Závody psích spřežení, Janovičky 2016

24. ledna 2016 v 17:42 |  Soutěže hasičů

Mistrovství České Republiky - Cross Country MID Janovičky 2016. M. C. Metuje - Červený Kostelec uspořádal 14. ročník závodů psích spřežení. Závod se konal za podpory Královehradeckého kraje pod záštitou hejtmana Lubomíra France. Závod se jel 23. - 24. ledna 2016. Místo konání Janovičky u Broumova - Tábor Janovičky. Délka - 32,3 km. Technicky náročný, kopcovitý terén, široké lesní cesty, úzká hřebenová část. I letos se jel jednokolový závod horských a sněžných kol "Vlčí stopou". Jednokolový závod sněžných a horských kol se jel pouze v sobotu. Kola jedou stejnou trať jako ostatní závodníci. Start závodu: sobota 10.00 hod., neděle 10.00 hod. Horská a sněžná kola mají hromadný start v sobotu po startu posledního spřežení. Na rozdíl od dvou předcházejících ročníků se počasí vydařilo a pohádková zima tomuto závodu v letošním roce přála. Už po příjezdu k táboru Janovičky byl slyšet hlasitý štěkot psů a celý prostor vyhrazený pro soutěžící byl zaplněn. Neklamná známka toho, že účastníků závodu bude dost, se vyplnil a podle startovní listiny bylo přihlášeno 68 závodníků. Mezi zahraničními závodníky to byli z Polska, Německa a Rakouska. Z České republiky to byly např. Ostrava, Kladno, Jičín, Zlín, Hradec Králové, Broumov a další. Po instruktáži závodníků o trase závodu a krátké přestávce byl už jen čas pro odstartování prvního závodníka po předcházejícím startovním povelu "mush go". V začátku závodu čekal závodníky takzvaný Obelixův oblouk, v kterém každý ze závodníků obkroužil stráň, která byla obsazena diváky pro jejich atraktivnost a kde občas docházelo k nečekaným kolizím. Pak už každého závodníka čekala cesta do zasněžené divočiny. Sibiřští husky, aljašští malamuti, samojedi, grónští psi či rychlí evropští saňoví psi, jsou plemena, která v každém návštěvníkovi zanechávala dojmy, na které se nedá zapomenout. Letošního 14. ročníku se zúčastnila v sobotu i ČT, která natáčela dílčí záběry pro sportovní pořad. Závěr prvního sobotního kola byl zlatým hřebem pro Broumov, kdy na prvním místě se umístil Martin Ducháč a na třetím místě Rostislav Nouza z Heřmánkovic. Výsledková listina bude zveřejněna dodatečně a pro zájemce bude na odkazu zde. Na start horských a sněžných kol se zájemci mohou podívat na přiloženém videu. Letošní článek obsahuje větší počet fotografií, protože je sestaven z obou kol závodu a některé jsou poznamenány i hustým sněžením ze soboty 23. Ledna 2016.