.

29. ledna 2016 v 18:39 příroda
Ještě v minulém týdnu to vypadalo na to, že zima se nějaký čas udrží a dopřeje hlavně školní mládeži užití prázdnin na sněhu. Protože myšlenka předchází skutečnosti, dopadlo tak, jak to dopadlo a změny počasí je jako sledování napínavé detektivky.


Před týdnem.

Dnes.


Před týdnem.


Dnes.
Závody psích spřežení, Janovičky 2016

24. ledna 2016 v 17:42 Soutěže hasičůMistrovství České Republiky - Cross Country MID Janovičky 2016. M. C. Metuje - Červený Kostelec uspořádal 14. ročník závodů psích spřežení. Závod se konal za podpory Královehradeckého kraje pod záštitou hejtmana Lubomíra France. Závod se jel 23. - 24. ledna 2016. Místo konání Janovičky u Broumova - Tábor Janovičky. Délka - 32,3 km. Technicky náročný, kopcovitý terén, široké lesní cesty, úzká hřebenová část. I letos se jel jednokolový závod horských a sněžných kol "Vlčí stopou". Jednokolový závod sněžných a horských kol se jel pouze v sobotu. Kola jedou stejnou trať jako ostatní závodníci. Start závodu: sobota 10.00 hod., neděle 10.00 hod. Horská a sněžná kola mají hromadný start v sobotu po startu posledního spřežení. Na rozdíl od dvou předcházejících ročníků se počasí vydařilo a pohádková zima tomuto závodu v letošním roce přála. Už po příjezdu k táboru Janovičky byl slyšet hlasitý štěkot psů a celý prostor vyhrazený pro soutěžící byl zaplněn. Neklamná známka toho, že účastníků závodu bude dost, se vyplnil a podle startovní listiny bylo přihlášeno 68 závodníků. Mezi zahraničními závodníky to byli z Polska, Německa a Rakouska. Z České republiky to byly např. Ostrava, Kladno, Jičín, Zlín, Hradec Králové, Broumov a další. Po instruktáži závodníků o trase závodu a krátké přestávce byl už jen čas pro odstartování prvního závodníka po předcházejícím startovním povelu "mush go". V začátku závodu čekal závodníky takzvaný Obelixův oblouk, v kterém každý ze závodníků obkroužil stráň, která byla obsazena diváky pro jejich atraktivnost a kde občas docházelo k nečekaným kolizím. Pak už každého závodníka čekala cesta do zasněžené divočiny. Sibiřští husky, aljašští malamuti, samojedi, grónští psi či rychlí evropští saňoví psi, jsou plemena, která v každém návštěvníkovi zanechávala dojmy, na které se nedá zapomenout. Letošního 14. ročníku se zúčastnila v sobotu i ČT, která natáčela dílčí záběry pro sportovní pořad. Závěr prvního sobotního kola byl zlatým hřebem pro Broumov, kdy na prvním místě se umístil Martin Ducháč a na třetím místě Rostislav Nouza z Heřmánkovic. Výsledková listina bude zveřejněna dodatečně a pro zájemce bude na odkazu zde. Na start horských a sněžných kol se zájemci mohou podívat na přiloženém videu. Letošní článek obsahuje větší počet fotografií, protože je sestaven z obou kol závodu a některé jsou poznamenány i hustým sněžením ze soboty 23. Ledna 2016.Všechny fotografie z obou dnů tohoto závodu jsou ZDE

Les pod sněhem.

18. ledna 2016 v 16:04 příroda
Kdo se rád toulá zasněženou krajinou, stačí nazout teplé boty, na ruce hřejivé rukavice a můžeme společně vyrazit a pokochat se místním zasněženým lesem. Taková dopolední procházka, kdy bylo -7° se dá přirovnat ke známé pohádce o moci kouzelné berly mrazilky.


Závěrem dvě fotografie a video s pohledem na nedaleký Ruprechtický Špičák.Volavky

14. ledna 2016 v 17:00 příroda
K pořízení dalších fotografií volavek jsem se vrátil ještě další den, se snahou lepších záběrů než tomu bylo předcházející den. Protože jsem věděl, do kterých míst se vracejí, obrnil jsem se trpělivostí a čekal na jejich přílet částečně ukrytý v porostu stromů na okraji louky. Jestli se to podařilo k lepšímu, je na následujících několika záběrech. Více záběrů jsem už nepořídil, protože zaznamenaly můj pohyb a opět odlétly.

Volavka popelavá je velikostí i postavou podobná čápu. Svrchní strana těla je šedě popelavá, černý proužek nad okem je zakončen ozdobnými pery jak u samic, tak u samců. Na voleti má prodloužené peří. Za letu poznáme volavku podle "esovitého" krku. Volavky jsou částečně tažné. V mírných zimách se však můžeme setkat s volavkami po celou zimu. Když leží sníh a stojatou vodu pokrývá led, loví volavky na potocích a ve stokách. Jsou ovšem značně vyhublé. Volavky žijí v koloniích, není to ovšem pravidlem. Každý rok se objevují i ojedinělé páry. Hlavní potravou volavky jsou různí vodní živočichové, především rybky, žáby, ale i menší ptáci, měkkýši, myši, hraboši a větší hmyz. Rybáři mají na volavky spadeno. Ještě štěstí, že tento pták je tak bystrý a plachý. Má velkou únikovou vzdálenost a není snadné se k němu přiblížit. Volavka byla dříve pronásledovaná jako významný škůdce. Dnes je ve většině evropských států chráněna a její stavy se opět zvyšují.

Zdroj: www.priroda.cz.


Kolem vody.

10. ledna 2016 v 21:45 příroda
Dopoledne 8. 1. 2016 byl dnem, kdy přišla obleva, a i když se držela přízemní slabá mlha obloha byla téměř bez mraků. Podmínky pro pár snímků byly celkem ideální a tak jsem se vydal k blízkým rybníkům. Že se to vyplatilo, je na několika fotografiích a nejvíce času jsem strávil s nafocením několika záběrů volavek, které jsou velmi plaché.

Tato fotografie není ničím tak zajímavým, ale pořídil jsem ji kvůli následujícímu záběru. V těchto místech je přítok vody a odtok je na protilehlé straně, kde je stavidlo.


Právě tady mne zaujalo pět pravidelných kruhů na různých místech zamrzlého rybníka. Pro zajímavost jsem se snažil vyhledat důvody vzniku, ale našel jsem jsem pouze tento odkaz zde.


Následující fotografie jsou už od dalšího rybníku.


Tady je několik záběrů na volavky. Fotografie nejsou nijak zřetelné, protože jsem je musel zabírat z větší dálky pro jejich plachost. Při zvětšení a oříznutí se projevila i jejich kvalita. Při sebemenším pohybu okamžitě odlétly a musel jsem čekat na jejich další návrat. Tak se to opakovalo několikrát a pro pořízení těchto několika fotografiím jsem strávil cca. dvě hodiny.


Kluziště Olivětín

8. ledna 2016 v 16:02 Sport
Rok od roku je složitější připravit ledovou plochu pro bruslení a dopřát milovníkům tohoto sportu trochu pohybu a nezapomenout k čemu vlastně brusle ještě jsou. O to se stará parta obětavých lidí. Jen se vytvoří trochu příznivé podmínky, začínají s přípravou ledové plochy. To obnáší stříkání celého kluziště vodou, a pokud to mráz dovolí i několikrát denně a často večer dlouho do noci. Nejinak tomu bylo i začátkem letošního roku, kdy po teplém konci prosince se prudce ochladilo a Broumovsko bylo jedno s nejchladnější oblastí začínajícího nového roku. Již od 2. 1. 2016 probíhala příprava lední plochy a už 3. 1. 2016 bylo ohlášeno zahájení bruslení od 13 hod. To trvalo necelý týden a 8. 1. 2016 muselo být bruslení přerušeno pro nepřízeň počasí, kdy byla teplota +7°. Fotografie jsou zatím z posledního dne bruslení 7. 1. 2016. Tento oddíl ledního hokeje, který se stará o provoz kluziště pořádal každým rokem, pokud to podmínky dovolily, lední karneval. Fotografie jsou k nahlédnutí na odkazu zde v menu galerie. Jak toto kluziště vypadalo v samotném začátku je na posledních fotografiích.

