Herecké muzeum Ratibořice.

14. června 2017 v 15:44 |  Výstavy

Za celým projektem stojí od nápadu po realizaci režisér Tomáš Magnusek, kterému se podařilo zpřístupnit muzeum v květnu 2017. Postupem krátkého času přibylo několik firem, podnikatelů, řemeslníků, bez kterých by tento projekt zůstal pouze na papíře. Objekt muzea nese název Herecký dům Viktorka a dostaneme se k němu dvěma směry a to po silnici od hlavního parkoviště u zámku, nebo od sousoší Babička s dětmi. Toto herecké muzeum se stalo novou turistickou zajímavostí nejen v Ratibořicích, ale minimálně v celé České republice. Návštěvníkům je k dispozici muzeum, restaurace, víceúčelový sál, pokoje hotelového typu a zázemí pro hosty. Muzeum v hereckém domě Viktorka pro Vás svým způsobem vytvořili samotní herci. V tomto směru bylo vytvoření koncepce muzea velmi jednoduché. Drtivá většina herců věnovala své osobní či pracovní předměty. Od fotografií či rekvizit z jednotlivých filmů a divadelních představení, přes knihy, kostýmy až po osobní předměty a kuriozity.

Album prezidenta republiky Tomáše G. Masaryka, které mu věnovali čeští herci - solisté Národního divadla, které připomínalo všechny jeho členy od založení až po rok 1930.


Originál vyhláška o zrušení vysokých škol z roku 17.11.1939. Na tuto událost reflektoval film. Tento typ vyhlášky se objevil v několika českých filmech.Projev prezidenta Emila Háchy z 21. června 1940 v jednom z plátků českých filmařů a herců Filmový kurýr.Kabát s čepicí Josefa Vinkláře věnoval jeho kolega a kamarád Václav Knop. Jedná se o Vinklářův civilní kabát, kterému říkal božohódový šénemantl.Poválečné šaty módní návrhářky Hany Podolské ( 1880 - 1972 ), které se přezdívalo česká Coco Chanel. Na jediném poválečném plese filmařů v roce 1946 je na sobě měla tehdy třiadvacetiletá Antonie Hegerlíková ( viz fotografie).Kout milovníků filmů pro pamětníky.Lubomír Lipský a Karel Effa ve filmu Ves v pohraničí z roku 1948 režiséra Jiřího Krejčíka.

Toto místo je věnováno českému režisérovi, který se významným způsobem zasloužil o propagaci nejen díla Babička, ale celého Ratibořického údolí. Z pozůstalosti režiséra Antonína Moskalyka věnovala jeho brýle a křeslo paní Jiřina Moskalyková.Plakát i fotografii ze svých studentských let věnovala herečka Ivana Huttnerová.

HERECKÉ KLOBOUKY A ČEPICE. Na této stěně jsou čepice a klobouky, jež věnovali čeští herci. Klobouky herečky Aleny Procházkové, ve kterých hrála v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Klobouk herečky Květy Fialové. Klobouk, který věnoval předdstavitel Limonádového Joe Karel Fiala. Klobouk herce Jana Přeučila. Klobouk herce Miroslava Moravce. Klobouk herečky Terezy Bebarové. Klobouk vodníka z představení Lucerna od Josefa Dvořáka. Čepice od Josefa Abrháma. Čepice, ve které hrál svůj poslední tenisový zápas pan Lubomír Kostelka. Čepice Michala Suchánka, ve které natáčel film Sněženky a machři. Klobouček herečky Ivanky Deváté. Čepice z filmu Vesničko má středisková osobně věnoval herec Oldřich Vlach.V tomto obleku vystupoval desítky let herec a hudebník Ladíislav Gerendáš s Banjo Bandem Ivana Mládka. Mimo jiné i v klipu "Jožin z bažin".Osobní kamera Lídy Barové, kterou si koupila v Rakousku a točila s ní svá domácí videa. Rekvizita zakoupena od sběratele M. Volfa.Toto kimono věnoval herec a komik Luděk Sobota.

Tabule cti a slávy.Tuto fotografii věnoval herec Stanislav Fišer. Kolik slavných českých herců poznáte mezi fotbalisty?Plavky T. Magnuska z filmu "Jedlíci" aneb sto kilo lásky. Dnes je už neoblékne.

Tento župan, ve kterém herečka hrála v seriálu Přístav, věnovala Kateřina Herčíková ( roz. Hrachovcová).

V této krátké ukázce se nedají ukázat všechny vystavované rekvizity, kterých je mnohem vic, a které čekají na Vaší prohlídku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 14. června 2017 v 17:18

Od režiséra Magnuska to byl skvělý nápad, podstatné je, že byl dotažen až do samého konce. Viktorka si určitě najde spoustu spokojených návštěvníků i proto, že jsou tam nejen historické věci, ale i hodně zajímavostí ze současnosti. Kdyby to nebylo tak daleko, určitě bych se šla podívat :-)  :-)  :-)

2 Jarka Jarka | Web | 14. června 2017 v 20:10

To je senzační nápad na muzeum, tam by se mi určitě líbilo. Prohlížela jsem si darované rekvizity, dobové fotky, hledala známé tváře a mrzelo mě, když jsem dorolovala na závěr článku. ;-)  :-)

3 Luďka Luďka | Web | 14. června 2017 v 22:29

To je zajimavý příspěvek moc se mi líbí a jsem ráda že jsem mohla být spoluúčastníkem hereckého muzea :-D  :-)  ???

4 Simona Simona | Web | 15. června 2017 v 15:33

Jak režiséra Magnuska nemusím, tohle musím pochválit, skvělý  nápad.

5 MarijaKes MarijaKes | Web | 16. června 2017 v 9:59

Děkuji za tuhle podívanou. Možná jsem nečetla pozorně, proč zrovna v Ratibořicích Herecké muzeum. Čekala bych podobné muzeum někde blíže větším filmovým studiům, ale je moc dobře, že tu to muzeum je. :-)

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. června 2017 v 13:45

[1]: Celá tato oblast včetně Ratibořického údolí nabízí dostatečně velké možnosti hlavně za poznáním. Muzeum je jednou z dalších, které jistě přivítá většina návštěvníků. :-)

7 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. června 2017 v 13:45

[2]:Bylo by toho podstatně víc, ale i tak jsem se snažil celou nabídku udělat trochu přijatelnou s ohledem na počet zveřejněných fotografií. :-)

8 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. června 2017 v 13:46

[3]:Díky Luďko. :-)

9 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. června 2017 v 13:47

[4]:Díky :-)

10 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. června 2017 v 13:59

[5]:Vycházel jsem pouze ze stručného popisu a celý zbytek je věnován vystavovaným exponátům. Pokud máš zájem o podrobnější zdůvodnění o vzniklém muzeu a jeho vybavenosti, podívej se na odkaz herecké muzeum Ratibořice.Díky za komentář. Mirek :-) http://hereckemuzeum.cz/

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama