Září 2017

Svatováclavské slavnosti.

28. září 2017 v 18:21 AktualitySvátek sv. Václava letos opět přinesl bohatý kulturní a doprovodný program. Oslavy dne české státnosti ve čtvrtek 28. září se celý den odehrávaly tak jako každým rokem na Mírovém náměstí. Součástí programu byla mše svatá, průvod sv. Václava s družinou, který v čele své družiny vyrazil od kostela sv. Václava v Broumově směrem na Mírové náměstí, kde jeho příjezd v mlžném oparu za doprovodu zvuku bubnů očekávaly stovky lidí. Po krátkém souboji šermířů se ujal symbolické vlády nad městem a začaly Svatováclavské slavnosti. Jarmareční atmosféru slavnosti dotvářel historický kolotoč a dřevěné ruské kolo. Hudební program zajistilo několik interpretů, mezi nímž byl, i kytarový virtuóz Lubomír Brabec. Bylo pamatováno na různé druhy občerstvení, kde si každý mohl vybrat podle vlastní chuti. Součástí tohoto jarmarku byla i výstava různých druhů hub s jejich určením. Během dopoledne se mlha rozplynula, a tak se pro všechny účastníky slavností stal dnem příjemných zážitků, včetně ukázky sice moderního flašinetu, ale zato plně funkčního i s onou pověstnou klikou.
Expozice osobních automobilů.

20. září 2017 v 13:34 Zajímavosti z cest
V minulém článku jsem z Technického muzea v Liberci ukazoval podstatnou část motocyklů, které tu jsou vystavovány. Dnes bych se zaměřil na vystavené osobní automobily.Technické muzeum Liberec.

18. září 2017 v 16:41 Zajímavosti z cest


Technické muzeum je umístěno na libereckém výstavišti bývalé (LVT) v pavilonu G kde je od roku 2014 otevřeno Technické muzeum. V rámci expozic se tu představují historické automobily, motocykly a celá řada předmětů technického charakteru, které mají vztah k regionu Liberecka. Připraveny jsou mimo jiné jízdní kola, modely autíček, stabilní motory nebo bohatá expozice o historii tramvajové dopravy v regionu. Jsou tu i exponáty zapůjčené ze zahraničních sbírek.

Motocykl ČZ 98, rok výroby 1937. Dvoudobý vzduchem chlazený, výrobce Strakonice. Vystavený motocykl se vyráběl se šlapacími pedály. V roce 1940 šlapací pedály nahradily pevné stupačky. Motocykl měl motor s třístupňovou převodovkou a lamelovou spojkou v olejové lázni. Byl to první motocykl, který měl klasický černý lak s bílými linkami.


Imperia Sport, rok výroby 1929


Harley - Davidson model RL 45


Motocykl Indian Scout 101, rok výroby 1929. Na vystavený motocykl byly použity hliníkové písty, díky kterým mohl již v roce 1929 dosahovat rychlosti 125 km za hod. Tak se stal nejrychlejší ze všech tehdy vyráběných motocyklů Indián.Botanická zahrada Liberec.

15. září 2017 v 14:49 Zajímavosti z cest


Jednoho dne začátkem měsíce září, jsme nasedli na broumovský Pacifik, který nás zavezl na první přestupní stanici vre Starkoči a následně ještě v Jaroměři. Odtud už vláček uháněl kolem známých míst s cílovou stanicí Liberec, kde jsme měli plánovanou návštěvu botanické zahrady a podle času ještě technické muzeum. Liberecká botanická zahrada je nejstarší v České republice. V roce 1893 se začala budovat a o 2 roky později byla otevřena veřejnosti. Zahrada se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Liberecká botanická zahrada má především sbírky tropických rostlin. K vidění jsou však i další unikáty, například nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Ve skleníkovém areálu ve tvaru rostlinných buněk se najde také populární obří leknínovitá rostlina viktoria. Tam jsem sice byl, ale žádný snímek nemám, protože optika se okamžitě zapotila a nebylo nic vidět. Největší sbírky orchidejí, kapradin a masožravých rostlin v ČR a expozice "Pravěk", je v oddělení květeny vodních zahrad, rozsáhlé alpinum nebo pavilon akvárií jsou obzvláště populární.

Venkovní expozice zahrnuje - rosárium - velké alpinum s jezírky a vodopádky - orientální zahradu - rostliny mokřadů - soustavu 73 bazénů s více než stovkou rostlin a další.Masožravá rostlina rosnatka prostřední je nejvzácnější ze všech tří druhů rosnatek rostoucích v Evropě i v Čechách. Je druhem kriticky ohroženým a zákonem chráněným. Je možné ji nejsnáze pěstovat. Potřebuje čistou nehnojenou rašelinu. Roste na stanovištích velmi mokrých, dočasně i zaplavovaných.


Vlhkomilný a vápnomilný druh přesličky, který roste vzácně i v Čechách, na záplavových písčinách nebo hlinitých březích toků. Je to výtrusová rostlina pravěkého původu, a proto botanicky velmi zajímavá. Výborně se hodí pro zahradnické účely. Všechny druhy přesliček se rozmnožují dělením, které se musí provádět na jaře.
Prašná šištice, cykasy jsou větrosprašné. Jedná se o starobylé stromy.
Expozice "Pravěk", je v oddělení květeny vodních zahrad.


Den otevřených dveří v areálu VEBA Olivětín

9. září 2017 v 21:26 Od minulosti k současnosti


V roce 1846 přijal Benedikt Schroll své dva syny Augusta a Josefa za společníky a nechal zaregistrovat firmu Benedikt Schroll a synové. V té době už měla firma své faktorie na celé řadě míst na Broumovsku i v širším okolí. Výrobní princip rozptýlené výroby domácích tkalců už však začínal být přežitý, a tak se začal rodit plán tkalcovské výroby ve vlastní továrně. V květnu roku 1856 Benedikt Schroll požádal Okresní úřad v Broumově o povolení výstavby mechanické tkalcovny v Olivětíně. V červenci roku 1857 vydaly úřady povolení k instalaci prvního parního stroje, který rozběhl prvních 110 stavů a šlichtovací stroje anglické výroby. Tento rok tak odstartoval textilní průmyslovou tradici na Broumovsku.
Pevnost Dobrošov.

1. září 2017 v 16:33 Zajímavosti z cest

Poslední srpnovou neděli jsme navštívili nedokončenou tvrz Dobrošov. Ta se nachází na kopci nad obcí Dobrošov u Náchoda. Její stavba byla zahájena v září 1937 a po dokončení měla sestávat ze dvou pěchotních srubů, dvou dělostřeleckých srubů, dělostřelecké otočné věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Svými pevnostními houfnicemi měla vlevo postřelovat náchodskou kotlinu a podporovat izolované pěchotní sruby ve svazích nad Bělovsí. Dostřel jejich zbraní dosahoval až za Hronov a Červený Kostelec. Palba se měla překrývat s palbou tvrze Jírova hora. Vpravo se její palebný vějíř překrýval s palebným vějířem sousední tvrze Skutina. Dostřel ( DOV) dělová otočná věž Maliňák zasahoval hluboko na území nepřítele.
Provozní budova vpravo, vstup do pevnosti vlevo.Dělostřelecký srub N-S 75 Zelený. Prohlídka začíná zde.Pěchotní srub N-S 72 Můstek . Velitelský Můstek sloužící především jako východ z tunelů pevnosti Dobrošov.
Pěchotní srub N-S 73 Jeřáb. Vlastní posádka se podepsala na jeho betonových zdech.Odtud jsme pokračovali na Jiráskovu chatu. První chata na Dobrošově byla postavena v roce 1895, tehdy již také s 6 metrů vysokou krytou rozhlednou. Příliv turistů na Dobrošov byl tak velký, že již v roce 1911 architekt Dušan Jurkovič vypracoval plány na stavbu budovy nové a větší. Základní kámen ke stavbě byl položen dne 9. července 1921 u příležitosti 70. narozenin spisovatele Aloise Jiráska. Slavnostní otevření Jiráskovy chaty se uskutečnilo dne 30. září 1923. Po roce 1948 byla chata zestátněna. Do majetku Klubu Českých turistů se chátrající chata vrátila, odkoupením, v roce 1995. Po nákladné rekonstrukci byla slavnostně otevřena 14. září 2002.Z rozhledny, na jejíž vyhlídkový ochoz, ve výšce 15 metrů, vede 99 schodů, se nabízí výhledy až na Kunětickou Horu, Hradec Králové, Chlum (bojiště na Chlumu s rozhlednou), Podkrkonoší - Zvičinu, Kumburk a Tábor, Jaroměř, Českou Skalici s přehradní nádrží Rozkoš, Krkonoše, nedaleké prvorepublikové opevnění na Dobrošově, město Náchod se zámkem, Ostaš, Broumovsko, Kladsko, Orlické hory ...
Náchodský zámek.


Náchod.


Východočeské moře Rozkoš.