Červenec 2017

Slackline 2017

31. července 2017 v 11:28 Sport


Barokní zámeček Skály - Bischofstein (v řeči místních, také Bišík) se nalézá v lesním hvozdu severovýchodních Čech na Broumovsku. Je obklopen pískovcovými skalami s mnoha lezeckými terény, malebným jezírkem a zříceninou gotického hradu dříve nazývaného Katzenstein, nyní hrad Skály. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech. Přímo kolem zámecké zdi vede turistická značka z Teplic nad Metují směrem na Ostaš a Polici nad Metují.Slackline nebo také zkráceně slack je balancování, chození a skákání na popruhu upevněném mezi dvěma body, například stromy. Na rozdíl od chození po provazu není popruh na slackline natažený napevno, ale je více nebo méně pružný. Počátky se datují někde od roku 1979 a slackline se pomalu rozlézal do celého světa.
Existují různé druhy "lajnování".
JUMPLINE - je lajna nízko nad zemí, na které se dělají zejména triky.(Budha, salto vzad na lajnu, surfing)
LONGLINE - je lajna natažená na extrémně dlouhou vzdálenost. Pro zajímavost jedna z nejdelších natažených lajn měřila bezmála půl kilometru.
WATERLINE - je lajna napnutá přes vodu. Je to ideální způsob jak se naučit nové triky a nepřijít k úrazu.
HIGHLINE- je lajna natažená několik desítek až stovek metrů nad zemí. Praktikuje se s jištěním na lajně.
Vzhledem k tomu, že je slackline stále ještě novým sportem, vznikají neustále nové triky. V současné době jich je několik desítek od těch lehčích, které zvládne i téměř úplný začátečník, až po ty extrémně náročné, které se zatím podařily jen několika málo lidem nebo třeba i jen jednomu člověku. Již několik století ale lidé provozují provazochodectví, to se od slackline liší v použití materiálu a zejména tyče pro držení rovnováhy. Název slackline vznikl ze slova slack, což v překladu zanmená prověšený nebo volný a slova line, což je sňůrka, přímka nebo také linie. Postupně se vybavení na slackline zlepšovalo, až skončilo na textilním popruhu napnutého jako struna. Používají se popruhy různých šířek od 19mm do 50mm, nejčastěji je to popruh šíře 25mm neboli jeden palec. Popruh šíře 25mm je univerzální jak na krátké lajny na triky až po dlouhé lajny, které dnes už dosahují délek přes 400m. Pro krátké lajny na triky a skoky se pak také často používá popruh šíře 50mm, ten je ale pro dlouhé lajny nevhodný pro svou velkou přetáčivost a vysokou gramáž, tedy velkou vzniklou setrvačnost. Slackline se natahuje mezi dva pevné body, nejčastěji jsou to stromy, skály a podobně.


Podmínkou soutěží je přejít v časovém limitu celou délku lajny a nespadnout. Na konci lajny seskočit na určený terč a dotknout se úvazového stromu. Jsou povoleny dva pokusy a soutěžící s nejlepšími časy se utkají ve vzájemném souboji o prvenství.
Nedaleko od zámečku je Černé jezero, které je značeno jako okruh s výhledem na okolní skály.
Tady se připravuje jeden ze slacklinstů na přechod Černého jezera. Podaří se, nebo se nepodaří? Na výsledek si počkejte na příští článek.

Rozkvetlá louka

26. července 2017 v 17:01 příroda


Louka rozzářená květy je pro oko přitažlivější než zelený trávník. Podle typu louky se nám nabízí od jara do podzimu pohled na nejrůznější pestré luční květiny a byliny. Zblízka můžeme cítit i jejich vůni. Květnatá louka také poskytuje útočiště a potravu spoustě užitečného hmyzu - včelám, čmelákům, motýlům. To na jedné straně, ale na druhé straně zase mnoho využití v kuchyni. O této možnosti se můžete přesvědčit na

Devatero kvítí v kuchyni. Knedlíky s kontryhelem, králík na řebříčku …

Foto toulky

22. července 2017 v 18:46 příroda


Naši zemi protkává důmyslná síť tisíců potůčku, které jako žíly rozlévají životodárnou vodu do krajiny. Tyhle potůčky jsou mnohdy zapomenuté, schované ve starých lesích a nepřístupných remízcích. Rozlehlé háje kopřiv a pichlavého křoví je drží mimo dosah zvídavých očí. Navíc, kdekdo by si mohl pomyslet, že tady o život ani nenarazí. Opak je tomu pravdou! Některé takové potůčky překypují životem…V jednom z předchozím článku jsem ukazoval množství mravenišť, která jsou soustředěna do jednoho místa. Na dalších fotografiích jsou jejich obyvatelé.
Takových mostků přes lesní potůčky je podél cesty několik a všechny vedou na další lesní cesty. Jejich využití už v současnosti moc není, protože u většiny je klenba zborcená.

Co je tohle nevím, ale u lesní cesty toho bylo v jednom místě hodně a jejich vůně se šířila dost daleko.

Co nového kolem vody.

19. července 2017 v 18:23 příroda


U vody je hned lépe,když jste v čisté přírodě a nikde se kolem vás nic nepovaluje. Myslím, že příroda je součástí nás všech a proto bychom si jí měli vážit. Vždyť i rybníky, řeky a jezera jsou součástí přírody a okolí vod by nás mělo zajímat nejvíce. Každý z nás se bude do přírody, kde je pořádek, těšit daleko více.

Jak rostou.

10. července 2017 v 15:41 Čápi


Nyní vrcholí kontroly čapích hnízd, neboť sčítání se dokončuje k poslednímu červenci. Protože čápata na hnízdech už trénují svá křídla a začínají se rozlétávat do světa, ornitologové právě teď moc potřebují, aby jim lidé napsali, pokud sledují konkrétní hnízdo, jak to na něm vypadá. Pokud budou mnozí pozorovatelé míjet čapí hnízda při svých prázdninových cestách, je to další možnost, jak získat cenné údaje o letošní sezóně. "Co nevidět se mladí čápi rozletí po krajině a bude obtížné určit, zda bylo letošní hnízdění úspěšné nebo ne. Na hnízdo se mohou vracet na noc, ale také nemusejí. Proto je právě v těchto dnech nezbytné provést závěrečnou kontrolu hnízd. Doporučuje se právě teď, do konce července, navštívit hnízda ve svém okolí a zapsat počet mláďat na web cap.birdlife.cz. Stejně důležitý je i zápis o tom, že na hnízdě čápata nejsou. "A jak na hnízdě rozlišíme čapího juniora od jeho rodiče? "Dospělí čápi mají výrazně červený zobák a nohy, mladí mají zobák a nohy šedé až černé.


Něco navíc z místa hnízd.


Na samotě u lesa.

6. července 2017 v 15:07 příroda


Byl to den jako stvořený pro návštěvu lesa podívat se co a kde roste. V jedné části lesa kam jsme se šli podívat na houby, jsme si připadali jako z filmu "Na samotě u lesa". Každý si snad vzpomene na záběr, kdy si Zdeněk Svěrák v roli Lavičky prohlíží s dětmi mraveniště. Sice hub moc nebylo, zato všude samá mraveniště. Wikipedia o vzniku těchto mravenišť uvádí následující. Mravenec lesní staví z jehličí a větviček vysoké osamělé kupy na lesních světlinách nejčastěji ve smrkových lesích. Mraveniště má dominantní orientaci směrem k jihu, kde je pozvolnější svah zajišťující lepší nakládání s energií a zvýšenou akumulaci tepla. Bývá obvykle vysoké kolem 50 cm a uprostřed je vždy pařez, ve kterém oplodněná královna založila kolonii, která bývá osídlena až 40 let. Oblý tvar a výška hnízda je ovlivněná mírou osvětlení mraveniště, při nedostatku světla dosahuje hnízdo výšky až 2 m, aby zachytilo co nejvíce slunečních paprsků. Pro regulaci teploty má hnízdo svůj klimatizační systém, který udržuje stálou teplotu pomocí otevírání a zavírání vchodů. Podzemní část mraveniště bývá dvakrát větší než část na povrchu. V zimě se mravenci stahují hlouběji do podzemí, kde spí. Fotografie jsem pořídil mobilem a takových mravenišť by se dalo v těchto místech nafotit snad desítky.


Formanský den.

2. července 2017 v 13:41 Různé, nezařazené

Ten se uskutečnil v sobotu 1. Července na Chatě pod Korunou v Martínkovicích. Po veterinární přejímce koní byl na programu tah klády, ke kterému se přihlásilo 7 soutěžících. Tato disciplína byla omezena časovým limitem bez použití biče a projetím všech překážek, kterých bylo celkem osm a každá z nich představovala určitou souhru mezi koněm a kočím. Část této disciplíny se odehrávala i v lesním prostředí, které vytvářelo podmínky pro práci v lese, které nebylo cizí ani pro ženy, která se soutěže účastnily. Na regulérnost dohlíželi rozhodčí, kteří také zaznamenávali trestné body. Umístění soutěžících: 1místo Josef Hradec Dolní Jelení, 2místo Antonín Navrátil Slavný, 3 místo Antonín Zelený Jetřichov, 4 místo Jitka Witzaková Božanov, 5 místo František Dostál Velká Ves, 6 místo Daniela Svobodová Dolní Jelení, 7 místo Jiří Borůvka Pavlišov. Další disciplínou byl těžký tah (saně), na které se postupně navyšovala zátěž. Na tuto disciplínu se přihlásili 4 soutěžící a začínalo se na 700 kg. Po projetí určené vzdálenosti se jelo další kolo s navýšením zátěže na 900 kg. I tady po projetí se zátěž navýšila. Tak to pokračovalo až do zátěže 1400 kg. Umístění soutěžících v absolutním tahu 1 místo Antonín Navrátil, 2 místo Josef Hradec, 3 místo Antonín Zelený. Tato disciplína byla rozhodující pro nominaci na mistrovství republiky, která se bude konat v Pardubicích. Poslední soutěží, která se nezapočítávala do celkových výsledků a byla jako doplňková, byla vozatajská, do které se přihlásili 4 soutěžící. I tady bylo stanoveno splnění určitých úkolů v ovládání koně s kočárem. Tady bylo umístění následující: 1 místo Antonín Navrátil Slavný, 2 místo Veronika Krupičková Velká Ves, 3 místo František Dostál Velká Ves, 4 místo Josef Hradec Dolní Jelení. Pak již následovalo vyhodnocení, odměna pro soutěžící a dekorování koní. Nebyla by to přehlídka koní s uměním jejich ovládání bez pozvánky k podvečernímu posezení s country hudbou.