Hurá do důchodu.

10. prosince 2016 v 15:47 |  Různé, nezařazené
Do důchodu v 65 letech, shodla se vláda. Koalice obnoví věkový strop pro odchod do důchodu. Růst se v roce 2030 zastaví na 65 letech - alespoň dočasně. Shodla se na tom vládní koalice. Návrh sociálních demokratů podpořili lidovci a nakonec také hnutí ANO. Změny se však projeví nejdříve za 14 let a mají být jen dočasné. Počet pracujících lidí starších šedesáti let se od roku 1995 zdvojnásobil na současných 356 tisíc. Ukazují to nové údaje Českého statistického úřadu. Vliv na to má především zvyšování věkové hranice odchodu do důchodu. Po dosažení věku 65 let však značně klesá možnost vykonávat fyzicky náročné profese.

Jaká je asi představa?. Jedu z práce. Je mi 75 let. Musím vlakem, protože jsem o řidičák přišel jako zdravotně nezpůsobilý. Poté, co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s naslouchátkem a silnými dioptriemi, vystupuji. Vystupuji velice opatrně. Mám totiž jen jedno oko. To pravé mně vypíchl 70 - tiletý oční chirurg při odstraňování šedého zákalu, když se mu třásly ruce, protože měl Parkinsonovu nemoc. Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku. Procházím nádražní halou, kterou hlídá hrbatý policista, který se pomočil. Opět to nestihl. Vycházím ven a jdu na tramvaj. Řidička žádá cestující, aby jí řekli, kde má zastavit, protože trpí ztrátou paměti. Vystupuji a mám hlad. V restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu, jakmile se podaří dostat kuchaře z kómatu. Objednávám si pivo, ale číšník kvůli třesu rukou půlku vylije, než dojde k mému stolu. Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky a nemůžeme přijít na to, kolik má vlastně vrátit peněz.

Jdu domů. Děti ve věku 48 a 50 let se mě ptají, jestli bych jim nepomohl najít nějakou práci. Ne, děti moje, na to jste ještě příliš mladí. Ještě pracujeme MY. Večer jdu do Národního divadla na Labutí jezero. Beru si raději pampers, abych to vydržel. Představení je hned v prvním dějství zrušeno, protože 68 - letá baletka, představitelka hlavní role, padá a láme si krček kyčelního kloubu. Vracím se domů. Odložím obě zubní protézy. Pustím televizi a sleduji, jak v následujících deseti letech bude snaha zlepšit situaci zaměstnanců, seniorů i rodin s dětmi. Zmenšení rozdílů mezi chudými a bohatými, pracujícím dát možnost ovlivňovat chod v jejich podniku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MarijaKes MarijaKes | Web | 10. prosince 2016 v 18:25

K pláči, ale dobře napsané. Já jsem měla celý život nastavené hodiny na to, že v 54 letech jako matka 3 dětí půjdu do důchodu. Pak začali přidávat a mně to hodilo 5 let navíc. Rodiče potřebovali moji pomoc, děti potřebovali pomoci s dětmi..... Byla jsem ještě relativně mladá, ale v den, kdy jsem už mohla být v důchodu a já musela jít do práce se všechno nějak zlomilo. Do práce jsem chodila s odporem. U soukromého podnikatele se práce propuštěných i přirozeně odešlích převedla automaticky na stávající spolupracovníky  a už to byl docela masakr. Když mi zemřel tatínek a mamka zůstala sama, zvládala jsem to půl roku, ale pak už jsem jen hledala spásné datum předčasného odchodu. Dřívější důchodci mohli také odejít dříve, ale důchod se jim po dosažení věku dopočítal, ale za mne už výpočet důchodu zůstal nezměněn. Mám asi o 2000,- méně, ale nelituju, že jsem do důchodu odešla o dva roky dříve. Státu jsem tedy dala 3 roky navíc nad můj původní plán a šlus. Ani o hodinu více. Nikdy jsem svého kroku nelitovala. Mohla jsem se věnovat koníčkům a dělat si co chci, na co mi síly stačí. Nechápu a nikdy nepochopím, proč se zvyšuje stále věk odchodu do důchodu, když je taková nezaměstnanost. A ono by stačilo málo. Každý chce být manažer, učební obory zanikají, školy se neřídí poptávkou práce, ale zajímavými obory. Nedala bych jim dotace podle počtu přijatých žáků na školu, ale podle počtu umístěných absolventů v pracovním procesu. Myslím, že tohle by stačilo vyřešit hned několik problémů. A staříci by mohli zaslouženě odpočívat. Ale mladí si už odvykli povinnostem a válet se doma je docela fajn. A mohou klidně nadávat, že nebudou přece ze své práce živit nějaké důchodce. ;-)

2 Jana Jana | Web | 10. prosince 2016 v 21:01

Všechno je to na hlavu postavený. :-) Nevím jaké budu podávat v práci výsledky před důchodem, když už teď toho mám plný kecky a hlava mi už taky blbne. :-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 11. prosince 2016 v 21:58

Tak ti řeknu, Mirku, že jsem ráda, že se mě tohle už netýká.
Je to jako v Kocourkově, mladí pracovat nechtějí, staří nemůžou, a ti, co můžou pracují a zároveň pobírají důchod.
To bych nedovolila, buď plat ze zaměstnání, nebo důchod, obojí rozhodně ne.
Najde se spousta chytráků, kteří to v zaměstnání pěkně ošulí a mají dva příjmy ... a že takových je! ???
Pak se divíme, že se důchodový věk neustále zvyšuje.
Vůbec si nedovedu představit, jak by lidé zvládali v pětašedesáti opravdu těžkou fyzickou práci, a to nemluvím o odborných lékařích a dalších náročných profesích. :-?
Tohle je hodně diskutované téma a já lituju mladé, kteří poctivě pracují. Jestli to takhle bude pokračovat, důchodu se ani nedožijí. :-(
No nic, škoda se rozčilovat.
Raději si užijme trochu předvánoční pohody.
S pozdravem Hanka :-)

4 Jarka Jarka | Web | 12. prosince 2016 v 9:17

Šla jsem do důchodu předčasného i když jsem to vůbec neplánovala, ale zavřeli mi podnik a když jsem zjistila, že jsem ve svém věku nucená chodit na konkurzy a tam "soutěžit" s mladými, tak jsem se na to prostě vybodla. Nenávratně jsem přišla o korunky, ale nelituji toho. Když vidím tu novou věkovou hranici a představím si, že bych ještě musela nějaký čas pracovat, jsem ráda, že jsem doma. :-D

5 děda tik tak děda tik tak | Web | 12. prosince 2016 v 21:41

[1]:[2]:[3]:[4]:Sice to jsou věci nezměnitelné, ale pravdivé, které každého soudného člověka dokáži zvednout ze židle. Proto, jak píše Hanka, raději si užijme trochu předvánoční pohody. :-)  :-)

6 Liliana Landštejnská Liliana Landštejnská | Web | 13. prosince 2016 v 20:20

Někdy mám pocit, že se moje generace odchodu do důchodu snad ani nedožije O_O

7 Panda Panda | Web | 27. ledna 2017 v 14:23

Tak to je krásně sepsaná prognóza. :-D Už v 54 letech cítím jak jsem schátralý, práce mi už moc nejde a mladým už nestačím, a to zbývá ještě 10 let aktivní tvořivé práce.

8 děda tik tak děda tik tak | Web | 27. ledna 2017 v 18:39

Tohle se asi už nezmění a nezbývá nic jiného než tu dobu překlenout. :-(

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama