Vernisáž výstavy hasičské zbroje.

17. května 2016 v 14:08 |  Výstavy


Vernisáž této výstavy se uskutečnila v muzeu v 1. patře opatského křídla kláštera Broumov. Výstava je věnována historii a vzniku hasičských sboru na Broumovsku a potrvá do 19. června 2016. Vernisáž zahájil vedoucí muzea p. Karel Franze a zdůraznil, že vystavené předměty pocházejí ze soukromé sbírky pana Luďka Kröglera, dále pak ze sbírek sboru dobrovolných hasičů města Broumov, obce Křinice, obce Božanov a ze sbírek Muzea Broumovska. Zakládání hasičských dobrovolných a továrních sborů vedla skutečnost, že Broumovsko bylo místem rozvoje textilního průmyslu. V každém textilním provoze, který zpracovává bavlnu, v přádelně, přípravně, tkalcovně i úpravně byla velká možnost vzniku požáru. Naskýtala se pro to řada příčin, které byly násobeny faktem, že bavlněný prach byl lehce zápalná látka a že hořel téměř výbušnou rychlostí. V poměru k tomuto nebezpečí musela být budována přiměřená protipožární ochrana v oblasti prevence a represe. Tak k 1. 9. 1874 vznikl tovární hasičský sbor textilní fy. Benedikt Scroll a syn Olivětín dnes VEBA, textilní závody a.s. Broumov). Další Schrollův tovární hasičský sbor byl v Meziměstí, dále to byla továrna Pollakova Grossdorf (přádelna Pollak a syn Broumov-Velká Ves dnes a.s. Veba Velká Ves). Dobrovolný hasičský sbor města Broumova vznikl v roce 1874. Všechny dokumenty o používaných pomůckách k hašení požárů jsou také součástí této výstavy. V další části této vernisáže hovořil Luděk Krögler o hasičských přilbách, které jsou podstatnou částí této výstavy. Sbírka přileb představuje různé druhy od kožených až po kovové a ty současné. Toto vyprávění o sběratelství, renovaci nalezených přileb až po zjišťování jejich původu by vydalo na dlouhý samostatný článek a návštěva této výstavy stojí za zhlédnutí a seznámení s dlouholetým vývojem hasičských pomůcek. Shodou okolností se výstava koná v měsíci května, který je svátkem sv. Floriána, který je považován za patrona profesí, které souvisejí s ohněm - hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů či pekařů. Je obvykle znázorňován v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár. I takové torzo sv. Floriána je vystavováno a jeho profesionálně vyvedená dřevořezba pochází z Broumovska; cca přelom 18. a 19. století.


Meziměstský mlýn po požáru v březnu roku 1932.


Fotografie požáru továrny na šamotové výrobky, tzv. Šamotky, v Meziměstí v roce 1915.


V roce 1875 si členové hasičského sboru Schrollovy firmy v Olivětíně založili i vlastní orchestr, jehož kapelníkem se stal Carl Römeth. Kromě účinkování při uvádění oper a zpěvoher v broumovském divadle úspěšně koncertovali i na kolonádách lázeňských měst v blízkém Slezsku. Fotografie členů kapely je z roku 1884.


Fotografie Schrollova továrního hasičského sboru v Meziměstí (před rokem 1914).


Fotografie továrního hasičského sboru firmy Benedikta Schrolla syn (Benedict Schroll´s Sohn) v Broumově-Olivětíně, která byla pořízena při příležitosti 30. výročí založení sboru v roce 1904.


Dobrovolný hasičský sbor města Broumova vznikl v roce 1874. O šest let později byla ustanovena Okresní hasičská jednota v Broumově a 19. Září 1880 se na náměstí konal první župní sjezd nazvaný Den hasičstva, jehož se zúčastnilo na 500 členů dobrovolných hasičských sborů z celého Broumovska.
Dva diplomy věnované panu Augustu Broschovi za 25 a 30 let aktivní hasičské služby u továrního hasičského sboru firmy Benedikta Schrolla syn (Benedict Schroll´s Sohn) v Meziměstí z roku 1918 a 1923.

