close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Čapí zpravodajství.

30. června 2017 v 14:28 |  Čápi
Fotografie ptačího hnízda z KOH-I-NOOR Broumov.

Ve včerejší emailové poště jsem dostal zprávu o stavu některých čapích hnízdech a jejich obyvatelích. Současné deštivé počasí zapříčinilo úhyn posledního mláděte čápů na hnízdě v Dubném. Jistě nebylo jediné, ale je zde webkamera a o něm se mluví. U tohoto páru se tak navíc letos stalo již podruhé - o to větší vlnu lítosti mezi lidmi jeho smrt vyvolala. Nepříznivé počasí je nejčastější příčinou úhynu čapích mláďat. Další zahynou při vylétnutí z hnízda na sloupech elektrického vedení, otravou, na tahu, kdy jsou i loveni, atd.

"I mě je líto mláďat, která uhynula v Dubném a pravděpodobně i na dalších hnízdech," uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO). "Dovedu proto pochopit každého, kdo se ptá: Proč se něco neudělalo?" Není to ale tak jednoduché. Vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků při ČSO Stanislav Chvapil uvádí, že až 50% mláďat se nedožije z různých příčin prvního roku života a po nich nikdo netruchlí. Současné moderní technologie nám umožnily nahlédnout do tajů rozmnožování čápů, které dříve zůstávalo skryté před našimi zraky. "Při kontrole hnízda v Borovanech jsme našli tři mrtvá mláďata, mezi nimi jedno živé. Uhynula postupně, byla v různém stádiu rozkladu," říká Stanislav Chvapil. "Není známo, na co zemřela, možná jim byla postupně přinášena otrávená potrava." Nikdo o nich nevěděl, nikdo to neřešil. Proč není lidem líto těchto mláďat nebo těch, která měla nekrotizované nohy z omotaných provázků? Protože o nich nikdo neví…

Kamer je každým rokem víc a víc. Za kameru zodpovídá provozovatel. Tím, že ji umístí, staví se do situace, kdy buď nechá lidem ukázat přirozený průběh hnízdění i s těmi špatnými stránkami (i s tím, že sám za to může být veřejností odsouzen) nebo ne. Pokud má skutečné obavy o osud mláděte a nechce se vystavit reakci lidí, která se právě rozhořela v Dubném, volá záchrannou stanici. Ta řeší pomoc jednotlivým ptákům a pozná, zdali ji v konkrétním případě potřebují. Tím ale už zasáhne do přirozeného průběhu hnízdění. Máme na to právo? Neměli bychom se snažit pomáhat tam, kde jsme něco pokazili? S přibývajícími kamerami bude takovýchto mláďat přibývat. Záchranné stanice mají plné ruce práce s ptáky, kteří se spálili na drátech nebo narazili do skla. Jaká je jejich kapacita?

"Nepodporujeme preventivní odebírání ptáků do záchranných stanic," uvádí Lucie Hošková z České společnosti ornitologické. Není na člověku, aby zasahoval do přirozeného průběhu hnízdění volně žijících zvířat. Navíc zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny to zakazuje. Ptáci naši pomoc potřebují, ale směřujme síly tam, kde napáchal škody člověk a kde to často nevidíme. V naší silně urbanizované krajině plné nebezpečí, která na ptáky číhají, s intenzivním zemědělstvím, které bere potravu nejen ptákům.
Až skončí deště, vydejte se k čapím hnízdům. Buďte připraveni, že i tam, kde mláďata ještě minulý týden byla, už být nemusí. Pomozte nám zjistit, kolik mláďat přežije do dospělosti. Zadejte svá pozorování na cap.birdlife.cz a myslete při tom na to, že ztráty na mláďatech vlivem počasí byly, jsou a budou naprosto přirozenou součástí čapího života.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luďka Luďka | Web | 30. června 2017 v 23:14

tak to je mi mladých čápů moc líto.Já jsem Ti psala komentář že si skoro každý s ptáčků udělá hnízdečko pěkně aby nebylo vidět a ti čapi si ho dělají tak hala bala Vždyť to byly šilená vedra a sluníčko nemilosrdně do mláďátek pálilo a neměli se kde schovat nebo když příjde velká bouřka a vítr tak taky mají co dělat aby se v hnízdě udrželi,no zkrátka rodiče si to špatně naplánovali. ???

2 Jarka Jarka | Web | 1. července 2017 v 9:37

O tom posledním uhynulém čápátku z hnízda jsem slyšela dokonce v televizním zpravodajství a také je mi to moc líto. :-| Já se chodím dívat na web kameru do Makova. Tam se pětici mladých čápů daří skvěle. Když jsem si ale vyhledala, jak to dopadlo s čápy loňskými (dostali vysílačky) tak nakonec nepřežil a nedokončil tah ani jen z nich. Nemají to vůbec lehké. :-?

3 děda tik tak děda tik tak | Web | 2. července 2017 v 12:19

[1]: Takový je Luďko způsob jejich života. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 2. července 2017 v 12:23

[2]: Někde jsou Jarko chráněni, jinde zase
loveno a hubeni. Je to vůči nim nespravedlivé :-(

5 MarijaKes MarijaKes | Web | 7. července 2017 v 23:47

Smutné.... netušila jsem, že i deště mohou způsobit úhyn čápů. Staví si otevřená hnízda, ničím nekrytá a většinou ve výškách. Jsou to ptáci, kteří se pohybují i u vodních zdrojů. Netušila jsem, že jim mohou deště tak ublížit. :-(

6 MirekC MirekC | Web | 8. července 2017 v 12:06

Tak slyším, že čápi mají hodně nepřátel. :-!

7 děda tik tak děda tik tak | Web | 8. července 2017 v 14:33

[5]: Letošní střídání počasí s výskytem prudkých dešťů a krup je to možné. :-(

8 děda tik tak děda tik tak | Web | 8. července 2017 v 14:35

[6]: Mají a to nejen v podobě přírody, ale i lidí. :-(

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama