Září 2016

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI

29. září 2016 v 18:31 Aktuality

Státní svátek 28. září byl připomínkou smrti patrona českých zemí Svatého Václava a slaví se jako Den české státnosti. Celodenní program těchto oslav byl převážně soustředěn na Mírovém náměstí, které bylo zaplněno nejen prodejními stánky ale upraveno i pro diváky sledující připravené programy.

8:30 SVATOVÁCLAVSKÁ MŠE. Kostel sv. Václava.
9:00 SVATOVÁCLAVSKÝ JARMARK po celý den.
9:30 SLAVNOSTNÍ PRŮVOD OD KOSTELA SV. VÁCLAVA.
10:00 ZUŠ BROUMOV.

Odpolední program byl pak převážně věnován hudebním produkcim, na které vystoupila skupina "Stará sešlost", dále to byla Pavlína Jíšová a přátelé, dále pak "zpívající" právník Ivo Jahelka. Dopolednímu programu dominovalo vystoupení skupiny historického šermu, který doprovázel příjezd sv. Václava na náměstí.

Vystoupení žáků ZUŠ Broumov.


Pěvecký sbor Stěnavan.

Lesní úlovky.

28. září 2016 v 12:19 příroda

Čas od času si snad každý potřebuje dobít životní baterky, zvláště pokud hlásí stav nouze. Taková procházka lesem, dotknout se ticha, naslouchat šumu větví, ucítit vůni jehličí a slyšet lesní potůček, pokud není zrovna vyschlý, to snad pomůže všem milovníkům přírody.


Sklářský ateliér.

26. září 2016 v 17:10 Zajímavosti z cest


Poslední ukázkou v cestách za sklem je galerie DW a sklářského ateliéru výtvarníka Davida Wüsche v Novém Boru. Tu najdete na náměstí Míru v domě č. p. 101. Prodejní galerie je propojena se sklářským ateliérem, kde máte možnost shlédnout ukázku sklářské techniky foukání skla nad kahanem. V galerii si můžete prohlédnout jeho práce i práce dalších výtvarníků, v zadní místnosti vám pak ve své dílně/ateliéru/ rovnou může i něco vytvořit. Materiálem je varné sklo SIMAX, takže není potřeba huti, stačí hořák s několika přívody různých plynů. Pěkně to hučí a pan Wünsch při tom pěkně vykládá a za čtvrt hodinky si můžete odnést skleněnou růži, vytvořenou na přání, jen je třeba vyčkat, než trochu vychladne a pak samozřejmě zaplatit. Máte taky garanci, že při případném rozbití vám budou střepy znovu navařeny, což u normálního skla, chladnoucího v pecích, nejde.
Putovní, historie střeleckých klubů.

25. září 2016 v 14:01 Střelnice

Střelecká soutěž o putovní trofej proběhla na střelnici Hubert Broumov dne 24. 9. 2016. Ta se uskutečnila jako vzpomínková soutěž na Sportovní střelce Svazarmu pod názvem " 1. ročník PUTOVNÍ HISTORIE STŘELECKÝCH KLUBŮ SVAZARMU NÁCHODSKA". Svazarm neboli Svaz pro spolupráci s armádou, byla organizace ustavená 4. listopadu 1951. 24. března 1990 se Svazarm přetransformoval v STSČ (Sdružení technických sportů a činností). Soutěže se zúčastnilo 13 střelců. Střelba se uskutečnila ze sportovní malorážky 30 ran vleže, na vzdálenost 50 metrů s časovým limitem 40 min.
Při součtu dosažených bodů je umístění následující.

1. místo Jiří Pecina ml. 286 bodů
2. místo Radek Jirman 285 bodů
3. místo Miroslav Trudič 274 bodů.
Proměny v přírodě.

21. září 2016 v 17:11 příroda

Začíná doba, kdy každý list je zbarvený trochu jinak. Jeden je víc do žluta, jiný je zase ještě trochu nazelenalý. S koncem září nastává podzim, citelné ranní ochlazení, větrné počasí, méně slunečních paprsků a dřívější příchod tmy. Fotografové budou častěji vyrážet do přírody fotit nejbarevnější roční období, kde je nejvíce inspirace právě na podzim. I přesto je stále dost možností najít různé vhodné objekty k pořízení skoro letních fotografii.


Ruprechtický Špičák.

17. září 2016 v 17:11 příroda

V posledních dnech byla obloha stále bez mráčků a návštěva Ruprechtického Špičáku byla příslibem dobré viditelnosti na všechna okolní pohoří. O vybudování dřevěné vyhlídkové věže na tomto místě již od roku 1999 usilovala Lesní správa Broumov. Hlavním problémem se však staly chybějící finance. Urychlení realizace této myšlenky nastalo, když společnost Český Mobil projevila zájem vybudovat zde svůj vysílač. A tak na Špičáku začala od listopadu 2000 vyrůstat kovová konstrukce s anténami vysoká necelých 30 metrů a přístupná zároveň jako rozhledna. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 1. září 2002. Novou rozhlednou se tak od roku 2002 může pyšnit nejvyšší hora náchodského okresu a Javořích hor - Ruprechtický Špičák (880 m) tyčící se nedaleko česko-polských hranic. Je nejvyšší horou české části Javořích hor, která leží v CHKO Broumovsko jen několik desítek metrů od hranic s Polskem. Jedná se o železnou rozhlednu (vysílač mobilního operátora). Období výstavby: listopad 2000 - léto 2001 oficiální zpřístupnění: 1. září 2002. Celková výška: 30m . výška vyhlídkové plošiny: 22m. počet schodů: 100. Rozhledna je celoročně přístupná. V průběhu dalších let byly lesy na vrcholu Ruprechtického Špičáku z velké části pokáceny, takže výhled do kraje se dnes nabízí i z přístupové cesty pod rozhlednou.


Výchozí body pro výstup na Ruprechtický Špičák: Meziměstí, Vižnov, Ruprechtice, Janovičky. Na Ruprechtický Špičák vede modrá TZ z Meziměstí (8km) nebo žlutá TZ z Ruprechtic (obě trasy jsou zakončeny prudkými výstupy). Kdo přijede automobilem, může zanechat vůz na konci Ruprechtic, kde je vybudována odstavná plocha a pokračovat právě po žluté TZ na vrchol (cca 2km. tato vzdálenost je pouze orientační). Fotografie je pořízena na konci obce Ruprechtice.


Taková zatím pohodlná cesta se nabízí od odstavného parkoviště.
Mimo hezkého pohledu na lesní partie, mne zaujal i pohled do koruny jedné borovice, kde jsou různé útvary, ze kterých vyrůstají větve.


U tohoto odpočivadla a rozcestníků končí první část cesty pro výstup k rozhledně.
Pokračuje se prostřední cestou po žluté a tady začíná ta složitější část výstupu.
Nebyl jsem sám, kdo se plazil stejný směrem.
V těchto místech se konečně nabídl první pohled na cíl tohoto krkolomného výstupu.


Heuréka! "našel jsem to".


Výhled z vrcholu rozhledny je při dobré viditelnosti na celé panorama Broumovska, Javoří hory s polskými Sovími horami, Orlické hory i na Krkonoše. To ovšem neplatilo pro tento den, kdy se na Broumovem držel opar.


Několik pohledů po okolí.
Walzbrych - Polsko


Z Ruprechtického Špičáku pokračuje hřebenová, modře značená TZ do Janoviček (11 km), odtud dále volným sestupem až do Broumova.Poslední pohled od rozhledny a protože na obloze už putoval měsíc, byl čas k návratu.

Snídaně v trávě.

14. září 2016 v 19:01 příroda
Drozda zpěvného můžeme často vidět v zahradách, kdy využívá hostinu, kterou my přichystáme po sekání trávníku, sklízení jablek a tak podobně. Drozd je na zahradě slyšet, dává o sobě vědět především ráno a večer.

Po zahradě běhal drozd,
měl jsem toho právě dost.
Vyfotit se však nedá,
žížaly prý stále hledá.
Ráno až vyjde sluníčko,
zazpívat prý přijde maličko.


Srnka na pastvě.

13. září 2016 v 16:46 příroda


Pozorování srnčí zvěř patří k zajímavým tématům. Srna se vyznačuje svou plachostí a jakýmsi vnitřním klidem. Srnčí zvěř je věrná svému místu, krátkodobě ho mění jen kvůli lepší potravní nabídce a klidu. Srny vodí svá srnčata, zaučují je na denních příhodách, chrání je před nepřáteli a jsou zárukou toho, že mladý, nezkušený dorost přečká obtížné zimní období. Bezpochyby záleží i na tom, do jaké míry je srnčí na člověka zvyklá a jak hluboce důvěřuje místním rušivým jevům. Úniková vzdálenost je v různém prostředí a za různých okolností odlišná a do jisté míry záleží také na druhu ohrožení. Velice rychle si zvyká například na vysoce frekventovaný provoz na pozemních komunikacích. V nejednom případě mohou být i příčinou dopravních nehod, kdy se dostanou na silnici a vběhnou v tu nejméně vhodnou dobu pod kola auta. To je i případ z nedávné doby, kdy jsem šel do jednoho místa, kde se shromažďovali čápi před odletem. Na okraji silnice v příkopu leželo malé přejeté srnče, které bylo přikryté folii, aby ji nebylo vidět. Je to zřejmě nešvar posledních let, kdy se podél silnic odhazuje všechno, co se nám nehodí. Fotografii pochopitelně nepřikládám.


Putovní pohár sk. Meziměstí.

11. září 2016 v 14:23 Střelnice


Jedna z mnoha střeleckých soutěží letošního roku se uskutečnila na střelnici Hubert Broumov v sobotu 10. září 2016. Soutěž byla vyhlášena o "Putovní pohár střeleckého klubu Meziměstí", na kterém byla účast ze tří klubů a to: Sk Meziměstí, Sk Hubert Broumov, Sk Náchod. Ředitelem této soutěže byl Radislav Jirman, hlavní rozhodčí Jiří Pecina st. a předseda hodnotící komise Josef Palhoun. V úvodu zahájení podal ředitel závodu informace o způsobu soutěže, které byly i v propozicích. Střelba probíhala ze sportovní malorážky, poloha vleže, vzdálenost terče 50 metrů, 30 ran s časovým limitem 40 minut. Po ukončení úlohy byly výsledky sečteny s následným vyhlášením vítězů.
1. místo Jiří Pecina ml. s dosaženým počtem 286 bodů.
2. místo Radislav Jirman s počtem 279 bodů.
3. místo Josef Palhoun s počtem 273 bodů.

Následující fotografie jsou z průběhu soutěže.


Kontrola terčů s počtem zásahů a součtem doasažených bodů.


Vítězové této soutěže.


Zvláštní cena, bramborová medaile.


Když ne na prvním místě, tak aspoň gratulace od ředitele soutěže.

Mařenické střípky a zajímavosti.

6. září 2016 v 13:15 Mařenice aktualityLetošní letní pobyt v obci Mařenice byl z velké části věnován řadě výletů, většinou za poznáním dosud nenavštívených míst. O těch jsem se zmínil v předcházejících článcích. Před blížícím se odjezdem jsme chtěli ještě využít slunečného dne a tak jsme se vydali na oblíbenou okružní cestu kolem Hamerského potoka. Cestou se nabízí několik zajímavých pohledů na obec, které stojí za ukázku.Obnovená kaple na Kalvárii, která byla v roce 2009 představena veřejnosti, a v červnu 2010 se konalo její slavnostní vysvěcení. Od uvedených let se pravidelně každým rokem u této kaple konají setkání občanů a příznivců obce Mařenice.


Přiblížení kaple za denního světla a následující snímek ukazuje kapli za nočního osvětlení.
Fotografie ukazuje kostel Máří Magdaleny a v popředí budova bývalé školy. Další fotografie ukazuje kostel s čelním pohledem a další za nočního osvětlení.


Cesta pak pokračovala k bývalému domu sociálních služeb kolem potoka lesem, což bylo docela příjemné. První zastávka byla u malého rybníčku s kvetoucími lekníny, poletujícími vážkami, které se ale ani na chvilku nezastaví, aby se daly vyfotit. Chvíli jsme se o to pokoušeli, ale snaha byla marná.


Tento rybníček je napájen přítokem z Hamerského potoka a jsou zde ještě vidět staré náhony. Lesní cesta vede kolem potoka, který je nádherně čistý. Jsou zde úžasné přírodní scenérie, které Vás donutí se zastavit a chvilku se jen tak dívat. Cestička byla sice místy dost krkolomná, když jsme museli přeskakovat, přelézat, nebo i podlézat spadlé stromy, nebo jít vyšlapanou stezkou v příkré stráni. To vše ale stálo za ten pohled dolu na bublající potůček. Některé fotografie z těchto míst na blogu jsem již měl, ale při každé opakované cestě se dají najít nová a stejně zajímavá zákoutí.
Uprostřed naší cesty kolem potoka se pak objevil dětský stanový tábor Asociace Tom, který jsem tu viděl již v minulém roce. (Asociace TOM, A-TOM) je to spolek dětí a mládeže s celorepublikovou působností zaměřený především na turistiku a tábornictví. Místo je jako stvořené pro dětské dobrodružství uprostřed lesa. Sice na koupání to tam není, ale dětem to určitě nevadí.
Když jsme vyšli na otevřenou část lesní cesty, tak se podařilo vyfotit pár motýlů, kteří poletovali z květu na květ. Jsou to zkrátka neposedové a nutí Vás ke stejným výkonům, pokud chcete zachytit aspoň jeden rozumný a ne rozmazaný záběr.
Cesta pak pokračovala až k restauraci pod přehradou, kde nemohlo chybět občerstvení a odtud kolem bývalého dětského tábora zpět k domácímu odpočinku.

Závěrem ještě něco o samotné obci. Jedná se o obec ležící v Lužických horách v nadmořské výšce: 392 m n. m. okres: Česká Lípa. První zmínka o jejím vzniku se datuje do roku 1372. Dominantu obce tvoří kostel Máří Magdaleny postavený dle plánů Octavio Grossi - Brogigia r. 1699 - 1714. V roce 1991 byl kostel znovu vysvěcen. Před obecním úřadem je možné si také prohlédnout barokní sousoší. O obci Mařenice byla vydána kniha pod názvem: Proměněná země II. od Františka Krause a Jaroslava Pecháčka. Obec se rozkládá v širokém údolí potoka Svitávky a má vhodný terén k provozování turistiky, dálkových pochodů, cykloturistiky a dalšího sportovního vyžití. Při turistických cestách je možné navštívit Sirný pramen, Ledovou jeskyni, Luž - 793 m n. m., Krkavčí kameny, Hvozd 750 m n. m. a řadu dalších turistických zajímavosti. V této souvislosti je třeba se zmínit i o tom, že obec Mařenice má od roku 2015 své oficiální symboly.


Meč jako symbol spravedlnosti a dóza na masti jako typický atribut sv. Máří Magdaleny, patronky kostela, budou prezentovat Mařenice na nových symbolech obce. Mařenický znak i vlajka jsou vyvedené v zelené, žluté a černé barvě. Kromě zmíněného meče a dózy na nich nechybí zkřížené ostrve, které mají připomínat nejstarší dějiny obce a jejich místních části v souvislosti s vazbou ke hradu Milštejnu v majetku rodu Berků z Dubé. "Současně jsou ostrve symbolem rozsáhlých lesů s někdejší panskou myslivnou s lesním revírem. Kombinace černé a zlaté tinktury je odvozena z erbu Berků z Dubé, zatímco zelená barva připomíná polohu obce v zalesněné oblasti pod Luží, nejvyšším vrcholem Lužických hor,". Symboly pro Mařenice navrhl heraldik a vexilolog Jan Tejkal. Jsou rozděleny na čtyři pole, které odkazují na stejný počet místních částí Dolní Světlá, Horní Světlá, Mařenice a Mařeničky.

U příležitosti poutě, kdy je hlavním bodem i Mše Svatá, byly posvěceny symboly obce, Znak a vlajka. Tento nezapomenutelný zážitek nabídl a celý obřad zprostředkoval Mgr. Marcel Hrubý.
Ještě jedna informace týkající se letošního roku a to, že se zástupci obce Mařenice v čele se starostkou Dagmar Novotnou, zúčastnili 24. 6. 2016 v Liberci vyhlášení vítězů 11. ročníku soutěže" Zlatá popelnice", ve sběru tříděného odpadu, kterou pořádá Liberecký kraj, odbor ŽP. Obec Mařenice se stala vítězem ve sběru tříděného odpadu a skokanem roku v Libereckém kraji. Za toto první místo obdržela obec ocenění a šek na 20 000Kč.Zdroj: http://heraldika.webnode.cz/
http://www.obecmarenice.cz/?p=4634
http://www.obecmarenice.cz/?p=5107