Červen 2018

Nový autobusový terminál.

28. června 2018 v 11:05 Aktuality


Na celé stavbě nejvíc vydělají cestující. Nový terminál bude na rozdíl od současného autobusového nádraží zastřešený, do budoucna vybavený sociálním zázemím. Vyvýšená nástupiště, ze kterých se lidem bude lépe nastupovat do autobusů je samozřejmostí. Na investici za 16 milionů korun město získalo 90 procentní dotaci z fondů EU. Terminál se postavil v těsně blízkosti u železniční stanice, jen několik metrů od stávajícího autobusového nádraží.
Terminál bude řešit vše, co se od moderního terminálu očekává. Přímý přestup na vlak, zastřešené nástupiště, výšku nástupiště usnadňující nástup i pro osoby s omezenou pohyblivostí, moderní lavičky, Informační systém, dostatek parkovacích míst a dostatek stojanů na kola.

Na slavnostním přestřižení pásky se podílel starosta města Ing. Jaroslav Bitnar a místostarosta Kamil Slezák. Dále pásku společně přestřihli krajští náměstci Bc. Pavel Hečko a Mgr. Martin Červíček, poslanec Parlamentu ČR MVDr. Pavel Bělobrádek a zástupce zhotovitele, pan David Nosek.


Malé letní dovádění .

18. června 2018 v 16:04 Aktuality


Město Meziměstí a DSO Broumovsko (Dobrovolný svazek obcí Broumovsko) pořádalo v sobotu 16. června 2018 již devátý ročník Malého skoro již letního dovádění. O putovní pohár se v "obecní olympiádě" utkaly od 10 hodin týmy ze všech obcí Broumovska a tým zástupců obcí Policka ve velmi netradičních disciplínách. V areálu AQA Landu v Meziměstí se v sobotu odehrálo již tradiční setkání týmů obcí a jejich fanoušků. Týmy jednotlivých obcí soutěžily v neobvyklých disciplínách. "Na své si přišli návštěvníci všech věkových kategorií, byl připravený pestrý doplňkový program v průběhu celého konání akce. Během probíhajících soutěží i po jejich vyhlášení hrála stylová reprodukovaná hudba". Na akci zval předseda DSO Broumovska a starosta Božanova Karel Rejchrt. Nechybělo ani vystoupení těch nejmenších a program byl obohacen i vystoupením žáků ZUŠ Broumov. Pořadatelem akce byl DSO Broumovsko již devátým rokem, odehrává se vždy v průběhu léta v jedné z obcí Broumovska, která byla vítězem předcházejícího ročníku. "Obecní olympiády" jsou vždy ve znamení her, legrace, zábavy, dobrého jídla, koncertů hudebních skupin a atrakcí pro nejmenší. Přihlášeno bylo 14 soutěžících týmů, které plnily úkoly v 7 disciplínách. Umístění jednotlivých družstev je na přiložené fotografii a hlavním vítězem bylo družstvo Broumova, kdy toto město bude v příštím roce pořadatelem této soutěže.
Slavnostní nástup všech soutěžících týmů.


Slavnostní defilé.


Starostka obce Meziměstí s kyticí jako pozornosti a poděkování za přípravu soutěží.


Tady už přicházejí nosiči olympijského ohně, předávají jej starostce města Meziměstí a ta zapaluje olympijský oheň.
Po této oficiální části byly zahájeny jednotlivé disciplíny. Tato pod názvem Vodonoši spočívala v nejkratším čase naplnit zásobníky, kdy se rozsvítilo kontrolní světlo.
Při této disciplíně bylo za úkol v patřičném oděvu dobíhat na imaginárním meziměstském nádraží vlak na dovolenou.
Tato disciplína byla jako doplňková.


Po kulturním vystoupení došlo k vyhodnocení jednotlivých týmů. Jejich umístění je na přiložené tabuli.


Jako první bylo oceněno družstvo rozhodčích za dohled a dodržováním fair play her tedy v souladu s dodržováním pravidel, sportovního chování.


Třetí místo a držitelem poháru získalo družstvo Meziměstí.


Na druhém místě a držitelem poháru se stalo soutěžní družstvo Teplice n/Met.


První místo obsadilo družstvo Broumova, které také bude organizátorem příštím her.

Stezka korunami stromů Krkonoše.

12. června 2018 v 16:29 Zajímavosti z cest
Kabinková lanovka na Černou Horu.Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází v jednom z hlavních horských center - Janských Lázních. Od hlavního záchytného parkoviště vede kabinková lanovka na Černou Horu. Protože k vlastní prohlídce Stezky vede dost náročné stoupání lesní cestou, vyjely jsme na další parkoviště, které je u této vyhlídkové rozhledny. Po zaplacení vstupného začíná prohlídka, která Vás provede druhově pestrým lesem a čekají tu různá překvapení a poučení. Další část o stromech a kořenovém systému se nachází v podzemí dřevěné rozhledny a představuje spletitý kořenový systém. Celá trasa je o délce více jak 1500 m. Každé poschodí této rozhledny nabízí jedinečné pohledy na okolní lesy. Rozhledna má 12 pater a je přístupná i pro kočárky s dětmi, případně tělesně postižené. Pro ty odvážnější vede kolem středu kovové točité schodiště. Pro toho kdo chce být rychleji dole je možnost za příplatek sjet vnitřkem tubusu na suchém tobogánu, který má přes padesát metrů do přízemí.

Vstup k pokladně.Začátek prohlídky.
Přechody pro ty odvážnější.Pohled na záchytné parkoviště Jánské Lázně.


Tady už prosvítá mezi stromy vlastní vyhlídková věž.
Podzemní naučné centrum vybudované společně se Správou Krkonošského národního parku, které je jediné svého druhu u nás, vás zavede až pět metrů pod úroveň terénu. Má rozlohu 150 metrů čtverečních a dozvíte se tu vše o životě pod povrchem, o vlastnostech půdy a na vlastní oči tu také uvidíte spletitý kořenový systém krkonošského lesa.


Odtud se pak vydáte až po samotný vrchol rozhledny.


Takové bylo rozloučení.


Kdo si počká, ten se dočká.

6. června 2018 v 10:08 Čápi


V ČR existuje podle odhadů ornitologů kolem 900 hnízd, obsazených je ale mnohem méně. Příští rok se po deseti letech uskuteční celoevropské sčítání čapí populace. Ochránci proto věří, že bude klimaticky lepší a hnízdění bude mít v České republice normální průběh. Dospělí jedinci ochraňují narozená ptáčata roztaženými křídly před silným sluncem nebo prudkým deštěm. V horkém počasí si čáp chrání běháky svým trusem, který zbělá a díky tomu odráží paprsky. Brzo po ránu můžete spatřit některého z čápů, jak letí shánět potravu pro sebe i svá mláďata. Druhý rodič sedí na hnízdě a hlídá své potomky. Po delší době, která se pro pozorovatele může zdát věčností, se čáp vrací, aby potravou nakrmil mláďata. Posléze odlétá druhý čáp. Takto se oba rodiče celý den střídají. Někdy odlétá i druhý rodič, mláďata jsou chvíli vyplašená, klapají zobáky a skřehotají, ale potom se zklidní. Čáp-hlídač, totiž jen obkrouží nedalekou část hnízda, stále je však poblíž. Někdy ovšem odlétá i druhý čáp pro potravu, aby malá čápata rychleji dostala své krmení. Čápi si několikrát denně čistí peří, vyhřívají se na sluníčku, zkoušejí svá křídla roztahovat. A dostávají krmení od rodičů. Pak nastává další fáze, kdy se mláďata učí létání. Někdy se bojí, ale to je pochopitelné. Když se ale bojí létat, mají rodiče obavy, zda s nimi mladí čápi odletí do teplých krajin. Několikrát za den se tyto fáze střídají, jeden z rodičů odlétá pro potravu, pak se vrací, krmí a poté odletí druhý. Později se mladí čápi chystají ke spánku, ale předtím si zase čistí peří a protahují křídla. Pak je již klid mláďata spí a na hnízdě jsou vidět jen dospělí čápi. Tato fáze letos ještě nenastala, protože je teprve začátek června kdy se, mladí čápi teprve začínají klubat na svět. Letos doufáme, že zahnízdění našich čápů bude úspěšné a vysadí další generaci mladých čápů.Na návštěvě u čápů.

4. června 2018 v 15:04 Čápi
Protože i letos ke kopulaci u čápů docházelo začátkem dubna, samice vejce snese začátkem měsíce dubna, nejpozději však začátkem května. Na inkubaci vajec se střídají oba rodiče a sedí na nich již od počátku snášení, takže první mláďata se mohou líhnout již za 30-34 dní a další je poté následují. Takže podle těchto propočtů by to mělo být v nejkratší době.

Komín pivovaru.
Komín bývalé truhlárny.
Komín u nemocnice.
Komín bývalých jatek.