Loutkové divadlo BRUM hrálo v klášterním „Dřevníku“.

31. května 2016 v 17:12 |  Loutkové divadlo


Po delší odmlce o činnosti loutkového souboru BRUM Broumov, jsem si domluvil návštěvu s principálem divadla Zdeňkem Benešem, který mne také informoval o zkoušení nové hry "Jirka s kozou" a která je již ve stádiu příprav k prvnímu uvedení. Název může být trochu zavádějící, ale ve skutečnosti se jedná o pohádku K. J. Erbena. Do podoby loutkového představení byla zpracována členy tohoto souboru divadla BRUM Broumov. Autorem textů a hudby je Renata Kolářová a Hana Buchtová. Jedná se o kolektivní zpracování a na jeho dílčích úpravách se podíleli všichni členové divadla. Po dopracování všech podrobností se začalo se zkouškami s použitím loutek a stavěním jednotlivých scén. Příprava na veřejné vystoupení probíhala v rámci programu "Máme rádi Broumovsko" za podpory o.p.s. Pro rozvoj Broumovska. Ta umožnila hlasové nahrávky v nahrávacím studiu kláštera Broumov, za vydatné pomoci technika Jakuba Šleise. Jak takové zkoušky probíhají je zřejmé i z několika mála ukázek, kdy se musí vychytat každý pohyb loutky tak, aby ladil s textem.Premiéra této hry byla plánovaná do Multifunkčního, koncertního a divadelního sálu "Dřevník" kláštera Broumov a to pro děti 1-2 ročníku Broumovských škol. Příprava tohoto představení není jediné od doby, kdy se hrálo 21. 11. 2015 v rámci projektu Noc Divadel. Pohádka Kouzelná perlička se hrála ve foyer Městského divadla, která byla spojena s výstavou loutek. Další představení této pohádky bylo zahráno i 9. 2. 2016 jako veřejné odpolední představení o jarních prázdninách. Loutkový soubor má nastudované i další hry jako Čertimlýn, Čarovný kvítek, Ženich pro čertici, Čertova kniha, O bílé paní, Mlýn pod Černou stezkou a O zahradníkovi. Jednotlivé pohádky se hrají podle výběru v prostorách loutkového divadla BRUM, které je umístěno v Klubu ROK. Pro děti z dětského domova se hrají všechna představení zdarma. Jedno z dalších plánovaných představení je na 25. 6. 2016 kdy se bude hrát ve foyer divadla v Broumově v rámci broumovské pouti a hrát se budou BROUMOVSKÉ POVĚSTI. Nyní se ale už pojďme podívat na výše uvedenou premiéru "Jirka s kozou".


Obou představení se zúčastnilo cca. 200 dětí. Před začátkem vlastního představení bylo pro děti připraveno krátké pásmo vyprávění p. Renaty Kolářové o historii a vzniku tohoto loutkového divadélka. V další části pak byly dětem představeny druhy loutek, se kterými se hraje, jejich výroba i způsob vodění. I tady se projevila zvídavost dětí, kdy padaly dotazy jeden za druhým, kdo loutky dělá, z čeho jsou vyrobeny, kdo loutky obléká a kdo na ně šije, jak loutky pohybují rukama a nohama. Pak již následovalo vlastní představení i s přestávkou na změnu kulis. Děj pohádky se začíná odehrávat v době, kdy Jirka, syn pastýře se rozhodne rozesmát princeznu v jednom království. Na cestu dostal od své matky kozu a ta byla taková, když on řekl, kozo, drž, že každého kdo šel kolem, držela a ten pak u ní musel zůstat. Postupně potkal tři chasníky. Jeden z nich měl nohu na rameně, druhý měl prkýnko na očích a třetí měl láhev pod paží a místo zátky držel na ní palec. Princezna, která vyhlédla z okna a viděla, kdo všechno se ke koze přilepil, se rozesmála. Ovšem král Jirkovi nechtěl princeznu dát, protože je prostého původu, jedině když splní všechny úkoly. Za pomoci kamarádů úkoly splní a na zámku, když viděli, že to jinak nepůjde, princeznu dostal. Potom ho oblékli do pěkných královských šatů a byla svatba. V závěru nechyběl ani potlesk, který vyjádřil spokojenost a poděkování za hezké představení. Po samotném představení přišli členové souboru mezi děti s loutkami, aby se s nimi rozloučily. Hned se utvořily hloučky a vyptávání pokračovalo, a nebralo konce. Nechyběly ani zápisy do kroniky o spokojenosti dětí s tímto představením.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | Web | 31. května 2016 v 19:43

Takže se představení uskutečňuje na už předem nahraný text? No vidíš to, myslela jsem si, že se loutky namlouvají během představení naživo. 8-O  :-D Pohádka byla určitě moc hezká, fotky loutek i přihlížejících dětí, mluví za všechno. Jo a ten, kdo vodil kozu, musel být šikovný. Nedokážu si představit, jak bych její čtyři nohy donutila, pomocí nití, k chůzi. :D

2 Hanka Hanka | E-mail | Web | 31. května 2016 v 20:57

Za takovým loutkovým představením je neskutečné množství práce, Mirku.
O tom nemá neznalý člověk ani ponětí.
Dřív se dělalo všechno naživo, to pak mohly nastat docela legrační situace, když někomu vypadl text nebo se rozhodl zaimprovizovat. ;-)
Pohádka musela být moc pěkná, děti doslova visí očima na loutkách.
Tvoje reportáž je tradičně skvělá, hodně toho o loutkovém divadélku víš.
Zdravím a přeji příjemný večer. :-)

3 ohnice ohnice | Web | 31. května 2016 v 21:44

Představení divadla musel být  pro děti zážitek to je  vidět jak mají rozzářená očka,ale taky pro účinkující jak jsou spokojení že se to povedlo.Moc se mi líbí loutky a obdivuji ty kdo je umí vodit myslím si že to není tak jednoduché ! :-P  ???  O_O

4 signoraa signoraa | Web | 31. května 2016 v 22:20

Mirku, vidím jak to v Broumově žije. Moc se mi líbí marionety, které jsou opravdu velice vydařené. Přiznám se, že ač nejsem už dávno dítě, s chutí bych se na pohádku podívala. :-D
Mám spolužačku, která má s manželem divadelní agenturu a objíždějí s divadlem republíku. Vždy, když hrají v Praze, jdu se na ně podívat. Moc dobře vím, kolik práce to všechno obnáší. :-)

5 Intuice Intuice | E-mail | Web | 1. června 2016 v 18:51

Taky jsem netušila, že se nahrává zvuk a zvlášť hraní. Určitě se dětem moc líbilo. :-)

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. června 2016 v 19:29

[1]:Je to Jarko celkem složitá záležitost a hlavně záleží na technickém vybavení a počtu herců. I toto divadlo dříve hrávalo živě a hodně se o tom píše o jeho historii, které je v menu blogu. Díky za Tvůj zájem a dalo by se více popsat současné zázemí, ale to není zatím účelem. Důležité je pokračování na dříve dobrém jménu a jeho výsledcích. Mirek :-)

7 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. června 2016 v 19:33

[2]: Díky Hani a máš pravdu, pokud se jedná o množství a náročnosti na přípravě her. Technické vybavení současného divadla zatím nedává možnost hraní na živo, ale co není může časem být. Mirek. :-)

8 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. června 2016 v 19:37

[3]: Díky za uznání pro loutkoherce a jejich šikovnost. Hra se líbila a to byl hlavní účel. :-)

9 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. června 2016 v 19:45

[4]:Jestlipak víš, že nezáleží na věku, ale na tom, jak se sama cítíš. Pokud máš chuť podívat se na loutkové divadlo, není nic lepšího než se vrátit aspoň na chvilku do dětských let a tu radost si dopřát. Pokud kamarádka takhle žije kočovným životem Matěje Kopeckého, stojí to za uznání. Díky moc za koment. Mirek :-)

10 děda tik tak děda tik tak | Web | 1. června 2016 v 19:47

[5]: Je to tak, jak jsem už psal v předchzích komentářích. :-)

11 MarijaKes MarijaKes | Web | 3. června 2016 v 17:36

Zaujalo mne, že se zvuková část nahrála předem a pak reprodukovala. Je vidět, že o podobném divadle nic nevím. Ono je asi dost náročné loutku vést a ještě při tom třeba mluvit. Možná i předem nahraný text se scénickou hudbou a podobně umocní zážitek. Já se přiznám, že loutkové divadlo mne nikdy ani jako dítě moc nebavilo, ale jako dospělá obdivuji tu práci. právě nejen s vedením loutky, ale jak se děti ptaly na výrobu, oblékání a podobně. :-)

12 děda tik tak děda tik tak | Web | 4. června 2016 v 15:33

[11]:Díky za komentář a aspoň prostřednictvím fotografií se dá poznat,že loutková divadla jsou stále aktuální. Navíc jedna z nejslavnějších loutek Hurvínek, slaví letos 90 let. :-)

13 Pižlík Pižlík | E-mail | Web | 5. června 2016 v 18:16

Brum - to je moc pěkný název. Bydlet poblíž, hned se přihlásím.

14 děda tik tak děda tik tak | Web | 6. června 2016 v 15:40

[13]: Jen kdyby bylo takových zájemců víc a místních. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama