Únor 2016

Kolem vody.

29. února 2016 v 17:10 příroda
Chodíte rádi kolem rybníků, lesních potůčků a podobných vodních zdrojů? Asi každý se setkal s tím, že narazil na spousty odpadků, jako jsou různé pytlíky, skleničky, igelitové tašky, pet lahve a podobný odpad. V dnešní době narazit na místa u vody, kde by byl pořádek je velké štěstí. Jenže pokud to půjde takhle dál i těch posledních pár míst kolem vody bude brzo zasypáno odpadky. K vodě si přece chodíme pro dobré zážitky a vzpomínky. Ale pokud přijdeme na své oblíbené místo a všude se povalují odpadky, hned je po dobré náladě. U vody je lépe, když jste v čisté přírodě a nikde se kolem vás nic nepovaluje. Myslím, že příroda je součástí nás všech a proto bychom si jí měli vážit. Vždyť i rybníky, řeky a jezera jsou součástí přírody a okolí vod by nás mělo zajímat nejvíce. Každý z nás se bude do přírody, kde je pořádek, těšit daleko více. I kolem takových míst se dají ovšem pořídit zajímavé fotografie a je škoda dělat všechno proto, aby se stala místem skládek.

Volavka popelavá na čekané.

Racek.


Červenka obecná ? nebo hýl obený?


Vrabec polní.


Čížek lesní.

Zajímavosti přicházejícího jara.

25. února 2016 v 17:01 příroda
Letos začíná astronomické jaro (Jarní rovnodennost) opět 20. března, avšak podstatně dříve než v minulém roce. Astronomové vypočetli počátek jara na 5 hodin a 30 minut. Sice do tohoto dne zbývá nějaký ten den, již s předstihem ho ohlásilo několik míst z České republiky o obsazení hnízd čapí rodinkou.

Zatím se na mapě objevily 4 modré kroužky, 4 obsazená hnízda. U většiny z nich jsou to zprávy o jedincích zimujících v blízkém okolí. To, že strávili zimu u nás, jim umožnilo obsadit hnízda takto časně. Pouze na Českobudějovicku, u hnízda v Dubném, tyto údaje nejsou. Od roku 2012 se na hnízdě objevuje tentýž pták. Přilétal většinou na přelomu února/března, letos se objevil ale již 7. 2., přesně o 20 dní dříve než v loňském roce! Zatím se ve větší míře čápi neobjevují. V poslední době však ptáci táhnoucí západní cestou zimují už ve Španělsku a zjevně i blíž (Francie, Německo). Mohou se pak na své hnízdo vrátit dříve, než kdyby odlétli až do afrických zimovišť.

Obsazená hnízda:
Datum 6. 2. 2016 Obec / část obce Chomutov, starý dub s instalovanou podložkou, aktivita páření.
Datum 18. 2. 2016 Obec / část obce Dobřany u Plzně.
Datum 7. 2. 2016 Obec / část obce Čížová (Nová Ves) u Písku.
Datum 8. 2. 2016 Obec / část obce Dubné u Českých Budějovic.
Zdroj: http://cap.birdlife.cz/

Ptákem roku 2016 je červenka.
Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2016 červenku obecnou. Upozorňuje tak na skutečnost, že i běžným a široce rozšířeným druhům může hrozit nebezpečí.
"Ptákem roku se nemusí stát jen vzácný a ohrožený druh. I červenka, která patří mezi 15 nejběžnějších ptáků Česka, nám poskytne dostatek prostoru pro poznávání přírodních tajemství i pro zamyšlení, co všechno bychom mohli ve svém okolí změnit k lepšímu," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.
Zdroj: birdlife.cz

Téma týdne je "Vstávej, je ráno".

22. února 2016 v 17:23 Téma týdne,
Sice je tématem tohoto týdne "Vstávej, je ráno", takže bych mohl začít třeba i známým názvem filmu "Ráno vstanu a opařím se čajem". Tuto verzi jsem nezvolil, ale zajímal mne průběžný výsledek o hlasování Evropského stromu. Bylo to z toho důvodu, že tento den je posledním, kdy jsou zveřejňovány průběžné výsledky zúčastněných zemí a v posledním týdnu (od 23. do 29. února) je hlasování tajné a na webových stránkách nenajdete průběžné počty hlasů. Pouze k připomenutí o co se jedná. Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Hledáme totiž stromy, které se staly nedílnou součástí širší komunity. Každoročně se do ankety zapojují desítky až stovky tisíc lidí a počet zúčastněných zemí se z původních 5 navýšil na 15. Hledáme další partnery v evropských zemích tak, aby se téma ochrany stromů jako nositelů genia loci stalo předmětem mezinárodní debaty. (Využívá se jako slovní spojení s významem "duch místa". Pokud nás nějaké místo okouzlí, pak můžeme tento výraz použít. To samé platí v případě specifické atmosféry určitého místa). Této podpory se dostalo od řady periodik, rozhlasového vysílání a vysílání ČT. Jen namátkou to jsou: 8. 2. 2016 Parlamentní listy, Spolek pro obnovu venkova - Ústecký kraj, Brněnský deník, 15. 2. 2016 Deník.cz, Orlický deník, rozhlasové vysílání Hradec Králové, Fórum dárců, Donors Forum, Ekolist.cz, Cesty K Sobě - internetová televize, Liberecký kraj - zpravodajství Liberec, Jablonec nad Nisou, Semily,Ústecké novinky - Domácí, Lidovky cz., ČT 24, zpravodajství genusplus.cz. Určitě by se dala vyjmenovat i řada dalších jako je například srdce blogu cz. kde Standa okamžitě reagoval na upozornění tohoto hlasování a okamžitě umístil na titulku blogu tuto výzvu.


