Červenec 2016

Mlýn Dřevíček.

29. července 2016 v 15:50 Zajímavosti z cest


Mlýn se nachází v Horním Dřevíči u Stárkova v Kladském pomezí na severu Královéhradeckého kraje v jižní části CHKO Broumovsko. V samotném úvodu prohlídky Vás přivítá příjemný pan mlynář, který seznámí návštěvníky s historií mlýna, jeho technologii, zařízením a jakým způsobem se mele obilí. Nakonec spustí mlýn do provozu. Mlýn Dřevíček zde stojí už téměř 90 let. Jeho předchůdce, v podobě větší roubené chalupy, zde, dle odborného posudku z dobových fotografií, stál dokonce celých 200 let. Tento starý a značně zchátralý objekt koupil v roce 1917 mladý, čerstvě vyučený a po vlastním podnikání toužící mlynář Ladislav Baudyš, a v roce 1919, těsně po 1. světové válce, se rozhodl, že si postaví mlýn nový. Tak tehdy došlo k jeho první větší přestavbě.

Další větší zásah do konstrukce mlýna, který už vedl k získání jeho současné podoby, nastal v roce 1932, kdy dosavadní vodní kolo nahradila Francisova turbína o výkonu 11 koňských sil. Pro případ nedostatku vody si mlynář pořídil i pomocný elektromotor o přibližně stejném výkonu.
Jelikož ani po změně v roce 1989 nedošlo na objektu k žádným úpravám, zůstal mlýn zachován v podobě z roku 1941, kdy došlo k jeho první nucené odstávce. Původní zařízení proto sestává především ze dřeva, železa, kůže a tkaniny.


Při prohlídce je vidět řadu řemenů, které přes malé i velké řemenice roztáčejí větráky, soukolí loupačky, mlecí válce, šnek míchačky, excentr vysévače a další zařízení.

Ke každému mlýnu patří nejen vodník, ale i čert.Mlýn spolehlivě sloužil ke spokojenosti jeho majitele až do začátku druhé světové války. Ladislav Baudyš měl všechny známé a příbuzné na české straně a občas jim semlel to, co si přinesli na zádech oklikou přes les. To ale neušlo "všímavým" místním, a tak při nenadálé razii gestapa byl dne 20. září 1941 mlynář zatčen. Mlýn byl zapečetěn, zásoby odvezeny, a mlynář po rychlém soudu eskortován do věznice. Nejdelší čas strávil v německém Ebrachu. Ze zajetí jej 14. dubna roku 1945 osvobozuje americká armáda.

Poslední navštívenou místností bylo zařízení kuchyně s chlebovou peci z roku 1925. V červenci a v srpnu na každé úterý a pátek se peče čerstvý žitno-pšeničný chléb, jehož základem je žitný kvas (bez přidání kvasnic). Receptura k výrobě tohoto chleba vyžaduje několikahodinovou přípravu. Takto připravený a upečený chléb ani po delším skladování neplesniví. Voní po žitu, je zdravý a dobře stravitelný.

Na další video, které bylo natočeno ČT pro pořad "Zázraky přírody", se můžete podívat na odkazu.


Život u rybníka.

13. července 2016 v 15:23 přírodaV těchto dnech se na rybník opět vrátil jeden pár labutí. Naposled zde byly v roce 2012, kdy došlo k odstranění rákosu na okraji rybníka. V těchto místech také labuť hnízdila a měla tu vybudované plovoucí hnízdo, které se kolikrát volně pohybovalo po okraji rybníka. Labuť budí zaslouženou pozornost všude, kde se objeví. Patří ke skutečným obrům ptačí říše. Je tak veliká a těžká, že dokáže přistát pouze na vodní hladině, kdy používá své natažené nohy s plovacími blánami jako jakési brzdy. Její krása lidi vždy přitahovala, a proto byla labuť vždy symbolem elegance a věrnosti. Labutí páry jsou si totiž velice věrné. Labuť je navíc velice krotká. Téměř vždy se zdržuje u břehu v blízkosti lidí od kterých se velice ráda nechá přikrmovat. Hlavní složku její potravy tvoří především vodní rostliny. Samozřejmě nepohrdne ani drobnými živočichy a hmyzem.


Místa narození.

10. července 2016 v 15:23 Čápi
Z poslední ukázky čápů byla většina mladých v prachovém peří, nebo se u některých začaly zbarvovat letky. Dnes je situace na hnízdech podstatně jiná, a i když jsou ještě krmena, přesto ve všech případech se mladí snaží mávat křídly. Nebude trvat dlouho, kdy opustí hnízda a potravu si budou hledat sami. Všechny informace jsou opět zadány na stránky

Otovice u Broumova, komín bývalé prodejny. Na hnízdě jsou 2 mladí.


Komín KOH-I-NOOR 5 mladých.Komín bývalých jatek 1 mladý čáp. Jeden vypadl a zahynul.

Komín u nemocnice 2 mladí.

Komín bývalé truhlárny. 2 mladá čápataKomín pivovaru Olivětín. 2 mladá čápata.

Polem, nepolem.

8. července 2016 v 19:13 příroda
V minulém článku jsem popisoval cestu k rybníku s náhledem na okolní krajinu. Tentokrát se podíváme na několik pohledů na město, které se nabízejí z různých úhlů a které dotváří zvlněna krajina. Z některého místa jsou vidět pouze věže kostelů a o pár metrů dál se otevře pohled tak, jak je na fotografiích.

Prostřední fotografie město: vlevo věž kostela svatého Petra a Pavla, vpravo klášterní kostel sv. Vojtěcha.
Fotografie vlevo: Sídliště Spořilov.
Fotografie vpravo: Křinické sídliště v Broumově.


Tyto další fotografie není třeba komentovat.
Tyto fotografie jsou pořízeny od rybníka a kvalita je ovlivněna i vzdáleností.
Prostřední fotografie ukazuje restauraci "Amerika" v obci Křinice. Odtud je také výchozí cesta vedoucí lesem na Hvězdu.
Fotografie vlevo zobrazuje kapli Panny Marie Sněžné.
Fotografie vpravo zobrazuje roubenou chatu v alpském stylu. Pod ní jsou klenuté sklepy částečně vytesané ve skále. Zajímavý je vstupní sál s kazetovým stropem, který sahá do výšky dvou pater. Chata Hvězda byla v roce 1998 vyhlášena nemovitou kulturní památkou. Nadmořská výška místa je 674 metrů.


Cestou necestou.

6. července 2016 v 17:32 příroda


Dnes je již málo těch, kteří nemilují jízdu na kole a používají jej za různým účelem. Mám také rád jízdu na kole a všechno co je s kolem spojený. I před několika dny, kdy počasí bylo tak akorát, jsem osedlal své bezmotorové kolo, které je poháněno snahou jeho majitele. Cílem tentokrát byl trochu vzdálenější rybník, který býval oblíbeným místem ke koupání a v současné době je oblíbeným místem pro pozorování různého ptactva. To zde našlo klid a hezkou okolní krajinu pro své hnízdění. Trasu jsem zvolil polní cestou, kde jsem měl jistotu, že budu mít klid od rušného silničního provozu. Pokud jsem musel sesednout, tak jenom proto, abych pořídil několik zajímavých záběrů.Zvlněná krajina.


Toto je již zmiňovaný rybník Šlégl, u kterého stojí osamocený statek nazývaný za Němců podle zřejmě vůbec prvního majitele Schlegelhof (Schlegelův dvůr), a odtud pak i současné pojmenování rybníku.
Volavky na šiškách: I když jsem se snažil být co nejméně nápadný při přípravě fotoaparátu na stativ, ale i tak jsem pozornosti volavek neunikl. Ty se z rákosí rybníka vznesly, usadily se v nedalekém lese na stromy a sledovaly, kdy opustím jejich výsadní teritorium.Tady je zajímavé seskupení stromů, které tvoří hřib.Pohled na vzdálený lom.


Při zpáteční cestě jsem ještě pořídil záběr na čápa sedícího na jednom ze zdejších komínů.


Fotografií je pochopitelně víc, ale s jinou tématikou a ty dám v některém z dalších článků.

Dny koncertů a zábavy.

3. července 2016 v 18:34 AktualityZačátek školních prázdnin byl i termínem pro konání zdejší poutě, která se uskutečnila 1- 2 července 2016. Popisovat pravý význam poutí by bylo v současnosti pouze nošením dříví do lesa. V Evropě se místo pouti stalo centrem společenského života. Proto se k němu přidružuje i zábavní program, který je zejména pro děti nejvýraznějším a nejlákavějším projevem poutě. Po místech poutích většinou kočovali se svým vybavením majitelé kolotočů, houpaček, zábavních střelnic, strašidelných domů a dalších atrakcí, mnohdy společně s kočovným divadlem s náboženskými i světskými tématy. V současné době získaly poutě spíše komerčnější charakter a více než možností společenského setkání jsou zdrojem zábavy a relaxace. Barevné atrakce, střelnice, turecký med - to vše patří k dnešní pouti moderního střihu.


Atrakce.

Prodejní stánky.


Králičí hop.
Ukázka výcviku psů.