Listopad 2016

Měsíc v úplňku.

14. listopadu 2016 v 21:43 příroda

Naposledy byla podobná podívaná v roce 1948. Příště bude takzvaný superměsíc k vidění až v roce 2034. Takto byl tento přírodní úkaz zachycen 14. listopadu 2016 v 19 hod. 30 min. Použito fotoaparátu Canon Power Shot SX50 HS. ISO 80, 1/125 F4.0Romantické Vánoce.

12. listopadu 2016 v 10:31 Výstavy


Pod tímto názvem se 8. listopadu 2016 uskutečnila vernisáž výstavy, která probíhá ve Výstavní síni na Staré radnici. Výstavu pořádá Klub seniorů Broumov a potrvá do 25 listopadu 2016. Vánoční stůl rozhodně nemá být strohý, pokrytý obyčejným ubrusem, který se používá ve všední dny. Už na první pohled má působit dojmem, že je připraven k výjimečným chvílím. Proto je potřeba si dát záležet na volbě ubrusu, ale také dekoracích a doplňcích, které jej učiní krásnějším než při běžných příležitostech. Právě ukázka ručních výrobků, dekorací a výzdob pro slavnostní atmosféru Vašich domovů, Vánoc a Slunovratu byla snahou ukázat jak si tyto sváteční dny zpříjemnit. Předvánoční čas je plný krásných tradic a zvyků. Je tu k vidění hodně krásných věcí, které se těžko popisují, ale které se prostě musí vidět. Snad žádné období během roku není spojeno s tolika pověrami a kouzly jako právě Vánoce. Spousta obřadů a mýtů pochází z dávných předkřesťanských dob a byly spojeny se slavením zimního slunovratu. K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví. Naši předkové věřili také tomu, že na Štědrý den se nesmí prát. Přináší to totiž smůlu a neštěstí do domu. Aby svátky proběhly v co nejpříjemnější pohodě, je v úplném závěru připojen recept, jak toho docílit.Výlov ryb u rybníka Břídlo.

5. listopadu 2016 v 20:33 Aktuality


Výlov ryb probíhal 5. Listopadu 2016 u rybníka Břídlo v Olivětíně. Vlastnímu výlovu předcházejí přípravné práce, kde se jedná především o vypouštění vody z rybníka, které musí být pozvolné, aby se ryby soustředily pouze do loviště. Pro výlov musí být zabezpečená optimální hladina, která umožňuje snadný výlov a zároveň není ohrožován zdravotní stav ryb. Při výlovech se používá celá řada sítí, které se liší velikostí a způsobem použití. Rybáři používají pro označování drobných sítí a vlastních velkých sítí také termíny drobná sakovina a velká sakovina. Z drobných sítí se při výlovech používá keser, což je síť pytlovitého tvaru připevněná na kruhovém oblouku, která slouží k přenášení a nakládání ryb. Vlastní vylovení se provádí mechanickým keserem. Ryby jsou pak tříděné podle velikosti a přemísťovány do kádí a po zvážení případně rovnou do nákladních automobilů určených k převozu ryb na sádky.Aby výlov nebyl tak jednotvárný, byla vylovena i želva, která ve zdejším rybníku přežívá už cca 4 - 5 let.