I když je ještě týden do ukončení hlasování a počty získaných hlasů se stále mění, tak zatím poslední údaje s největším počtem hlasů.
Maďarsko Nejstarší strom v Bátaszéku 44470 hlasů,
Česká republika Tatobitská tisíciletá lípa 31136 hlasů,
Španělsko Dubo-borovice v Canicose 18132 hlasů,
Polsko Dub Bolko 16457 hlasů,
Slovensko Hrušeň z Bošáci - Zabudišové 14644 hlasů,
Bulharsko Dub v Dunajském parku v Silistře 14161 hlasů,
Anglie, Velká Británie Hrušeň z Cubbingtonu 5058 hlasů,
I když tuto oblíbenou anketu Strom roku, kterou v České republice dlouhodobě pořádá Nadace Partnerství http://www.nadacepartnerstvi.cz/ chci vyjádřit poděkování všem za vyslyšení na tomto blogu i za další šíření na FB a podporou svým hlasem.

Čekání na jaro.

16. února 2016 v 17:24 příroda

Letošní zima byla zatím skoupá na sluneční paprsky, o to víc se proto těšíme na jaro a čekáme na různá znamení, která ohlašují jeho příchod. Na některých blozích je už zmínka o takových znameních jako třeba u Jarky z blogu Tichá pošta Únorové všední dny , kde se zmiňuje o tom, jak jarních květinek přibývá, už kvetou nejenom žluté talovíny, ale i sněženky a taky našla první krokusy. Kdyby byla zima aspoň čistě bílá, ale ona je zatím strašně dlouho jen šedá. Proto většina z nás se už nemohou dočkat, až se zase budou moci potěšit pestrými barvami rozkvetlé přírody. Bude více světla, teplo, vrátí se ptáci z jihu, bude více zeleně zdravé pro oči i lepší náladu, prostě samá pozitiva. Na jaro se těšíme snad už od začátku zimy. Těšíme se na to, až budeme vstávat za světla a den nebude končit už ve čtyři odpoledne. No nic, na jaro venku prostě musíme ještě chvilku počkat a aby to čekání bylo příjemnější , nabídnu Vám pár záběrů pro potěšení.
Hlasujte pro Evropský strom.

5. února 2016 v 16:08 Různé, nezařazené
Soutěž Evropský strom roku vznikla v roce 2011 v návaznosti na oblíbenou anketu Strom roku, kterou v České republice dlouhodobě pořádá Nadace Partnerství. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol.

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Hledáme totiž stromy, které se staly nedílnou součástí širší komunity.

Každoročně se do ankety zapojují desítky až stovky tisíc lidí a počet zúčastněných zemí se z původních 5 navýšil na 15. Hledáme další partnery v evropských zemích tak, aby se téma ochrany stromů jako nositelů genia loci stalo předmětem mezinárodní debaty.

Česká republika přihlašuje do této soutěže.
Druh: Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop.)
Stáří: 650 let
Region: Tatobity, Liberecký kraj, Česká republikaPříběh stromu
Lípě se přezdívá tisíciletá, přestože je pravděpodobně o několik století mladší. Stala se nedílnou součástí Tatobit, i proto se objevuje na obecním znaku a vlajce. Místní kronikář vzpomíná, že již v době jeho mládí byla obezděná a do prostorné dutiny s lavičkou se dalo vejít schodištěm. V 50. letech se však při bouři odlomila polovina stromu a zbylo torzo, které místní řemeslník zpevnil obručemi. Odlomené zbytky stromu ležely několik let u domu pana Sedláka, až zcela ztrouchnivěly. Nikdo se je neodvážil spálit.


Hlasování probíhá od 1. do 29. února 2016
V posledním týdnu (od 23. do 29. února) je hlasování tajné a na webových stránkách nenajdete průběžné počty hlasů. Výsledky budou zveřejněny 7. března. Vítězný strom slavnostně oceníme 20. dubna 2016 v Bruselu.

Vítězové předcházejících ročníků.Zdroj: http://www.treeoftheyear.org/uvod.aspx