Letošní letní pobyt v obci Mařenice byl z velké části věnován řadě výletů, většinou za poznáním dosud nenavštívených míst. O těch jsem se zmínil v předcházejících článcích. Před blížícím se odjezdem jsme chtěli ještě využít slunečného dne a tak jsme se vydali na oblíbenou okružní cestu kolem Hamerského potoka. Cestou se nabízí několik zajímavých pohledů na obec, které stojí za ukázku.
Obnovená kaple na Kalvárii, která byla v roce 2009 představena veřejnosti, a v červnu 2010 se konalo její slavnostní vysvěcení. Od uvedených let se pravidelně každým rokem u této kaple konají setkání občanů a příznivců obce Mařenice.
Přiblížení kaple za denního světla a následující snímek ukazuje kapli za nočního osvětlení.
Fotografie ukazuje kostel Máří Magdaleny a v popředí budova bývalé školy. Další fotografie ukazuje kostel s čelním pohledem a další za nočního osvětlení.
Cesta pak pokračovala k bývalému domu sociálních služeb kolem potoka lesem, což bylo docela příjemné. První zastávka byla u malého rybníčku s kvetoucími lekníny, poletujícími vážkami, které se ale ani na chvilku nezastaví, aby se daly vyfotit. Chvíli jsme se o to pokoušeli, ale snaha byla marná.
Tento rybníček je napájen přítokem z Hamerského potoka a jsou zde ještě vidět staré náhony. Lesní cesta vede kolem potoka, který je nádherně čistý. Jsou zde úžasné přírodní scenérie, které Vás donutí se zastavit a chvilku se jen tak dívat. Cestička byla sice místy dost krkolomná, když jsme museli přeskakovat, přelézat, nebo i podlézat spadlé stromy, nebo jít vyšlapanou stezkou v příkré stráni. To vše ale stálo za ten pohled dolu na bublající potůček. Některé fotografie z těchto míst na blogu jsem již měl, ale při každé opakované cestě se dají najít nová a stejně zajímavá zákoutí.
Uprostřed naší cesty kolem potoka se pak objevil dětský stanový tábor Asociace Tom, který jsem tu viděl již v minulém roce. (Asociace TOM, A-TOM) je to spolek dětí a mládeže s celorepublikovou působností zaměřený především na turistiku a tábornictví. Místo je jako stvořené pro dětské dobrodružství uprostřed lesa. Sice na koupání to tam není, ale dětem to určitě nevadí.
Když jsme vyšli na otevřenou část lesní cesty, tak se podařilo vyfotit pár motýlů, kteří poletovali z květu na květ. Jsou to zkrátka neposedové a nutí Vás ke stejným výkonům, pokud chcete zachytit aspoň jeden rozumný a ne rozmazaný záběr.
Cesta pak pokračovala až k restauraci pod přehradou, kde nemohlo chybět občerstvení a odtud kolem bývalého dětského tábora zpět k domácímu odpočinku.
Závěrem ještě něco o samotné obci. Jedná se o obec ležící v Lužických horách v nadmořské výšce: 392 m n. m. okres: Česká Lípa. První zmínka o jejím vzniku se datuje do roku 1372. Dominantu obce tvoří kostel Máří Magdaleny postavený dle plánů Octavio Grossi - Brogigia r. 1699 - 1714. V roce 1991 byl kostel znovu vysvěcen. Před obecním úřadem je možné si také prohlédnout barokní sousoší. O obci Mařenice byla vydána kniha pod názvem: Proměněná země II. od Františka Krause a Jaroslava Pecháčka. Obec se rozkládá v širokém údolí potoka Svitávky a má vhodný terén k provozování turistiky, dálkových pochodů, cykloturistiky a dalšího sportovního vyžití. Při turistických cestách je možné navštívit Sirný pramen, Ledovou jeskyni, Luž - 793 m n. m., Krkavčí kameny, Hvozd 750 m n. m. a řadu dalších turistických zajímavosti. V této souvislosti je třeba se zmínit i o tom, že obec Mařenice má od roku 2015 své oficiální symboly.

Meč jako symbol spravedlnosti a dóza na masti jako typický atribut sv. Máří Magdaleny, patronky kostela, budou prezentovat Mařenice na nových symbolech obce. Mařenický znak i vlajka jsou vyvedené v zelené, žluté a černé barvě. Kromě zmíněného meče a dózy na nich nechybí zkřížené ostrve, které mají připomínat nejstarší dějiny obce a jejich místních části v souvislosti s vazbou ke hradu Milštejnu v majetku rodu Berků z Dubé. "Současně jsou ostrve symbolem rozsáhlých lesů s někdejší panskou myslivnou s lesním revírem. Kombinace černé a zlaté tinktury je odvozena z erbu Berků z Dubé, zatímco zelená barva připomíná polohu obce v zalesněné oblasti pod Luží, nejvyšším vrcholem Lužických hor,". Symboly pro Mařenice navrhl heraldik a vexilolog Jan Tejkal. Jsou rozděleny na čtyři pole, které odkazují na stejný počet místních částí Dolní Světlá, Horní Světlá, Mařenice a Mařeničky.
U příležitosti poutě, kdy je hlavním bodem i Mše Svatá, byly posvěceny symboly obce, Znak a vlajka. Tento nezapomenutelný zážitek nabídl a celý obřad zprostředkoval Mgr. Marcel Hrubý.
Ještě jedna informace týkající se letošního roku a to, že se zástupci obce Mařenice v čele se starostkou Dagmar Novotnou, zúčastnili 24. 6. 2016 v Liberci vyhlášení vítězů 11. ročníku soutěže" Zlatá popelnice", ve sběru tříděného odpadu, kterou pořádá Liberecký kraj, odbor ŽP. Obec Mařenice se stala vítězem ve sběru tříděného odpadu a skokanem roku v Libereckém kraji. Za toto první místo obdržela obec ocenění a šek na 20 000Kč.
Zdroj: http://heraldika.webnode.cz/
http://www.obecmarenice.cz/?p=4634
http://www.obecmarenice.cz/?p=5107