Červenec 2018

Když zrají lány obilí.

17. července 2018 v 19:03 příroda


Žně jsou typ sklizně, kdy se sklízí především obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice, žito, oves atd.). V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě v období relativního sucha. Nejčastěji ke sklizni dochází od června do září. Zrno musí být dostatečně zralé (tvrdé) a suché, aby jej mohl kombajn vymlátit a aby při skladování nezplesnivělo. Po žních se zpravidla konají dožínky jako oslava jejich úspěšného ukončení. Scházívají se zde všichni, kdo se žní zúčastnili. Sklizeň obilí se řídila počasím, v nížinách nastala sklizeň dříve nežli v krajích výše položených a pamatovat musíme i na to, že každý druh obilí dozrává v jinou dobu.

Pranostika na svátek Markéty 13. července říká: Svatá Markéta vede žence do žita.Ranní úlovky.

15. července 2018 v 14:28 Čápi


Brzo pro ránu při návštěvě některých míst se dají zastihnout zajímavý obyvatelé ptačí říše. Na části území východních Čech jsou známá hnízdiště čápů černých pravidelně kontrolována a sledována. Je to zejména pás pohraničních pohoří od Harrachova v Krkonoších, přes Broumovskou vrchovinu až k Zemské bráně v Orlických horách. Důvodem těchto aktivit je zjišťování hnízdní úspěšnosti, eliminace případných rušivých vlivů a aktivní podpora při zřícení dlouhodobě obsazovaných hnízd. Je velkým, převážně černým ptákem s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Jedinci se dožívají věku přes 15 let. Tento plachý obyvatel horských lesů, pahorkatin a lužních lesů žije jednotlivě a velmi skrytě. Hnízdo z klacků a větví mívá schováno v korunách starých stromů nebo na skalách. Živí se převážně rybami a dalšími drobnými živočichy.
Čapí rodinky.

11. července 2018 v 16:29 ČápiSledování života čápů v hnízdě na komíně umožňuje on-line kamera. Ta bývá oblíbenou činností stovek lidí a hlavně dětí. Pozorování by jistě přivedlo nejednoho diváka k většímu zájmu o život elegantních ptáků i o přírodu obecně. To dokazují i množící se kamery všude tam, kde je to jen možné. Jen několik z těch, na které se může každý podívat.

Čapí hnízdo Milín, Dětmarovice, Jedovnice, po Starém Městě přidali i v Uherském Brodě., Kralice, Čapí hnízdo Mnichovo Hradiště, Čapí hnízdo v Dubném, Čtyřčlenná čapí rodinka ze Záhlinic má svůj vlastní on-line přenos na internetu, ON-LINE: Čapí rodinku v Mnichově Hradišti můžete sledovat pomocí kamery. Známá je i záchranná stanice živočichů Makov u Písku atd.

Hezké zážitky při jejich sledování