Červen 2017

život u rybníka

21. června 2017 v 15:53 přírodaPozorovat a sledovat chování ptactva ve volné přírodě je nejen zajímavé ale i poučné. Jsou ovšem i druhy, které nejsou v přílišné oblibě, jako je třeba volavka. Ta patří mezi velmi plaché a mezi rybáři neoblíbené. I když dokáže nepohnutě stát mezi ostatním ptactvem, stačí ale pohyb člověka, nebo jeho blízká přítomnost, aby se ztratil v nenávratnu.Potápka.čápi a čápata.

19. června 2017 v 19:33 Čápi


Líhnutí mladých čápů je sice už v pokročilém stavu, ale ne všude se dá určit kolik mladých v tom kterém hnízdě mladých čápat je.

Želva "nádherná".

17. června 2017 v 13:30 přírodaV české přírodě se vyskytuje přibližně osm druhů želv. Přirozeným výskytištěm jsou téměř stojaté vody. Ráda se vyhřívá na kmenech vyčnívajících z řeky nebo se schovává v hustém porostu na břehu. Nejinak je tomu i u rybníka Břídlo v Olivětíně, kde se stávají předmětem sledování okolo jdoucích, hlavně dětí. Díky obchodu se zvířaty byla zavlečena po celém světě. Ve volné přírodě České republiky se vyskytuje jen kvůli nezodpovědným lidem, kteří želvy vypouštějí. Dochází tak k ničení původní fauny a flóry, a proto je obchod s želvami nádhernými v mnohých zemích řízen zákonem. I v tomto případě se jedná podle vybarvení zřejmě o želvu nádhernou.
Herecké muzeum Ratibořice.

14. června 2017 v 15:44 Výstavy

Za celým projektem stojí od nápadu po realizaci režisér Tomáš Magnusek, kterému se podařilo zpřístupnit muzeum v květnu 2017. Postupem krátkého času přibylo několik firem, podnikatelů, řemeslníků, bez kterých by tento projekt zůstal pouze na papíře. Objekt muzea nese název Herecký dům Viktorka a dostaneme se k němu dvěma směry a to po silnici od hlavního parkoviště u zámku, nebo od sousoší Babička s dětmi. Toto herecké muzeum se stalo novou turistickou zajímavostí nejen v Ratibořicích, ale minimálně v celé České republice. Návštěvníkům je k dispozici muzeum, restaurace, víceúčelový sál, pokoje hotelového typu a zázemí pro hosty. Muzeum v hereckém domě Viktorka pro Vás svým způsobem vytvořili samotní herci. V tomto směru bylo vytvoření koncepce muzea velmi jednoduché. Drtivá většina herců věnovala své osobní či pracovní předměty. Od fotografií či rekvizit z jednotlivých filmů a divadelních představení, přes knihy, kostýmy až po osobní předměty a kuriozity.

Album prezidenta republiky Tomáše G. Masaryka, které mu věnovali čeští herci - solisté Národního divadla, které připomínalo všechny jeho členy od založení až po rok 1930.


Originál vyhláška o zrušení vysokých škol z roku 17.11.1939. Na tuto událost reflektoval film. Tento typ vyhlášky se objevil v několika českých filmech.Projev prezidenta Emila Háchy z 21. června 1940 v jednom z plátků českých filmařů a herců Filmový kurýr.Kabát s čepicí Josefa Vinkláře věnoval jeho kolega a kamarád Václav Knop. Jedná se o Vinklářův civilní kabát, kterému říkal božohódový šénemantl.Poválečné šaty módní návrhářky Hany Podolské ( 1880 - 1972 ), které se přezdívalo česká Coco Chanel. Na jediném poválečném plese filmařů v roce 1946 je na sobě měla tehdy třiadvacetiletá Antonie Hegerlíková ( viz fotografie).Kout milovníků filmů pro pamětníky.Lubomír Lipský a Karel Effa ve filmu Ves v pohraničí z roku 1948 režiséra Jiřího Krejčíka.

Toto místo je věnováno českému režisérovi, který se významným způsobem zasloužil o propagaci nejen díla Babička, ale celého Ratibořického údolí. Z pozůstalosti režiséra Antonína Moskalyka věnovala jeho brýle a křeslo paní Jiřina Moskalyková.Plakát i fotografii ze svých studentských let věnovala herečka Ivana Huttnerová.

HERECKÉ KLOBOUKY A ČEPICE. Na této stěně jsou čepice a klobouky, jež věnovali čeští herci. Klobouky herečky Aleny Procházkové, ve kterých hrála v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Klobouk herečky Květy Fialové. Klobouk, který věnoval předdstavitel Limonádového Joe Karel Fiala. Klobouk herce Jana Přeučila. Klobouk herce Miroslava Moravce. Klobouk herečky Terezy Bebarové. Klobouk vodníka z představení Lucerna od Josefa Dvořáka. Čepice od Josefa Abrháma. Čepice, ve které hrál svůj poslední tenisový zápas pan Lubomír Kostelka. Čepice Michala Suchánka, ve které natáčel film Sněženky a machři. Klobouček herečky Ivanky Deváté. Čepice z filmu Vesničko má středisková osobně věnoval herec Oldřich Vlach.V tomto obleku vystupoval desítky let herec a hudebník Ladíislav Gerendáš s Banjo Bandem Ivana Mládka. Mimo jiné i v klipu "Jožin z bažin".Osobní kamera Lídy Barové, kterou si koupila v Rakousku a točila s ní svá domácí videa. Rekvizita zakoupena od sběratele M. Volfa.Toto kimono věnoval herec a komik Luděk Sobota.

Tabule cti a slávy.Tuto fotografii věnoval herec Stanislav Fišer. Kolik slavných českých herců poznáte mezi fotbalisty?Plavky T. Magnuska z filmu "Jedlíci" aneb sto kilo lásky. Dnes je už neoblékne.

Tento župan, ve kterém herečka hrála v seriálu Přístav, věnovala Kateřina Herčíková ( roz. Hrachovcová).

V této krátké ukázce se nedají ukázat všechny vystavované rekvizity, kterých je mnohem vic, a které čekají na Vaší prohlídku.

Ratibořice, Babiččino údolí.

10. června 2017 v 15:05 Zajímavosti z cestOpětovná návštěva Ratibořic a Babiččina údolí byla jedním z důvodů, přesvědčit se o probíhajících opravách a úpravách některých památek. Stavbaři provádějí v Babiččině údolí práce na rekonstrukci Mlýnského náhonu, který poničila velká voda. Stavební práce mají být dokončeny do konce srpna. Součástí projektu bude vyčištění náhonu, vybrání usazenin, výměna mostků přes náhon či oprava stavidel. Historický mlýnský náhon měří kolem 750 metrů, začíná u Viktorčina splavu a vede vodu z Úpy na mlýn a mandl. Dalším důvodem bylo to, že v Babiččině údolí na Náchodsku vyrostlo nové herecké muzeum. Režisér Tomáš Magnusek kvůli němu rok netočil a věnoval se pouze rekonstrukci víc než stoleté budovy na Herecký dům Viktorka. O návštěvě tohoto muzea zase až v některém z dalších článků.

To co vypadá na vodní hladině jezírka jako listí, bude jeden leknín vedle druhého.


Pan otec s kávičkou a vzadu opřenou berličkou.


Při hudbě si můžete dát ke kávě různé druhy pečiva, případně opečenou klobásku.

U Viktorčina splavu právě probíhalo plavení koní.


Výstava, muzeum Broumov.

7. června 2017 v 17:04 Výstavy


V letech 1784 - 1809 vedl broumovský purkmistr Jan Nepomuk Linde urputný boj s klášterní vrchností o to, aby dosáhl prohlášení Broumova královským svobodným městem, jako Hradec Králové a Kladsko. Vnitřní život v Broumově se začal v této době také silně rozvíjet. Ve městě se stále častěji hrálo divadlo, při nejrůznějších příležitostech vystupovala na veřejnosti také kapela broumovských ostrostřelců. Velký význam pro Broumov a jeho kulturní život mělo také klášterní gymnázium. Na broumovském gymnáziu studovala řada studentů, kteří pak úspěšně působili takřka ve všech oborech. Město tehdy tvořilo vlastní jádro, patřila k němu 3 předměstí, a to Dolní, Horní a Střední Poříčí. Počátkem roku 1842 se stali broumovští řemeslníci prostřednictvím svých cechů členy libereckého živnostenského spolku. Ten sehrál významnou roli v rozvoji průmyslové a živnostenské výroby a to, i pokud se týkalo Broumovska. Výjimečnou příležitost nahlédnout do světa podnikatelů, řemeslníků, továrníků a jejich dělníků skýtá právě výstava pořádaná Muzeem Broumovska ze sbírky Petra Bergmanna, která je otevřena od soboty 6. května 2017 a potrvá do 16. července 2017. Vernisáž výstavy proběhla formou komentované prohlídky autora výstavy. Mezi exponáty je možné vidět nejen dobovou podobu továren, manufaktur a dílen, ale také korespondenci podnikatelů, grafický styl jejich firemní prezentace na fakturách, hlavičkových papírech a obálkách, ale v několika případech podobu samotných podnikatelů, jako Benedikta Schrolla, Anselma Heinzela a dalších. Trojrozměrné předměty umožní návštěvníkům vidět vlastní výrobky firem, unikátní mandl a mechanickou máselnici z produkce Cölestina Ringela, kterou zapůjčila do výstavy obec Božanov, železné sáňky, vyráběné v Broumově firmou Bönisch a Simm, tradiční cylindr broumovských měšťanů, vzorníky textilních firem a dílen, katalogy papírenského zboží firmy A. Wenzel a autentické fotografie profesionálních fotografů, kteří působili v Broumově, Teplicích nad Metují, Meziměstí, Stárkově a v Polici nad Metují.

Účet za dodání 2 ks. záclon.


Mechanický mandl z produkce firmy Cölestina Ringela v Božanově. Ze sbírek Muzea Broumovska.


Transmisní poháněná máselnice z produkce firmy Cölestina Ringela v Božanově. Zapůjčila obec Božanov.
Hrob zvonaře na Broumovském hřbitově.


Zaměstnanci Kulmitzovy šamotky v Ruprechticích na fotografii broumovského fotografa Georga Höppe cca 1915.


Café Herzog, budova se nachází na Mírovém náměstí. Prvními majiteli byli Franc a Richard Herzogovi.

Další dvojice narozených čápat.

5. června 2017 v 9:43 Čápi

Tentokrát je to z nedaleké obce Otovice u Broumova. V obci je vybudována pouze základní občanská vybavenost, která je soustředěna převážně do centra obce. Dominantou centra obce je kostel sv. Barbory. Hnízdo je umístěno na komínu bývalého obchodu Jednota, které byly budovány v akcích "Z".

Já to na tebe řeknu, že mi bereš snídani.


Co kde roste a lítá.

3. června 2017 v 19:27 příroda


Květen se přehoupl do června a ukázal další možnosti fotografování různých hmyzáků, motýlů a u milovníků květeny pochlubit se svoji očekávanou úrodou.Lyska černá.


Hnědásek.


Zřejmně se jedná o světlopáska svlačcového.


Kněžice pásovaná.

První čapí přírustek.

2. června 2017 v 15:46 Čápi

Ke konci měsíce května, jsem pro kontrolu navštívil všechna místní čapí hnízda. Obsazena ve městě je všech 5 hnízd. Výjimku tvoří v obci Martínkovice komín bývalé Veby, který byl pro havarijní stav v letošním roce odstraněn a kde bývalo rovněž čapí hnízdo. Jako první čapí přírůstky letošního roku jsou na komínu KOH-I-NOOR, kde jsem zahlédl 2 mladá čápata.