Prosinec 2016

Přání

20. prosince 2016 v 16:30 Různé, nezařazené
Všem, kteří přijdou nahlédnout, přeji
J.J.Ryba - Česká mše vánoční - Hej mistře!Divnočas.

18. prosince 2016 v 16:42 příroda

Pozorovat ptáky v zimě je báječná věc. Stromy nemají listí a ptáci jsou na větvích krásně vidět. Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali. Ptáci vycítí, jaká zima nás čeká, někteří částečně tažní ani neodlétají každou zimu, takže se můžete v této době setkat třeba se zvonkem nebo dlaskem. Uvidět na stromě hejno barevných hýlů je opravdu zážitek, který zahřeje i v mrazivém dni. Důvod, proč některé druhy neodlétají, vysvětlují odborníci jejich schopností a možnostmi opatřit si potravu i v zimním období. Do teplých krajů odlétají tedy ptáci, jejichž potravou je převážně hmyz, a naopak zde zůstávají ptáci živící se semeny nebo takoví hmyzožraví, kteří změní jídelníček a v zimě se spokojí s rostlinnou stravou.I taková potrava šla na odbyt.


Kolem zamrzlého rybníka se vždycky něco najde.
V prosinci na houby, je jako jít pro jahody.

Vánoční strom a červánky.

14. prosince 2016 v 14:15 Aktuality
První sníh dokreslil rozsvícení Vánočního stromu a změna během několika dnů.Loutkářům se dostává uznání.

12. prosince 2016 v 15:09 Loutkové divadlo
Východočeské loutkářství je čerstvým přírůstkem na seznamu UNESCO.
Pondělí, 12 Prosinec 2016 08:09 René Herzán http://nase.broumovsko.cz/
Východočeské loutkářství, to je fenomén, který bude hlavním tématem propagace cestovního ruchu Královéhradeckého kraje v roce 2017. Nejen, že má loutkářství ve východních Čechách dlouholetou tradici, ale jeho význam pro Českou republiku a Slovenskou republiku dokazuje i nedávný zápis do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Královéhradecký kraj ve spolupráci s dalšími subjekty dlouho usiloval o zápis východočeského lidového loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. "Vážíme si toho, že se české a slovenské loutkářství dostalo pod mezinárodní ochranu tradic hned vedle vesnických masopustních obchůzek a masek na Hlinecku nebo jízdy králů na Slovácku. A konec konců, v Královéhradeckém kraji můžeme najít samotné kořeny této tradice. Historicky první prokázaný český loutkář Jan Jiří Brát se totiž narodil ve Studnici u Náchoda a jedno z prvních doložených představení se hrálo už v roce 1697 na Kuksu," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Samotné východočeské loutkářství bylo v prosinci 2012 z rozhodnutí tehdejší ministryně kultury Aleny Hanákové zapsáno do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

V příštím roce bude Královéhradecký kraj spolu s Pardubickým krajem propagovat téma Tradice východočeského loutkářství i v oblasti cestovního ruchu. Zúčastní se tak se společnou expozicí v designu loutkářství veletrhů v Brně, Praze i v Hradci Králové. Zároveň byl vydán kalendář na rok 2017 Příběh loutky i CD Když jsem vandroval, muzika hrála, které je vzpomínkou bývalého ředitele divadla Drak a loutkáře Jana Dvořáka. Také vyjde nová brožura o východočeském loutkářství a o stejném tématu bude uspořádána i putování výstava. Dále bude vydána publikace Cesty loutek.

