Květen 2017

Strakapoud velký a krmení mláďat.

30. května 2017 v 17:12 příroda


Strakapoud velký dorůstá velikosti asi jako kos. Čelo má světlé, horní strana hlavy černá. Samička má černý, sameček červený týl. Na každém křídle je velká bílá skvrna. Lehko jej můžeme zaměnit za strakapouda jižního, který žije s ním v jihovýchodní Evropě. Důležitý rozlišovací znak: u strakapouda velkého se táhne černý proužek od černých lící k týlu, u strakapouda jižního ne. Strakapoud velký poskakuje při hledání potravy spirálovitě nahoru po kmeni a zdržuje se většinou vysoko nad zemí. Vyrušíme-li ho, přesouvá se na zadní část kmene, a co chvíli na nás vykukuje.

Gymplfest Broumov 2017.

26. května 2017 v 19:45 Aktuality


Gymnázium Broumov připravilo již 9. Gymplfest, multižánrový pouliční festival studentské tvorby. Tady byla možnost se těšit zejména na živou hudbu doplněnou tancem, divadlem, filmy, výstavami fotografií, maleb a plastik. To vše v historických kulisách Broumova 25. a 26. května 2017. Ulice, parky, zahrady, náměstí, kavárny ožívají kulturním programem a nabízí se příjemná odpolední procházka spojená se šálkem kávy nad pianovými improvizacemi či skleničkou vína u francouzských valčíků. Akci připravili studenti Gymnázia Broumov, ale účastnit se budou i pozvané studentské týmy ze spřátelených gymnázií. Řada předních muzikantů tvrdí, že kdo si nikdy nevyzkoušel hraní na ulici, jako kdyby nehrál. Ulice je prý ta nejlepší škola. Pokud byla možnost vidět pouliční představení nebo koncert, určitě každý ví, jak dokáže podtrhnout atmosféru místa a projasnit danou chvíli.Motomše Otovice 2017.

21. května 2017 v 14:23 Různé, nezařazenéOtovická motomše se uskutečnila 20 května 2017. Jednalo se již o 4. ročník, který opět přilákal velké množství účastníků. Sraz byl doporučen v 10:30 a začátek v 11:00 hod. Tato akce je mezi motorkáři značně oblíbena a sjelo se 71 motocyklů všech možných značek. Nejednalo se jen o motorkáře, ale i motorkářky, které si nijak nezadají v ovládání svých strojů. Mezi účastníky bylo zastoupení z různých míst nejen našeho kraje, ale i vzdálenějších, jako je třeba Ostrava. Hlavním organizátorem a pořadatelem celé akce byl pan Miroslav Martin z Otovic. Motomše probíhala v kostele sv. Barbory a patří do Broumovské skupiny barokních kostelů. Na místě původní, dřevěné kaple byl postaven kostel sv. Barbory. Z dochovaných účtů je zřejmé, že stavba kostela podle návrhů Kryštofa Dietzenhofera byla zahájena roku 1725. Mši doprovázel dětský sbor z hudební školy v Broumově pod vedením Kláry Nentvichové z Martínkovic. Pak již následovalo žehnání strojů, kde každý z účastníků obdržel samolepku za účast. Celé zakončení vydařeného dne bylo spojeno s vyjížďkou po okolí, která vedla na trase přes Martínkovice do Božanova, dále do Radkówa a Střední Stěnávku a spět do Otovic.

Jak jsem chytal lelky.

16. května 2017 v 17:45 příroda

Nezaměnit za lelka.

