Červen 2016

Toulavka.

29. června 2016 v 20:05 příroda


Někdy se stane, že hned ráno chytnete toulavou. Ráno začíná docela obyčejně. Když vylézá sluníčko, chci jít fotit svítání, není nic krásnějšího. Někdy ten neklid tak nějak rozchodím, ale většinou nerozchodím. Sluníčko vše zlatí a většinou obejdu blízké rybníky kde většinou vyplaším nějaké kachny. I když se nacházíme v CHKO, tak i na březích rybníků se válí odpadky. Většinou se pak raději vydám do nedalekého lesa, kde i obyčejný den se změní v pohádkový a jsem rád, že to toulání mám tak trochu v genech a je mi jedno po kom. Pravdou je, že člověk nemusí opustit hranice své rodné země, když to má v sobě zdravě nastavené a naplňuje ho vše, co dělá.

Cestou se dá vyfotografovat řada lučních kytiček, ale i různých hmyzáků.


I takový bodlák vypadá zajímavě.
Potůček nabídne chvilku odpočinku.

Zatím nic moc.


I pár borůvek se dá nasbírat.


Pokud se zaberete do hledání hub nebo sbírání borůvek, je potřeba se pozorně dívat kolem, aby Vás nepřekvapil.

Krmení čápat.

25. června 2016 v 17:32 Čápi
Posledních pár dnů jsou teploty přes den tak vysoké, že nejsou zrovna vhodné pro fotografování. Protože mně chyběla ještě poslední dvě čapí hnízda, u kterých jsem neznal počet přírůstků, nechal jsem to na dnešní ranní hodinu, kdy je trochu chladněji. I když se jednalo pouze o dvě hnízda, jejich nafocení se zachycením malých čápat trvalo téměř čtyři hodiny.


První zastávka byla u hnízda pivovaru, kdy jeden z čápů odletěl pro potravu a druhý zůstal na hnízdě hlídat dva potomky. Po delší době návratu došlo ke krmení.


Další zastávka byla hnízdo u bývalé truhlárny, kdy se situce opakovala téměř ve stejném pořadí. I tady jsou dvě malá čápata. Na fotografii je sice vidět pouze jedno, ale na přiloženém videu jsou obě.Motýl neseděl u čápa, ale poblíž na keři.

Výstava obrazů na zámku v Adršpachu.

22. června 2016 v 15:51 Výstavy

Na místě dnešního zámku stávala v 15. století tvrz pánů Berků z Dubé. První významná přestavba byla pravděpodobně roku 1596. Nejstarší popis zámku pochází z roku 1661. Vedle tvrze stávala úřední budova s kanceláří pro hejtmana a písaře, truhlárnou a pekárnou, maštalemi pro jízdní nebo kočárové koně. Na začátku 17. stolení nechal Adam Bohdanecký zámek rozšířit. Historie zámku se promítla i do jeho současného stavu. V roce 2013 obec zakoupila zámek v Adršpachu a postupně začala s jeho rekonstrukcí. V prostorách zámku bylo zřízeno infocentrum a vybudovaná expozice muzea horolezectví. V prostorách zámku také probíhají sezónní výstavy. V současné době je to výstava obrazů Julie W. Mezerové a potrvá do 30. 6. 2016.


Zveřejnění fotografií obrazů z této výstavy je se souhlasem Městského muzea Úpice.

Malé letní dovádění 2016

19. června 2016 v 19:48 Aktuality


Obec Martínkovice a DSO Broumovsko uspořádaly v sobotu 18. června 2016 již sedmý ročník "Malého letního dovádění". Byl to den plný her a zábavy o putovní pohár v "obecní olympiádě". Tohoto klání se utkaly týmy ze všech obcí Broumovska ve velmi netradičních disciplínách. Pořádající obcí byly Martínkovice, které připravily toto setkání v hezkém prostředí u "Chaty pod Korunou "v Martínkovicích. To se odehrává vždy v průběhu léta v jedné z obcí Broumovska. "Obecní olympiády" jsou vždy ve znamení her, legrace, zábavy, dobrého jídla, koncertů hudebních skupin a atrakcí pro nejmenší. Zahájení se uskutečnilo slavnostním nástupem a umístěním obecních standard do připraveného stojanu. Všechny přítomné přivítal starosta obce Martínkovic p. Jaromír Jirka a předseda DSO Broumovska Karel Rejchrt. Ti popřáli všem soutěžím co nejlepší výsledky, hodně zábavy a všem přítomným hezké zážitky. Poté byl zapálen Olympijský oheň a začaly vlastní soutěže, kdy výsledky byly sledovány a zapisovány od určených rozhodčích. V průběhu se uskutečnilo i vystoupení dětí místní MŠ, které bylo hezkým doplněním celého odpoledne. Po ukončení všech soutěží a sečtení dosažených výsledků došlo na vyhlášení vítězů a umístění jednotlivých obcí. Celý průběh je doplněn o přiložené fotografie, které dokladují jaká organizační péče byla věnována ze strany pořádající obce.

Náchodský zámek.

