Únor 2018

Ledopády.

27. února 2018 v 15:24 příroda


Lezení po ledu je speciální disciplínou horolezectví, při které - jak už název napovídá - ledolezci vyhledávají pro lezení výhradně ledové masivy vytvořené buď z vodopádů, nebo z tekoucí vody ve skalách. Na většině míst se ale vyskytuje kombinace ledových povrchů a holých skal. Tvoří je voda z tajícího sněhu, stékající po pískovcových skalách, kde se pak tvoří obrovské rampouchy. Jak voda stéká dolů po hraně skal, bere s sebou jak půdu, tak křemičité písky, a zbarvuje ledopády nejrůznějšími barevnými odstíny od žluté přes zelenou, hnědou a dokonce i černou. V Broumovském výběžku se dá na některých místech nalézt dokonce i několik ledopádů. Jeden z nich se tvoří v zimě hned vedle železničního tunelu u železniční stanice Police nad Metují.

Masopust na hradě

24. února 2018 v 14:44 Zajímavosti z cest
Slezskoostravský hrad stojí na mírném návrší nad soutokem Ostravice a Lučiny v jižní části Slezské Ostravy. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století a v 16. století byla přistavěna vstupní brána s věží, která se dochovala do dnešních dnů. Původní budova hradu byla třípatrová. V prostorách hradu jsou také přístupné stále expozice: Čertí škola, Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu, Muzeum záhad, Mauzoleum Xavera Yáchyma Zahozence, historie útrpného práva, Expozice Hračky Vašeho dětství, expozice Cesty za kořením v hradní věži, Zbrojnice, Kovárna, Dřevořezby, Obřadní síň, Hradní betlém. Poslední akcí, která ovládla hrad, bylo masopustní veselí!. Byla to ukázka lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla. Masopustní období bylo v minulosti svátkem obžerství, konaly se zabijačky, hostiny a tancovačky.

Následující fotografie jsou z této akce.


Foto : Šárka KalousováZačátek a konec února.

19. února 2018 v 17:46 příroda
Počasí v únoru bude pravděpodobně stále velmi mrazivé (pořád budete trávit podstatnou část rána škrabáním oken svého auta), chladné, vlastně oproti lednu žádná velká změna. Když je velká zima, mozek nemá moc energie navíc, všechnu spotřebuje na to, aby zahřál tělo. To znamená, že nemá smysl sáhodlouze vymýšlet nové různé kombinace ve svém oblečení. Stejně nic moc nového nevymyslíte, tak před tou skříní dlouho neokounějte. Raději sáhněte najisto, pro nějakou slušivou pestrou nebo černou či bílou a šedou.


Zvláštní lidé 2.

4. února 2018 v 15:19 Výstavy

Nezvratný důkaz o tom, jak krutě si příroda dokázala pohrát s lidskou bytostí. Ve všech případech se jedná o figuríny osob, které skutečně žily. Je logické, že takto postižené bytosti vzbuzovali zájem ostatních lidí. Pokud pomineme jejich nesnadné zařazení se do společnosti, přitahovali pochopitelně také zájem vědců. Díky tomu můžeme i dnes spatřit jejich fotografie a modely v různých muzeích celého světa. Výstava se do Čech vrací po 13 letech velmi úspěšného turné v Holandsku a Německu. Tyto lidi příroda poznamenala opravdu krutě. Pocházejí z nejrůznějších koutů Evropy, ale všechny spojuje stejná věc, genetické anomálie. Jejich netypická těla zachycují voskové figuríny.


Rosalia Bradford.
Je zapsána v Guinessově knize rekordů jako žena s největším váhovým úbytkem. Původně vážila 477 kg, vlastním snažením se jí podařilo zhubnout na136 kg. Poté se samozřejmě musela podrobit několika zákrokům na odstranění přebytečné kůže.Foma Ignatiev.
Žil v Rusku v 18. Století. Trpěl tzv. ectrodactylií, což je geneticky vrozená porucha. Prsty n rukou a nohou jsou srostlé a připomínají račí nebo krabí klepeta.


Aloisia Wagner.
Trpěla tzv. tetra-amelia syndromem, narodila se bez horních i dolních končetin. Byla známa pod uměleckým jménem "Violeta". Celý život vystupovala v cirkusech.Buster Simcus.
Byl nejtlustším mužem světa, zapsal se Guinessovy knihy rekordů. V roce 1995 dosáhl váhy 610 kg. Musel podstoupit sérii odtučňovacích operací. V roce 2005 vážil necelých 85 kg.Čtyřoký muž.
Žil údajně na začátku 19. Století ve viktoriánské Anglii. Měl výborný zrak, všechny čtyři oči byly naprosto zdravé. Nejspíš si jej vybájil některý ze ziskuchtivých majitelů panoptik


Bill Durks.
Bill Durks označovaný jako "Muž se třemi očima" nebo "Muž se dvěma tvářemi" trpěl vrozenou vadou, která způsobovala rozdvojení obličeje.Člověk nosorožec.
Přezdívku získal podle zvláštního výrůstku na nose, kterým připomínal nosorožčí roh. Je jednou z tajemných postav panoptik viktoriánské Anglie.


Edward Mordake.
Podle pověsti byl urozeného původu. Na zadní straně hlavy měl mít druhou tvář, která nebyla schopna přijímat potravu ani mluvit. Když Edward plakal, tvář se usmívala.


Jednooký muž.
Pochází z USA, snaží se vyhýbat popularitě a odmítá veškeré veřejné produkce.Johnny Eck (Eckhardt).
Johnny Ecky byl americký cirkusový umělec. Narodil se bez vyvinutých dolních končetin. V současnosti je znám hlavně díky své roli v kultovním filmu Toda Browninga z roku 1932 - Zrůdy.


Zvláštní lidé.

3. února 2018 v 10:15 Výstavy
Výstava voskových figurín " Katastrofy lidského těla". Jejich postižení bylo prokletím, ale i darem. Jediná zachovalá kolekce 27 exponátů pocházející z antropologického muzea v Petrohradě. Všechny figuríny jsou umělecká díla nerozeznatelná od skutečných osob.


Lolo Ferrari ( Eva Valois).
Eva Valois byla francouzská tanečnice, herečka a zpěvačka. Po plastické operaci se zapsala do Guinessovy knihy světových rekordů jako žena s největšími ňadry na světě. Dohromady bylo použito okolo 6 litrů lékařského silikonu.Clémentine Delait.
Spolu s manželem vlastnila kavárnu v Tahaonles - Vosges v Lorraine ve Francii. Podnik se jmenoval "Kafé u vousaté dámy" a sama majitelka byla jeho hlavní senzací.Mignon.
Narodila se nejspíš kolem roku 1910 s postižením zvaným phocomelia. Horní i dolní končetiny měla zkrácené a prsty na nich srostlé. Vystupovala pod uměleckým jménem "Mignon - žena tučňák.Fjodor Jeftičev
Fjodor byl významný ruský cirkusový umělec, který se proslavil hlavně v USA v podniku pana P. T. Barnuma.Aimes Aldoni.
Narodil se se zdeformovaným krčním obratlem, což mu umožňovalo otočit hlavu až o 180 stupňů. Pracoval v cirkusech pod přezdívkou " soví muž".Perry.
Měl abnormálně velké oční bulvy, vystupoval v cirkusech. Veliké obliby se dostávalo jeho vystoupení, při kterém oči poulil na šokující diváky. Přezdívali mu "muž vážka".Grace Mc Daniels.
Grace byla doslova cirkusová hvězda, proslavila se jako" žena s obličejem muly". Trpěla tzv. Sturge - Weberovým syndromem.Giacomo a Giovanni Batista Toccivé.
Bratři Tocciové byli siamská dvojčata pocházející z italské Locany. Již v dětství procestovali s cirkusy velkou část Evropy.Lazarus a Joannes Baptista Colloredovi.
Lazarus a Joannes Colloredovi byli siamská dvojčata, která v 17. Století procestovala téměř celou Evropu. Pocházeli z italského Janova.


Další část po zpracování.