Březen 2018

Další hnízdo obsazeno.

31. března 2018 v 11:04 Čápi


Další hnízdo, které je k dnešnímu dni obsazeno, je komín na KOH - I - NOOR. V tomto případě se jedná o dva dospělé čápy.

Návrat čápů.

29. března 2018 v 14:43 Čápi


I když je zatím počasí nevlídné, zimu zkrátka začíná střídat jaro. Něco takového určitě napadlo řadu lidí, kteří v posledních dnech zahlédli čápa. Jenže s těmito opeřenými posly jara se to má trochu jinak. Čápi z Afriky se prý budou vracet ve dvou vlnách. "První bývá koncem března, druhá v polovině dubna. Ptáci se při návratu neřídí teplotou, ale délkou dne. Tyto fotografie čápů byly pořízeny dnes a pocházejí z pohledu na pivovarský komín v Olivětíně.
Další zajímavosti.

27. března 2018 v 16:47 Různé, nezařazené


Zubní kartáčky se používají až od roku 1780. Toaletní papír je z podobného období. Před tím si lidé čistili zadek slupkami ovoce.

Ženy si vytrhávají obočí a pak si ho na stejné místo znovu namalují. Vůbec jim to nepřijde divné.

V 19. století byl vibrátor využíván k utišení ženské hysterie. Lidé už tehdy seznali, že některé problémy se běžným způsobem řešit nedají.

Nejdelší slovo na světě je Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Označuje kopec na Novém Zélandu. Jen si to zkuste vyslovit.

Až do roku 1660 měly hodiny pouze jednu ručičku.

Víte, co nejvíce zatěžuje celosvětové lesy? Noviny. Jejich vydávání v elektronické podobě by významně snížilo spotřebu dřeva. Denně je vykáceno neuvěřitelných 3,5 milionu hektarů lesů. Jejich obnova však trvá mnohonásobně déle.

I vy jste byli nejmladší člověk na světě.

Nejoblíbenější barva zubního kartáčku je modrá.

Když ve službě Google obrázky vyhledáte "241543903", zobrazí se vám hromada fotek lidí s hlavou v mrazáku. Asi magické číslo.

Běžná mikrovlnka či myčka spotřebuje více elektřiny na zobrazení digitálních hodin, než na samotný provoz.

Ženy mají o 77 % větší pravděpodobnost, že přežijí autonehodu. Airbagy zabijí jednoho člověka na každých 22 zachráněných.

Průměrný člověk stráví během života dva týdny čekáním před semaforem, čtyři roky cestováním v autě a nachodí solidních 100 000 km.

Na hasičské stanici v americkém městečku Livermore svítí 60 wattová žárovka nepřetržitě už přes 110 let. A nevypadá, že by se chystala vypovědět službu.

Průměrný člověk navštíví toaletu sedmkrát denně. Zase někdo zvedá průměr!

Šroubovák byl vynalezen dříve než šroub.

Můžete nenávidět člověka jen ze tří důvodů. 1. Chcete být jako on. 2. Vnímáte ho jako hrozbu. 3. Nenávidíte sebe.

K vypěstování 1 kg brambor se spotřebuje 100 litrů vody. K vypěstování 1 kg rýže se spotřebuje 4000 litrů vody. K výrobě 1 kg hovězího masa se spotřebuje 13000 litrů vody. To není překlep. Třináct tisíc litrů vody na kilo masa.

Ženy pláčou průměrně 50x za rok. Muži pětkrát.

Člověk zhlédne v různých formách 3000 reklam denně. Šílené číslo. A stále se zvyšuje.

Ve většině reklam ukazují hodinky čas 10:10, protože to vypadá jako úsměv.

Balená voda v obchodech je ve skutečnosti voda z kohoutku.

Istanbul je jediné město na světě rozprostírající se přes dva kontinenty.

Pyramidy byly původně bílé jako sníh.

Řeka Tonlé Sap v Kambodži teče půl roku na sever a půl roku na jih.

Když člověk lže, obvykle se dívá nahoru a doleva. Neverbální komunikace je úžasná věc, když o ní něco víte.

Běžná tužka vystačí pro nakreslení čáry dlouhé 56 kilometrů.

Většina rtěnek obsahuje rybí šupiny.

Ve středověkém Japonsku bylo běžné se na potvrzení domluvy současně vyčůrat a při tom zkřížit proud moči. A neptejte se, zda se to týká i žen.

Žádný kus papíru nelze složit na polovinu více než 7 krát. Nevěříte? Vyzkoušejte! Tip: s parním válcem to možná dokážete. Kdyby bylo možné přeložit papír 50x, jeho tloušťka by dosahovala 3/4 vzdálenosti ke slunci.

Své narozeniny slavíte společně s dalšími 19 miliony lidí.

Egyptský faraón Ramses II zplodil 156 dětí.

Čím více se člověk snaží dostat z tekutého písku, tím rychleji klesá. Pokud zůstane v klidu, bude v podstatě plavat, protože hustota těla je menší než hustota písku.

Memoriál Honzy Řeháka.

25. března 2018 v 17:00 Střelnice


Pořadatelem memoriálu byl střelecký klub Meziměstí a probíhal dne 24. 3 20018 na střelnici Hubert v Olivětíně. Jednalo se již o 5 ročník a podle propozice k této soutěži byla stanovena disciplína sportovní pistole 15 + 15. První kolo se střílelo na pevný terč 15 ran, druhé kolo otočný terč rovněž 15 ran s časovým omezením. Pro vítěze na prvním místě byla připravena putovní trofej a na 1 - 3 pamětní trofej, diplom a věcná cena podle vlastního výběru.

V další části se pak uskutečnilo vyhodnocení o umístění v pořadí jednotlivých střelců s předáním diplomu a možností výběru věcné ceny.
Velikonoce v dohledu.

21. března 2018 v 18:24 Různé, nezařazené

Počasí se opravdu definitivně zbláznilo. Místo sluníčka a jarního teplého vzduchu se v Česku žení čerti. Sníh, vánice, ale i slunce a hezké počasí. To je výhled pro letošní bláznivé Velikonoce.

Dnešní ráno to vypadalo ne na vítání jara, a Velikonočních svátků ale jako příchod opožděné zimy.

Tyto svátky jsou pohyblivé:

Na tento den připadá opravdu mnoho tradic a zvyků, namátkou vybírám jen několik:
- Kdo si zacinká penězi, když zazní zvony naposledy, budou se ho peníze držet po celý rok.
- Kdo tento den zazvoní paličkou o hmoždíř, opustí jeho stavení hmyz a myši.
- Kdo se ráno umyje rosou, je uchráněn před onemocněním šíje a dalšími nemocemi.
- Kdo sní před východem slunce pečivo namazané medem, je chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos.
- Nemá se nic půjčovat a s nikým se nehádat - odměnou se budou všechny hádky vyhýbat a peníze si samy cestu najdou.
- Lidé v tento den vstávali velice časně, pomodlili se pod širým nebem a omyli rosou.
- Hospodyňky pekly jidáše, což bylo tvarované pečivo z kynutého těsta jako připomínku zrady Krista od apoštola Jidáše.
- Sel se len a hrách, protože vše o Zelený čtvrtek zaseté prý dobře prospívá.
- Někde už v tento den děti hledaly vajíčka poschovávaná na zahradě.

Několik dalších zajímavostí.

20. března 2018 v 13:37 Různé, nezařazené
Každou vteřinu na obloze celého světa zazáří 100 blesků. To je permanentní a nekonečný přírodní ohňostroj.

Typický blesk v bouřce trvá asi půl vteřiny a pohybuje se rychlostí až 150 000 km za vteřinu. A někdy může blesk "vystřelit" i naopak - ze země (většinou z nějakého stožáru)

Horká voda zmrzne rychleji než studená.

