Říjen 2016

Konec měsíce října.

30. října 2016 v 22:13 příroda

Po několika nevlídných dnech, kdy se střídaly mlhy a déšť, se ukázalo na pár hodin sluníčko. Byla to jedna z možností podívat se, jaké změny připravila podzimní příroda. To, že se dá najít stále hodně možností pro pár fotografii, je na dalších ukazkách.
Záběr pořídil syn na zahradě souseda.


Růže,která oddolává všem nástrahám počasí.

Stromem roku 2016 je Lípa na Lipce.

22. října 2016 v 16:11 Různé, nezařazené
Do finále celostátní ankety postoupilo 12 finálových stromů, které vybrala odborná porota z 57 došlých návrhů. Hlasování probíhalo od 15. června do 10. října 2016.

Výsledky byly vyhlášeny 20. října v Otevřené zahradě v Brně u příležitosti oslav Dne stromů v ČR. Stromem roku 2016 se stala Lípa na Lipce, která získala více než 55 tisíc hlasů.foto: Naděžda Gutzerová, Lenka Mitrenga, Ludvík Plašil.

Lípa jako vítězka národního kola postoupila do mezinárodního hlasování o Evropský strom roku 2017, které se uskuteční v únoru příštího roku.

Památná lípa roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě. Během jejího života si lidé předali řadu pověstí i doložitelných událostí. Je zajímavé, že do ní nikdy neuhodil blesk. Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka, nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Dále se traduje, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.

Druh strom: lípa malolistá
Stáří stromu: 800 let
Obvod stromu ve 130 cm: 900 cm
Lokalita:
Pardubický kraj, okres Chrudim, obec Lipka u Horního Bradla, u cesty v blízkosti zámku Lipka.

Jako vítězka získala odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude v únoru reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku. Jejím zástupcům se zároveň podařilo vysbírat více než 2 tisíce nefunkčních mobilů k recyklaci, a tak zároveň obdrželi Cenu ASEKOL v podobě venkovní solární dobíjecí stanice.

Celkový počet hlasů letos díky novému způsobu hlasování (recyklace starých mobilů) překročil 175 tisíc. Výtěžek veřejné sbírky (DMS, hlasovací archy) v celkové výši 168 tisíc korun se rozdělí mezi navrhovatele a ti jej v průběhu příštího roku využijí k ošetření stromů, úpravě jejich okolí nebo výsadbám nových dřevin.


2. Břestovce ve Smetanových sadech 21 746 hlasů
3. Dub na návsi v Borovanech 15 806 hlasů
4. Dub na Cellerově štěpnici 14 207 hlasů
5. Chudenická douglaska 13 770 hlasů
6. Domanínská lípa 13 534 hlasů
7. Libáňská borovička 13 291 hlasů
8. Kaštan Járy Cimrmana 10 536 hlasů
9. Bratřejovská hrušeň planá 8 483 hlasů
10. Dub ze Zásady 6 186 hlasů
11. Lípa u sv. Anny 1 992 hlasů
12. Otec dubů 449 hlasů

Další podrobnosti na http://www.stromroku.cz/

Výstava modelů.

17. října 2016 v 8:52 VýstavyPellyho domy v Polici nad Metují byly místem, kde se 15. října 2016 uskutečnila první mezioborová modelářská soutěž. Toto setkání řady příznivců modelářského umu v Polici nad Metují uspořádal Modelářský klub Česká Metuje ve spolupráci s Městem Police nad Metují a Muzeem papírových modelů. Vystavovány byly modely mnoha druhů a každý z návštěvníků mohl obdivovat tu oblast, která mu byla nejbližší. Vystavována byla bojová vozidla a zbraně, kolejové modely, modely aut, motocyklů, letadel, lodí, papírové modely hradů a zámků a mnoha dalšího. Výstava byla spojena s prodejem modelů a modelářských potřeb. Tato soutěž navazuje na tradiční modelářské setkání v Náchodě - Kaden cup, který v loňském roce uspořádal modelářský klub z Náchoda. Zájem veřejnosti všech věkových skupin byl po celé dopoledne tak velký, že k některým modelům se muselo i čekat, než se uvolnilo místo. O fotografování, se nedá ani mluvit a snad každý návštěvník fotografoval tím, co měl po ruce se snahou pořídit ten nejlepší záběr na památku. Ukázat větší počet vystavovaných modelů se ani nedá, ale i tak jsem vybral aspoň část z toho velkého množství. Návštěvníci měli možnost, vyzvednou si zdarma také vstupenky k návštěvě muzea papírových modelů.