12 "NEJ" východočeského loutkářství.
• První historicky doložený český loutkář Jan Jiří Brát (1724-1805) - ze Studnice u Náchoda. Zakladatel rodinné dynastie loutkářů křižujících v 18. a 19. století Evropu.
• Legendární loutkář Matěj Kopecký, o víc než generaci mladší než J. J. Brát; narodil se v Libčanech u Hradce Králové.
• Nejstarší opisy her českých loutkových divadel z konce 18. století - dochovaly se zásluhou kočovných loutkářů Meissnerů z Nové Paky.
• Suchardovská škola - věhlasná řezbářská dílna rodu Suchardů v Nové Pace; nejvýznamnější tvůrce marionet pro zdejší, ale i další loutkáře.
• První doložená hra pro neprofesionální loutkové divadlo - masopustní fraška Koš (1838) pro zámecké divadlo v Litomyšli z pera M. D. Rettigové.
• Nejdéle souvisle působící loutkářská firma v republice - APAS (Anna Preclíková a synové) v Josefově; vyráběla loutky v letech 1929-2007.
• Jeden z nejstarších amatérských loutkářských souborů v republice - Kacafírek, Chrudim (od r. 1915)
• Jeden z nejlepších amatérských loutkářských souborů v Čechách a na Moravě - Céčko, Svitavy (od r. 1970)
• Mezinárodně proslulé loutkové Divadlo DRAK v Hradci Králové (od r. 1958)
• Nejoriginálnější mezinárodní divadelní laboratoř - Labyrint Divadla DRAK (od r. 2010); interaktivní herna a anatomie loutkového divadla.
• První muzeum loutek v republice - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (od r. 1972)
• Nejstarší festival amatérského loutkového divadla na světě - Loutkářská Chrudim (od r. 1951)

Hurá do důchodu.

10. prosince 2016 v 15:47 Různé, nezařazené
Do důchodu v 65 letech, shodla se vláda. Koalice obnoví věkový strop pro odchod do důchodu. Růst se v roce 2030 zastaví na 65 letech - alespoň dočasně. Shodla se na tom vládní koalice. Návrh sociálních demokratů podpořili lidovci a nakonec také hnutí ANO. Změny se však projeví nejdříve za 14 let a mají být jen dočasné. Počet pracujících lidí starších šedesáti let se od roku 1995 zdvojnásobil na současných 356 tisíc. Ukazují to nové údaje Českého statistického úřadu. Vliv na to má především zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu. Po dosažení věku 65 let však značně klesá možnost vykonávat fyzicky náročné profese.

Jaká je asi představa?. Jedu z práce. Je mi 75 let. Musím vlakem, protože jsem o řidičák přišel jako zdravotně nezpůsobilý. Poté, co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s naslouchátkem a silnými dioptriemi, vystupuji. Vystupuji velice opatrně. Mám totiž jen jedno oko. To pravé mně vypíchl 70 - tiletý oční chirurg při odstraňování šedého zákalu, když se mu třásly ruce, protože měl Parkinsonovu nemoc. Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku. Procházím nádražní halou, kterou hlídá hrbatý policista, který se pomočil. Opět to nestihl. Vycházím ven a jdu na tramvaj. Řidička žádá cestující, aby jí řekli, kde má zastavit, protože trpí ztrátou paměti. Vystupuji a mám hlad. V restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu, jakmile se podaří dostat kuchaře z kómatu. Objednávám si pivo, ale číšník kvůli třesu rukou půlku vylije, než dojde k mému stolu. Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky a nemůžeme přijít na to, kolik má vlastně vrátit peněz.

Jdu domů. Děti ve věku 48 a 50 let se mě ptají, jestli bych jim nepomohl najít nějakou práci. Ne, děti moje, na to jste ještě příliš mladí. Ještě pracujeme MY. Večer jdu do Národního divadla na Labutí jezero. Beru si raději pampers, abych to vydržel. Představení je hned v prvním dějství zrušeno, protože 68 - letá baletka, představitelka hlavní role, padá a láme si krček kyčelního kloubu. Vracím se domů. Odložím obě zubní protézy. Pustím televizi a sleduji, jak v následujících deseti letech bude snaha zlepšit situaci zaměstnanců, seniorů i rodin s dětmi. Zmenšení rozdílů mezi chudými a bohatými, pracujícím dát možnost ovlivňovat chod v jejich podniku.

Memoriál Mikuláše Orbana.

4. prosince 2016 v 18:39 Střelnice

V průběhu letošního roku se uskutečnila řada střeleckých soutěží, které jsou mezi soutěžícími hodně oblíbené. Mezi jednu takovou patří i " Memoriál Mikuláše Orbana", která se střílí v závěru roku. Výjimkou nebyl ani letošní rok, kdy probíhal již 14 ročník za účasti 23 soutěžících. Propozice k této soutěži, jsou přiloženy na níže vložené fotografii.