Vlevo: Slavnostní stejnokroj dle stejnokrojového předpisu z roku 1894, vyroben semilskou firmou Josef Janata. Stejnokroj nosil hasič v hodnosti četař, dozorce náčiní nebo vrchní hudec (podle náramenního spoje z červené vlny). Uniforma je doplněna čapkou. Kde a kým byla uniforma používána, se bohužel zjistit nepodařilo.

Uprostřed: Vycházkový stejnokroj pro členy a nižší sborové činovníky. Uniforma je doplněna opaskem používaným po roce 1945.

Vpravo: Vycházkový stejnokroj dle předpisu o stejnokroji ze dne 11. Dubna 1937. Stejnokroj byl v tmavomodré barvě - vycházková čepice, lodička a blůza. Kalhoty, plášť a pláštěnka pak byly v barvě černé. Tuto uniformu nosil vyšší činovník sboru, konkrétně ten, jenž byl ve funkci jednatele, pokladníka, či vzdělavatele. Ramenní odznaky, na kterých je vyražen příslušný zemský znak s číslem okresní hasičské jednoty (župy) se na této uniformě nedochovaly. Uniforma je doplněna o vycházkový pás používaný od roku 1937 do 7. Září 1939, kdy byl vydán zákaz nošení odznaku ČSR.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 K. K. | Web | 17. května 2016 v 14:13

Ahooj, mám nový blog o Hilary Duff a byla bych ráda, kdyby ses na něj mrkla, napsala názor, popřípadě se zapojila třeba do diskuze, hlasování a tak :) omlouvám se za reklamu, ale nějak začít musím :(

2 Hanako Hanako | 17. května 2016 v 14:58

To musí být zajímavá výstava. Kdysi jsme v místním museu byli, líbilo se nám, jak měli vše přehledně a poučně uspořádané. Zajímalo by mne, proč mají ty helmy nahoře ten hřeben, je to paráda nebo to má nějaký technický účel? :-)  :-)

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 17. května 2016 v 22:12

[2]: Použiji dokumentů, které jsou na výstavě k tomuto dotazu. Jako vhodný materiál pro výrobu hasičských přileb se začala používat kůže. Kožené přilby byly lehčí,náklady na výrobu nižší a kupodivu stejně oddolné proti padajícím předmětům či nárazům jako přilby mosazné,a to hlavně díky svému tvaru a charakteristickým hřebenem. Ten plnil funkci jakési deformační zóny pro zmírnění razance úderu. Hasičské přilby měly ještě jeden důležitý úkol. V dobách minulých kdy ještě nebyla žádná dorozumívací zařízení pro radioprovoz, pomáhaly přilby k indentifikaci hasičů t. k funkčnímu zařazení. Stříbrnou přilbu s mosazným kohoutem a podložkou měl velitel sborzu,černou přilbu s černým kohoutem a střapcem na boku přilby měli trubači, obyčejný hasič měl černou přilbu s černým kohoutem. Dalo by se říci, že čím více ozdobená přilba, tím vyšší činovník to byl. Pokud to takhle stačí. :-)

4 Hanako Hanako | 18. května 2016 v 15:11

[3]:Díky za vysvětlení. Laicky jsem si vysvětlovala. že ten kohoutí hřeben může zmírnit náraz předmětu. :-)

5 Hanka Hanka | E-mail | Web | 18. května 2016 v 20:52

U vás je to pořád samá akce, Mirku.
Tohle je skvělá a moc zajímavá výstava.
Jak vidím nic si nenecháš ujít, já jsem strašně líná na takové akce chodit.
U nás se asi taky pořád něco děje, jenže já o tom většinou nevím. :-?

