Únor 2017

Masopustní veselí.

25. února 2017 v 21:26 Různé, nezařazené


Různé významné dny a svátky máme v kalendářích výrazně vyznačené, ovšem masopust mezi ně nepatří. Proto se každoročně hledá, na který den připadne masopustní úterý. V letošním roce vychází na 28. února, tedy poslední únorový den. Pod názvem masopust se skrývá celé období od Tří králů (6. ledna) až do začátku postní doby, hlavně však poslední tři dny, kterými toto období končí. I když nejde o církevní svátek, byl zařazen do církevního kalendáře a jeho termín se určuje podle data Velikonoc. Odehrává se před Popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období. A protože Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, může masopustní neděle připadnout na období delší než měsíc (od 1. února do 7. března). Období před masopustem i v jeho průběhu nese řadu zvyklostí a tradic. Jednou z nich je tučný čtvrtek, kdy příprava na masopust začínala ve čtvrtek před masopustní nedělí (odtud název "tučný čtvrtek" či "tučňák"). Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. K veselé tradici masopustních maškar patří smích i výsměch. Mladé paní tancují s medvědem, aby do rodiny přibylo miminko. Ale zrovna tak karnevalové masky mohou a mají parodovat souseda, starostu, poslance, událost, historii či televizní seriál. V minulosti se slavilo všude ve stejný čas, nyní se všelijaké masopustní obchůzky, reje a veselice konají dva víkendy po sobě, nejčastěji o víkendu před masopustním úterkem, mnohde i o víkendu dalším. Nejinak tomu bylo i v sobotu 25 února 2017 v Božanově, kde právě v rámci masopustního veselí byl připraven celodenní program, který přilákal velký počet návštěvníků a to i krojovaných, které bylo hezkým zpestřením celého průběhu.

Dubenský čáp.

21. února 2017 v 14:21 Čápi


"Dubenský" čáp přiletěl v sobotu 18. 2. 2017. Známe už i jeho pravé jméno: V Německu mu hned po vylíhnutí začali říkat Max. (18. 2. 2017) ve 14.45 hodin "dubenský" čapí samec letos poprvé přistál na svém hnízdě na kostele v Dubném.

Čáp "Kostelníček", jak se mu nejčastěji říká, má na levé noze odečítací kroužek německých ornitologů se sídlem v Radolfzell am Bodensee. Dalším poznávacím znamením je následek poranění na levé noze. Podle dostupných pramenů byl okroužkován v nedalekém městečku Isny im Allgäu dne 3. 6. 2003. Má už tedy úctyhodný věk!

"Čápi běžně přilétají až koncem března nebo začátkem dubna. "Překvapilo to, ale jsme zároveň rádi, že se nám na hnízdo pořád vrací stejný čáp," popsala starostka Dubného Božena Kudláčková 
a dodala, že doufá, že se k čápovi vrátí i jeho druhá loňská družka. Ta první totiž v loňském roce uhynula právě v době, kdy se čápi v hnízdě na dubenském kostele starali o vajíčka. Díky webové kameře se ale smutnou událost podařilo včas zjistit a vajíček se ujala Záchranná stanice Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou.

Zdroj:Autor, Jana Klomfarová

Srnky v zimě.

14. února 2017 v 17:04 příroda


U některých blogů se dočítám o brzkém příchodu jara, které je ohlašováno zpěvem různého ptactva. Není tomu tak ale všude a tak jsem ještě chtěl vyzkoušet nafotit zmrzlé bubliny, o kterých jsem četl. Teplota pod bodem mrazu byla vhodná a tak nic nebránilo pokus uskutečnit. Ovšem plány se mění a tak i v tomto případě byla změna hned, jak jsem viděl jinou příležitost.

Hlasujte pro Evropský strom roku 2017.

2. února 2017 v 17:20 příroda


Od 1. února je spuštěno hlasování o Evropský strom roku 2017. Novinkou letošního ročníku bude možnost hlasovat pro dva stromy. Česká republika je zastoupena Lípou na Lipce. Hlasování probíhá od 1. února do 28. února 2017. V posledním týdnu (od 22. do 28. února) je hlasování tajné a na webových stránkách budou skryty průběžné počty hlasů. Výsledky soutěže se slavnostně vyhlásí a vítěz bude oceněn 21. března 2017 v Bruselu.
Postup při hlasování:
Vyberte 2 stromy, které chcete podpořit svým hlasem. Výběr a hlasování je na spodní části stránky.
Klikněte na "Hlasovat".
Zadejte platný email.
Odškrtněte, že "Nejste robot" :-)
HLASOVAT!
Na zadaný email dorazí automatický email, ve kterém je NUTNÉ kliknout na odkaz, aby se Váš hlas započítal.
Prosíme, zkontrolujte si složku SPAM ve Vaší emailové schránce, protože se může stát, že autorizační email spadne zrovna tam.
Všechny podrobnosti na stránce: http://www.evropskystromroku.cz

Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Hledáme totiž stromy, které se staly nedílnou součástí širší komunity.

Legendami opředená Lipka.
Památná lípa roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě.
Během jejího života si lidé předali řadu pověstí i doložitelných událostí. Je zajímavé, že do ní nikdy neuhodil blesk. Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Dále se traduje, že láska partnerů, kteří se pod lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.Obvod: 904 cm (2016)
Výška: 30 m
Stáří: 800 let
Chráněna jako památný strom od 1. 12. 1990
Zdravotní stav: dobrý, v roce 2016 ošetřena

Od pradávna byla vysazována v blízkosti stavení, aby bránila v případě požáru přeskočení ohně na další budovy, vysazována jako rodový strom - na památku narození (většinou) syna hospodáře, vysazována jak památný strom - připomínka nějaké události.Lipecké legendy.
O stavbě kaple na Lipce.
Když se zámecký pán rozhodl postavit na Lipce kapli nedaleko hrobky Kustošů v místě, kterému se dodnes říká U kostelíčku, přes noc vždy, to co řemeslníci postavili, zmizelo. Rozhodl se tedy nechat staveniště v noci hlídat. Dvojice hlídačů se skryla právě u staré lípy. V noci zjistili, že od lesa přijel bílý kůň s povozem a ten vše odvezl. Během několika dní se zámeckému pánu donesla zpráva, že materiál se nachází na okraji Zubří. A tak nakonec nechal kapli postavit na návrší nad Zubřím.
Zdroj: Železné horyO tajné chodbě.
Podle jedné pověsti vedla z panského sídla na Lipce chodba k hrobce Kustošů. Postavena měla být pro útěk ze zámku v případě nebezpečí. Pověst také vypráví, že tajná chodba vede až na Zubří nebo snad až na hrad Oheb.
Zdroj: Železné hory