Obrovská podzemní řeka se plaví v podzemí pod Nilem. Obsahuje šestkrát více vody, než největší světová řeka nad povrchem.

Bambus roste rychlostí až 0,9 m za den. Toho se využívalo ve středověku jako forma mučení. Odsouzený se přivázal nad pevnou bambusovou větev a ta mu prorostla konečníkem až do žaludku. Fantazie lidem nikdy nechyběla.

Jediné ovoce se semínky na povrchu je jahoda.

Největší mrazy na Zemi byly naměřeny 21. července 1983 v Antarktickém Vostoku. Solidních minus 89 stupňů Celsia. V takové kládě si už i Rusové zapínají horní knoflíky u košile.

Jeden malý kousek brokolice obsahuje více vitaminu C než 200 jablek.

Rajče je ovoce. I když se o tom vědci dodnes dohadují.

Dub vytváří žaludy až po padesáti letech a dožívá se až 2000 let.

Doteky a hlazení rostliny způsobují její rychlejší růst. Podle výzkumů také rostliny poznají přítomnost konkrétního člověka a pamatují si, jak se k nim dříve choval.

Kopanec do varlat je bolest označená jako 9000 jednotek bolesti. Rovná se 160 porodům nebo zlomení 3200 kostí. Při pomyšlení, jak to vědci měřili, mě polévá studený pot.

Pokud dostanete strach, váš zrak se skokově zlepší.

Mozek novorozence vyroste během prvního roku života na trojnásobek. Mozek je rozdělen na dvě polokoule hemisféry, z nichž levá řídí pravou stranu těla a pravá řídí levou.

Existuje více než 1000 slov označujících ženské rozmnožovací orgány. V Česku se z nějakého důvodu obvykle používá jen jedno.

Kost je pětkrát pevnější než ocel. Stehenní kost je pevnější než beton.

Dlaně a chodidla se nikdy neopálí a nikdy na nich nerostou chlupy.

Přílet čápů.

17. března 2018 v 18:03 Čápi
Podle prastaré pranostiky, kterou zná většina z nás, by čápi právě v těchto dnech měli přelétat moře a my bychom je mohli v následujících dnech čekat doma na hnízdech. Při pohledu na mapu čapích hnízd na cap.birdlife.cz ale zjistíme, že zvláště v západní části země jsou již některá hnízda obsazena, zatímco Morava zůstává zatím bez čápů. Jak to bude dál a co za tím stojí?

Pozorujte hnízda ve svém okolí a datum, kdy se poprvé objeví, zadejte na cap.birdlife.cz!
v současnosti je již 25 obsazených hnízd," Čápi se už letos objevili např. v Chebu, v Kynšperku nad Ohří, v Chomutově, v Tisové, v Horšovském Týně či v Dobřanech. Kdy se dočkáme dalších čápů, závisí na počasí.

Pokud je zima a prší, čápi se zdržují na vlhkých loukách, kde se snaží najít potravu a čekají na lepší počasí. Jakmile se oteplí a nad krajinou stoupají teplé vzdušné proudy, mohou čápi, tito úžasní plachtaři, pokračovat ve své cestě na sever. Snad bude počasí následujících dní jejich cestě přát.

Je tedy nejvyšší čas, pokud sledujeme nějaké hnízdo pravidelně nebo ho jen náhodně míjíte, zaznamenat přítomnost či nepřítomnost čápů na cap.birdlife.cz. I pozorování zatím prázdného hnízda je důležité, dá se tak lépe stanovit doba příletu čápů.

Několik zajímavostí.

16. března 2018 v 19:30 Různé, nezařazené
Polární medvědi mají ve skutečnosti větší problém s přehříváním než se zimou. I ve velmi chladném počasí se mohou při běhu lehce přehřát. Jejich kožešina izoluje tak dobře, že je problém ledního medvěda zachytit termovizí.

Medvídek koala (který nemá s medvědy nic společného) má úplně stejné otisky prstů jako člověk. Těžko se odlišují i pod mikroskopem. Koala ve stresové situaci vydává srdceryvný skřek podobný dětskému pláči. A umí skvěle plavat.

Žirafy spí jen 20 - 30 minut denně, a to ještě ve stoje a po kouscích během dne. Čistí si uši vlastním (až půlmetrovým) jazykem. Žirafí mládě po porodu spadne z výšky téměř dva metry, bez následků. I přes obří délku krku je žirafa příliš krátká na to, aby dosáhla hlavou na zem. Aby něco zvedla ze země, musí pokleknout a směšně roztáhnout přední nohy.

Cvrček má uši pod koleny.

Kočky za celý život při čištění kožichu vyloučí tolik slin, jako tekutin při močení. Stráví 30 % života péčí o své tělo. Čistota půl zdraví. Pro kočku je nebezpečnější pád z malých výšek než z velkých.

Žížala má 5 srdcí. Když je přetržena za tlustým páskem uprostřed těla, přežije. Zbytek doroste, jako by se nechumelilo.
Kočky chodí po prstech. Také se potí pouze na polštářcích tlapek. Po vyšetření u veterináře si proto můžete všimnout mokré stopy na stole.

Rozdíl mezi rohy a parohy je ten, že parohy zvíře každoročně shazuje, kdežto rohy jsou trvalé a stále se zvětšují. Parohy rostou mnohem rychleji. U velkých jedinců i o několik centimetrů denně. Roh má například nosorožec. Parohy třeba jelen. Petr Müller poslal upřesnění: Paroh je plný (srnec, jelen), rohy jsou duté (kráva). Roh nosorožce je něco jiného, něco jako kožní zrohovatělý materiál, strukturu má spíše jako nehet. Roh se tomu zřejmě říká jen kvůli tvaru.

Mravenci nikdy nespí, jen každou chvilku krátce odpočívají, jinak pracují prakticky 24 hodin denně. Existuje přes 12 500 mravenčích druhů. Některé druhy mravenců vytváří vojáky, kteří nevykonávají vůbec žádnou činnost a pouze pasivně čekají na příležitost k boji.

Nejrychleji běžící pták je pštros - dokáže fičet rychlostí až 100 km/h. Délku brzdné dráhy už vědci raději nezkoumali.
Kočičí moč pod UV světlem svítí. Někdy kočky močí "na protest", když jsou utrápené nebo vystresované, např. když se lidé v jejich okolí často hádají. Takto označené místo pak velmi zapáchá a je problém ho dokonale vyčistit.

Slepice snese průměrně 300 vajec ročně. Čím je starší, tím více snáší.

Nové zásahové vozidlo pro HZS Broumov.

7. března 2018 v 18:24 Hasiči Broumov
Článek původně patří do měsíce března 2014.

Již několik dnů v předstihu byla pozvánkou oznamována jedna z ojedinělé a mimořádné akce, která se uskuteční na náměstí Broumov. Ta probíhala ve středu 5. března, kde vedení města předávalo zástupcům HZS Broumov nové zásahové vozidlo. Jedná se o automobil značky Ford Ranger. Nákup vozidla zajišťovalo město Broumov v částce 1 mil. 200 tis. kč. Další částkou na vybavení vozidla se podílel HZS HK. Vozidlo bylo výrobcem podrobováno náročným testům a splňuje všechny podmínky pro náročnost jeho využití. Tohoto slavnostního předání vozidla se zúčastnili zástupci HZS Hradec Králové a ředitel Územního odboru Náchod. Po úvodu starosty města bylo vyjádřeno poděkování i od ostatních představitelů zúčastněných HZS. Poté duchovní správce místní farnosti Martin Lanži požehnal a posvětil vozidlo. Po předání klíčů od vozidla, zástupci města a hasičů jej pokřtili láhví šampaňského. Pak již následovala možnost prohlídky vozidla včetně jeho vybavení. Součástí prohlídky byl i automobilový řebřík, který byl do výjezdu požární stanice zařazen.