Tato fotografie je ještě z karnevalu v roce 2006.


Kluziště a hokejové mužstvo Olivětín v roce 1955. Tady jsou vidět ještě nízké mantinely a vybavení mužstva.


Tady je hokejové mužstvo Olivětín z roku 1962 a je poznat vylepšení v jejich vybavenosti.


Ještě jednou rok 1962, kde je vidět i mužstvo žáků Olivětín.Kuks, sochy Ctnosti a Neřesti.

7. ledna 2016 v 8:59 Zajímavosti z cest

Rovněž tímto článkem se vracím do uplynulého roku, kterým navazují na články ze 17 a 19 prosince 2015 z návštěvy Kuksu. Dokonale vyřešený prostor v podobě široké terasy se stal výtvarným středem pro galerii soch Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny. Na terase před hospitalem stojí 24 postav symbolizujících ctnosti a neřesti. Sochy pak byly řazeny v následujícím pořadí: Ctnosti před levým křídlem špitálu a Neřesti před křídlem pravým): Ctnosti - Víra, Naděje, Láska, Trpělivost, Moudrost, Statečnost, Cudnost, Píle, Štědrost, Upřímnost, Spravedlnost a Neřesti - Pýcha, Lakomství, Závist, Smilstvo, Obžerství, Hněv, Lenost, Zoufalství, Lehkomyslnost, Pomluva, Lstivost. Všechny sochy jsou vytesané z tvrdého místního pískovce v nadživotní velikosti. Je samozřejmé, že takové množství nemohl vytvořit Braun sám, ale musela mu vydatně pomáhat jeho dílna se zkušenými spolupracovníky. Originály soch jsou dnes umístěny v konírně za hospitalem, na terase jsou jejich kopie. Jejich zobrazení včetně názvu najdete zde. Další jsou v barokní zahradě a ty nejznámější stojí v rámci Betlému v Novém lese asi na čtyři kilometry vzdálenějším místě.
ZOO Dvůr Králové.

5. ledna 2016 v 15:23 Zajímavosti z cest
Je sice lednové počasí a chtělo by to spíše článek se zimní motivací. Přesto ale pohled do měsíce září minulého roku trochu potěší nejen svoji barevností, ale i připomínkou sice suchého, ale i hezkého podzimku. Jde o poslední ukázku z návštěvy ZOO Dvůr Králové. Návštěva zoo není jen příjemně strávený den. Při procházce zoo se dozvíme mnoho zajímavostí o světě zvířat a lidí, kteří o ně pečují. Expozice napodobují přirozené životní prostředí zvířat, aby se cítila dobře a každý návštěvník mohl pozorovat jejich přirozené chování a život jako ve volné přírodě. Zoologické zahrady jsou jejich posledním útočištěm. Chov v zajetí je chrání před vyhubením.

Tak nám trochu namrzlo.

3. ledna 2016 v 15:44 příroda
Podle hydrometeorologického ústavu nejsilnější mráz byl ze soboty na neděli na Broumovsku a na hřebenech Krkonoš, kde rtuť teploměru klesla k minus čtrnácti. Český hydrometeorologický ústav rovněž vydal v neděli varování před silným mrazem, který se týká části východních Čech a severovýchodu Moravy. Platí od nedělního odpoledne do pondělí deseti hodin dopoledne. Výstraha se týká mimo jiných i okresu Náchod. Jak to při tomto prudkém ochlazení vypadá, jsem se byl podívat i kolem řeky Stěnavy. Hned po příchodu k vodě, jsem zaznamenal menší hejno kachen, které plavaly na menším kousku nezamrzlé řeky a jiné zkoušely sílu ledu pro případnou klouzačku. O kousek dál, kde je z náhonu odtok do řeky, se opět začal tvořit ledopád, který při větších mrazech se neustále zvětšuje a vytváří zajímavý obraz. I pohled na zasněžený les byl zajímavější proti předcházejícím dnům.
Ledopád u náhonu.
Kachny na vodě i na ledu.
Mírně zasněžený les v Ráji.

PF 2016

1. ledna 2016 v 12:39 Aktuality