Leden 2017

Zimní krajinou

29. ledna 2017 v 19:46 příroda


Letos nás navštívila typická Ladovská zima. Vychutnávám si to a cítím se spokojeně, když mohu tu mrazivou nádheru pozorovat za oknem. Přesto, že se cítím doma pohodlně, rozhodnu se pro procházku na čerstvém vzduchu. Ze začátku mě bělostný sníh téměř oslepí. Jdu sněhem a moje nohy se do něj boří až po kotníky. Jdu kolem stromů, které natahují holé větve jako by se chtěly dotknout nebes. Pod stromy je několik zvířecích stop, hlavně srnčí. Nově napadaný prašan upoutá svou strukturou, naopak umrzlý starý sníh se dokáže kouzelně lesknout a vytvářet abstraktní obrazy a odrazy. Přesto je to většinou jednolitá bílá plocha, která na fotografiích vypadá přece jen dost fádně. Proto se všeobecně doporučuje do výsledného obrazu zakomponovat i výrazně tmavší plochu (jezero, les...atd.). Znovu bych řekl, že záleží pouze a jen na naší fantazii a cítění!


Ukázka z 15. ročníku závodu psích spřežení 2017.

22. ledna 2017 v 16:48 Sport


Po několika denní odmlce, navazuji na předchozí článek týkající se 15. ročníku saňových závodu psích spřežení. Ten se uskutečnil ve dnech 21. a 22. ledna 2017 na Janovičkách u Broumova. Příprava tohoto ročníku byla poznamenána změnou majitele objektu, kde se předchozí závody konaly. Díky pochopení a. s. VEBA, při jednání presidenta klubu M. C. Metuje p. Jar. Hanuše při hledání vhodného prostoru pro uskutečnění těchto závodů, bylo místo startu a cíle přesunuta do prostorů kolem chaty a. s. na Janovičkách. Trasa závodu v délce 32,3 km. zůstala stejná a závodu se zúčastnilo na 40 závodníků. Dostatek sněhu, doprovázený příjemnou teplotou a modrou oblohou, dělal z průběhu závodu opět jednu z vydařených a nezapomenutelných sportovních akcí v našem regionu. Přiložené fotografie jsou pouze částí z celé trasy a jejich počtem chci ukázat, že i náhradní řešení dokáže vytvořit příjemnou atmosféru.


Ukázka z úvaziště.
Ze startu prvních závodníků.První část trasy po startu, dokazuje velkou návštěvnost.Tady se už závodníci dostávají do náročnějších částí závodu.Jedno ze složitějších míst,kde prudká zatáčka a rychlost saní je dokázala v několika případrech převrhnout.

Příprava spřežení ke startu.
Takový pohled se nabízel od prostoru startu a cíle.Závěrečná část trasy vedoucí do cíle.I takové záběry ukazují náročnost některých úseků.


Závody psích spřežení, Janovičky u Broumova 2017.

4. ledna 2017 v 19:29 Sport


Jistě si každý z návštěvníků závodů psích spřežení Kendy"S cross country mid Janovičky 2016 rád vzpomene na tento 14 ročník.. M. C. Metuje - Červený Kostelec pořádá 15. ročník závodů psích spřežení Cross Country MID Janovičky 2017.
Termín konání: 21. - 22. ledna 2017
Místo: Janovičky u Broumova
!! POZOR - změna umístění zázemí závodů - POZOR !!
Z důvodu ukončení provozu areálu Tábora Janovičky se muselo najít pro závod nové zázemí. Letošní 15. ročník tedy začíná tak trochu od nuly a v bojových podmínkách.
Trať
Délka - 32,3 km. Technicky náročná, kopcovitý terén, široké lesní cesty, úzká hřebenová část. V případě nedostatku sněhu se závod nepojede.
Start a cíl:

Organizace:
Závod se koná v improvizovaných podmínkách mimo oficiální termínový kalendář. Pro účast není nutná aktivní licence.
Program
Start závodu: sobota 10.00 hod., neděle 10.00 hod.
Zajištění psů
Přes den je možné psy za dozoru ponechat vyvázané na vyhrazeném úvazišti. Přes noc musí být psi umístěni v přepravních boxech.


Vrabci v trní.

1. ledna 2017 v 21:38 příroda


Konec roku je pro nás časem, kdy si schovaní v teple užíváme hojnosti svátečního stolu. Zato zpěvní ptáci mají v zimě spoustu starostí se sháněním potravy i úkrytu před mrazivým a nevlídným počasím.