15. června 2016 v 16:17 Zajímavosti z cestJiž v 11. století na místě dnešního Náchoda existovala strážní osada. První písemná zmínka je z roku 1068, kdy kníže Vratislav II. uspořádal v nedalekém Dobeníně volbu pražského biskupa. V polovině 13. století vznikl hrad i město, které založil Hron z Načeradiců. Hrad měl strategické postavení při zemské obchodní stezce z Kladska do Čech. V roce 1321 získal hrad král Jan Lucemburský. Již v roce 1325 se novým majitelem stal Hynek z Dubé a pak jeho potomci až do roku 1367. Významným majitelem byl Jiří z Poděbrad, který hrad zdědil po svém otci Viktorinovi. Během husitských válek o hrad bojovali husité, kteří se tam usadili a bojovali proti slezským katolíkům. Jiří Poděbrad se stal právoplatným držitelem svého majetku až v roce 1456, kdy hrad dobyl. Důležité období v dějinách zámku začíná v roce 1544, kdy náchodské panství koupil Zikmund Smiřický. Po něm zdědila panství v roce 1800 dcera Kateřina Bedřiška Vilemína, známa paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Od roku 1958 patří zámek mezi národní kulturní památky.

Pokud se někdo rozhodne vystoupat k zámku po historických schodech od náměstí, naskytne se nejdříve pohled na Děkanský kostel svatého Vavřince, který stojí uprostřed Masarykova náměstí. Kostel je jednolodní, původně gotický, vystavěný pravděpodobně kolem roku 1310.Další zajímavostí, kterou můžete spatřit před tímto kostelem je spisovatel a překladatel světového jména Josef Škvorecký, který se dočkal sochy ve svém rodišti, od autora Josefa Faltuse z Kostelce nad Labem.Další zajímavou stavbou je budova nové radnice.


Po výstupu k zámku se dostanete na zámecké nádvoří, ze kterého je pohled na věž s ochozem, který nabízí výhled do okolí.
K atrakcím náchodského zámku patří bezesporu medvědi Ludvík a Dáša, kteří jsou umístěni v bývalém hradním příkopu.


Po odpočinku z výstupu si můžete vybrat některý z nabízených prohlídkových okruhů.
Na zámku jsou k dispozici čtyři interiérové prohlídkové okruhy a jeden exteriérový přístupný bez průvodce.
Výzdoba stropu.


Tapiserie " skupina osob v krajině " byla vyrobena v polovině 18. století pravděpodobně ve Flandrech. Restaurována byla v ateliérech tapiserií v Jindřichově Hradci a poté zapůjčena do expozice Náchodského zámku soukromým majitelem.


Při vstupu do této místnosti nás čekalo překvapení, které je na přiloženém videu.
Další čapí hnízda v okolí.

11. června 2016 v 18:18 Čápi
Jedno z čapích hnízd, kde jsou vidět mladí, je v Otovicích u Broumova. Tady jsou dvě malá čápata již plně opeřená a letky se jim začínají zbarvovat. Další hnízdo se nachází v Jetřichově u Meziměstí, kde jsou rovněž dvě čápata. Sice se postupně ukazovalo jen jedno z nich, ale při pozornějším pohledu jsou vidět obě.

Otovice u Broumova.
Jetřichov u Meziměstí.Čápi a čápata

9. června 2016 v 16:41 Čápi

Kdo si počká, ten se dočká. Sice se zdá, že letošní líhnutí čápat v porovnání s rokem minulým je trochu ve zpoždění, ale vychází to téměř na stejný termín. Při kontrole zatím tří hnízd se začaly ukazovat hlavičky nových čapích potomků a tak se dalo sice nepřesně určit, kolik jich v letošním roce bude. Zatím se ukazuje, že počet čápat bude ve srovnání s rokem minulým menší.

Hnízdo u nemocnice, kde je zatím vidět jedna hlavička malého čápa.

Hnízdo u bývalých jatek, kde je rovněž jeden malý čáp.

Hnízdo KOH -I -NOOR, kde jsou dva mladí čápi.

Dřevosochání na zámku v Adršpachu.

6. června 2016 v 16:49 Zajímavosti z cest


Další ročník této jedinečné podívané se uskutečnil na nádvoří zámku v Adršpachu ve dnech 4 - 5 června 2016. Jedná se o vyřezávání soch motorovou pilou. Je zajímavé vidět, jak se kus dřeva mění v nádherně vypracovanou sochu. Zručnost řezbářů je i na přiložených fotografiích a jejich dílo bylo možné zakoupit, nebo si objednat na zakázku podle vlastního návrhu. Pořadatelem celé akce byl Pavel Cohla z Adršpachu, který je také organizátorem a pořadatelem dřevorubeckých soutěží.

Od zámku je také hezký pohled na okrajovou část skal.Z návštěvy Kuksu.

4. června 2016 v 15:44 Zajímavosti z cest
Kuk se v letošním roce opět stane středem zájmu pro mnoho návštěvníků, zejména po rozsáhlé opravě, které byly ukončeny v minulém roce. Hospital Kuks nabízí mimo mnoha prohlídek i barokní lékárnu, kde je v několika místnostech instalována Lékárenská expozice. Ta je věnována výrobě léčivých přípravků a to od lékárenské až po tu průmyslovou. Jsou tu destilační přístroje, nádoby na pijavice, hmoždíře, váhy, plničku ampulí, míchačku pro hromadnou výrobu mastí, a spoustu dalších strojů, zařízení a mašinek. Za návštěvu stojí i rodinné muzeum, které se nachází v samém středu obce Kuks.Pro milovníky historie jsou zde k vidění historická vozidla různých značek, motoristické doplňky, prototyp motocyklu Járy Cimrmana, sbírka fotografických přístrojů, šicích strojů a mnoho dalších zajímavostí. Sice není všude povolené fotografování, ale pro pár záběrů mi to bylo umožněno.