Strom roku 2016.

13. října 2016 v 15:36 Soutěže hasičů


Jistě si každý vzpomene na začátek letošního roku, kdy probíhalo hlasování o Evropský strom roku. V současné době bylo ukončeno hlasování s výběrem celostátního stromu. Nadace Partnerství, která celostátní anketu pořádá, obdržela v letošním roce 57 návrhů. Odborná porota nakonec vybrala dvanáct dřevin, které se utkaly o titul Strom roku 2016. O vítězi rozhodla veřejnost.

Letošní soupeření mezi dvanácti finálovými stromy skončilo 10. října. Pokud jste podpořili některého z finalistů, jistě nyní netrpělivě čekáte, jak se v anketě umístil.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 20. října od 18:00 hodin v brněnské Otevřené zahradě za účasti navrhovatelů stromů a partnerů ankety. Na vítězný Strom roku 2016 čeká poukaz na ošetření od arboristické firmy Prostrom Bohemia a postup do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku.

Tváří letošní ankety Strom roku se stal známý moderátor pořadu Zázraky přírody Vladimír Kořen.

Uvedený odkaz Vás navede na hlavní stránku této ankety, kde jsou všechny informace, včetně finalistů, ovšem již bez počtu získaných hlasů. Poslední týden byl opět tajný, takže výsledky budou opět zveřejněny po celkovém vyhlášení 20. října 2016. Pak se můžeme jen těšit na další ročník Evropský strom roku.


Říjnový čas.

9. října 2016 v 15:51 příroda


Podzim je období barevnosti a záplavou teplých a barevných odstínů, od světle žluté přes její tmavší, téměř hnědé odstíny k výrazně oranžové až po ohnivě červenou. Uplynulý týden sice nedával moc příležitostí na delší pobyt venku, ale chvilka se přece jen našla. Zelená barva na stromech ještě převládá, ale to nebude už nadlouho, kdy se příroda chce naposledy pro daný rok pochlubit všemi zázraky, které umí, ještě než se na dlouhý zimní čas uloží ke spánku.Podzimní čas.

2. října 2016 v 14:28 příroda


Každým rokem se podzim vždy krásně vybarvuje a spolu se slunečními paprsky, které ve velké míře zaplavují okolní krajinu, napomáhají tak výrazně k barevným proměnám, které spolehlivě chytí za oko nejednoho obdivovatele přírody. Z každého času si můžeme vzít vždy jen to nejlepší, pokud nelpíme na plánech a zkreslených představách o počasí, které často míváme. Pozitivní podzim je totiž tady. Dá se přemýšlet i o tom, které roční období je tím nejvíce oblíbeným. Zatímco u toho nejvýše hodnoceného jara, které máme rádi zejména díky krásným zeleným odstínům a rostlinám vůbec, včetně prvních ptačích projevů. Přesto každé období má něco pozitivního. Ale zpátky k podzimu. Ten je zejména pro některé krajináře nejspíš obdobím číslo 1. a to především díky proměnám v krajině. Listí se barví do nádherných odstínů žluté, červené, hnědé, zelené a dalších barev. Plody mnohých stromů a keřů dozrávají do sytě červené a upoutávají tak pozornost nejen člověka, ale jak podzimní čas plyne, i ptáků, kteří využijí těchto darů v budoucím a pro ně nelehkém období. Po obloze plují zajímavé formace mraků, a útržky, mezi kterými prosvítá modrá, najednou budí nádech něčeho zcela jiného.
Drozd kvíčala.