Chytat lelky znamená podle pořekadla nic nedělat, jen tak koukat. Lelek lesní je velký jako kos, hnědý a poměrně nenápadného vzhledu. Má velké oči a hubené nohy. Loví drobný hmyz, ale až navečer. Jinak sedí jak přikovaný celý den na větvi stromu a ani se nehne. To dobře věděli ptáčníci, kteří v dřívějších dobách chytali ptáky na lep. Na tohle chytání se pořídilo vodorovné prkénko na nožičce, které se pomazalo lepem, a nasypala návnada. Lep nedal přilétnuvšímu ptáčkovi odlétnout, přichytil se většinou za pérka na letkách. A ptáčníci dobře věděli, že lelek lesní se nikdy nechytil. Přes den seděl na větvi, v noci chytal létající hmyz a to se tedy lepu vyhnul. A protože lelka lesního nelze chytit, pak ten co "chytá lelky" nedělá prakticky nic, jen tak zírá. Právě tak jsem si dnes připadal, kdy jsem chtěl nafotit několik záběrů čápa, a ostatního ptactva. Bylo až k neuvěření, jak většina z nich dnes dokázala sedět bez hnutí a trochu změnit polohu, aby všechny záběry nebyly stejné. Jak to dopadlo je na přiložených fotografiích.
Kdepak se mi zase schováváš.


Na návštěvě u čápů. Kdepak ty ptáčku své hnízdo máš?
I tady stále spolu.


Kačer převozník.


Kontrola ze vzduchu.
Na hnízdě.Konečně trochu tepla.

13. května 2017 v 14:40 Čápi

Čapí hnízdo u bývalé truhlárny bylo obsazeno i v letošním roce jako jedno z posledních. Hnízdo, neboli místo pobytu čápa, vybírá samec. S odstupem jednoho až dvou týdnů se v hnízdě objevuje samička. Na vejcích sedí čápi zhruba pět týdnů. Teprve pak přicházejí na svět mláďata. Čápi jsou úžasně pracovití. Své hnízdo si neustále vylepšují a dostavují. Čápi na něj postupně nanášejí větvičky, trávu a nejrůznější materiál z přírody, a své hnízdo tak zvětšují a rozšiřují.
Májový koncert v parku Alejka.

10. května 2017 v 9:21 Aktuality


Město Broumov ve spolupráci s klubem Seniorů připravil Májový koncert. Ten se uskutečnil 8. 5. 2017 v parku Alejka od 14:00 hod. Vyhrávala lidová muzika Šmikuranda z České Skalice. Počasí nám v letošním roce sice moc nepřeje, ale myslím, že se akce vydařila a déšť, který stále hrozil překazit tuto zábavu, určitě nevadil těm, kteří si udělali čas a dorazili. Soubor Lidové muziky Šmikuranda v současné podobě vznikl na podzim roku 2013, kdy se z lidové muziky, hrající do té doby společně s dětským folklorním souborem Barunka, stal samostatný útvar. Muzika má na repertoáru české lidové písničky k poslechu a tanci. To se také ukázalo u řady návštěvníků, kteří doprovázeli svým zpěvem známé melodie. Zatímco Šmikuranda hrála oblíbené a známé písně, v útrobách návštěvníků mizely i rozmanité dobroty v podobě koláčků, které pro občerstvení byly připraveny.


Dny otevřených dveří u hasičů.

8. května 2017 v 10:36 Hasiči Broumov


Prostory stanice Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje v Broumově byly otevřeny pro veřejnost. Návštěvníci si mohli prohlédnout požární techniku a vybavení hasičů, které každý den používají při ochraně životů, zdraví a majetku spoluobčanů. O svém vzniku uvádí sbor ve své historii tyto informace. První podmět, založit v Broumově dobrovolné hasičské družstvo dala broumovská tělocvičná jednota v roce 1870. Snaha zůstávala delší dobu bez úspěchu, dokud se nepoznalo, že existence hasičstva k zabránění vzniku požáru a jeho likvidaci, je nanejvýš naléhavá. Na generálním sezení se tehdejší tělocvičná jednota usnesla, aby majetkem 500 zlatých rakouské měny nadále disponovalo město. V roce 1873 jednalo s městskou radou obecního zastupitelstva, aby se přikročilo k ustavení dobrovolných hasičů města Broumova. Po II. Světové válce se vraceli čeští obyvatelé zpět do Broumova a 30 srpna 1945 na ustavující schůzi v Městském hotelu se ustanovil Sbor dobrovolných hasičů v Broumově. Po řadě let se rok 2006 stal pro broumovské hasiče dnem oficiálního převzetí nové stanice v Soukenické ulici, kam se hasiči přestěhovali z původních, již nevyhovujících prostor.

Návštěva hasičské mládeže ze sousedního Polska.