Moc se mi líbí dobové fotografie, hasičské nástroje, uniformy a hlavně přilby, ty jsou prostě úžasné!
Už jsi nafotil spoustu reportáží, Mirku, a všechny jsou moc prima.
Je fajn, že toho o vystavovaných předmětech tolik víš.
Já jsem byla na jedné výstavě v neděli a pořádně jsem ji odflákla, aspoň co se informací týká. ???
Přeji hezký večer. :-) Hanka

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 19. května 2016 v 16:49

[5]: Díky Hani a víš sama dobře, že ne vždycky se všechno povede, zvláště při větším množství fotografií, nebo jejich výběru. Ještě horší je, když není prostor, nebo odstup pro některé záběry. Jinak vystavované přilby jsou skutečné rarity a výborné u toho jsou popisky. Zdravím a hezké dny přeji Mirek. :-)

7 Hanka Hanka | E-mail | Web | 19. května 2016 v 19:55

[6]: To vím opravdu velice dobře, Mirku. ;-)
Děkuji a přeji hezké dny i tobě. :-) Hanka

8 Pižlík Pižlík | E-mail | Web | 20. května 2016 v 13:41

Mně jsou strašně sympatické ty přilby. :-)

9 signoraa signoraa | Web | 20. května 2016 v 21:12

Výstava je určitě hodně zajímavá a já si při prohlížení fotek vzpomněla na loňskou návštěvu Mantovy. Hledali jsme (už podruhé a marně) muzeum závodníka Tazia Nuvolariho a našli hasičské muzeum. Mimo jiné tam mají vystavené i hasičské helmy z naší země. Moc mě to potěšilo. :-D

10 děda tik tak děda tik tak | Web | 21. května 2016 v 15:14

[8]: Jsou to hezké kousky. :-)

11 děda tik tak děda tik tak | Web | 21. května 2016 v 15:23

[9]:Ono najít v tak velkém městě jedno museum je asi dost problém. Náhrada za jiné se asi taky vyplatila, zvláť, když se pozná, že i v cizině se vystavují naše exponáty. :-)

12 gandalf gandalf | E-mail | 22. května 2016 v 20:44

[2]:Jen doplním, že kovové přilby se vyráběly hlavně z mosazy (díky vlastnostem kovu-je dobře tvarovatelný). Měly jednu hlavní nevýhodu, rychle akumulovaly teplo a to nebylo moc příjemné hro hasiče. Jeden z hlavních důvodů proč se přešlo na tu kůži. ;-) :-)

13 děda tik tak děda tik tak | Web | 23. května 2016 v 9:41

Díky za doplnění.Výstava je natolik zajímavá, že by stálo za zmínku další údaj, třeba o počtu vystavovaných přileb a jiné podrobnosti s náhledem označení znaků a některé zajímavosti o jejich původu. :-)

14 gandalf gandalf | E-mail | 24. května 2016 v 9:44

[13]:Co se počtu vystavovaných přileb týče, bylo vybráno okolo 80 kusů. Mohlo by jich býti i větší množství, ale pak by to bylo spíše pro zasvěcené, než pro laickou veřejnost.(znaky se často lišily v drobnostech) Je pravdou, že každá z přileb má svůj příběh, svoji historii (která ještě neskončila) ;-). Na výstavě je například přilba z obce, která byla zrušena v roce 1923 a sbor tehdy čítal okolo 10 hasičů. Tato přilba odcestovala do Ameriky s mužem, který odešel za prací. (pravděpodobně jako vzpomínka na místo, odkud pocházel) Přilba se  po čase (i s mužem) vrátila do Čech a po 3 generace putovala po naší zemi. Je tomu cca rok, kdy byla nalezena v žalostném stavu na půdě jedno roubeného stavení (poměrně daleko od místa, kde sloužila svému účelu) při generálním úklidu půdního prostoru. Prošla renovací a v současnosti dělá radost na výstavě. :-)  8-) Samotné pátrání po jejím příběhu zabralo docela hodně času a bylo docela zajímavou záležitosti.
Pravdou je, že tyto příběhy nejsou na výstavě presentovány. Je to tak trochu škoda. Na druhou stranu si nedovedu představit, jak to technicky provést. Je to spíše na komentovanou prohlídku. :-?  :-P
Jen dodám, že na výstavě jsou i další raritní předměty a pokud bude zájem mohu příště vybrat a popsat další.

15 děda tik tak děda tik tak | Web | 24. května 2016 v 16:47

[14]: Díky za další zajímavý doplněk k této výstavě a určitě by se našly další náměty. Nejsou zveřejněny všechny vystavované exponáty, které by vedly k dalším dotazům, a zřejmě by to vyžadovalo další článek s doplněním fotografií. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama