Srpen 2018

Olivětínská liška

28. srpna 2018 v 13:56 Střelnice


Střelecká soutěž Olivětínská liška se uskutečnila na střelnici SK Hubert Broumov Olivětín 25. 8. 2018 za účasti 22 soutěžících. Jedná se už o 12 kolo této soutěže. Disciplína: Liška 50 m, Liška na průseku 35m, Liška otočná 25 m. Hodnocení: 1. místo putovní trofej, 1-3 místo: diplom a věcná cena. Po nástupu soutěžících a seznámení s podmínkami soutěže včetně dodržování bezpečnostních zásad začala vlastní soutěž. Její průřez je na přiložených fotografiích a výsledková listina je přiložena v závěru.

Z nástupu soutěžících.


Průběh střeleb.
Věcné ceny pro soutěžící.


Výsledková listina.


Stupeň vítězů.


Věřte, nevěřte.

21. srpna 2018 v 17:11 Různé, nezařazené
Dětem zuby ve skutečnosti nerostou, jen se prořezávají dásněmi. Všech 20 mléčných i 32 druhých zubů máme uložených v lebce už při narození. A zubní sklovina je nejtvrdší látka v lidském těle.

Člověk je jediný živý tvor, který produkuje slzy z emocionálního důvodu.

Lidské oko reaguje jako první na žlutou barvu. Už víte, proč jsou taxíky nabarveny na žluto?

Při kýchání se zastaví všechny tělesné funkce včetně srdce. Pokud během kýchnutí necháte otevřené oči, mohou být vytlačeny ven z důlku. Ta druhá věta je oblíbený mýtus. Ale když kýchnete pořádně, můžete si zlomit žebro.

Nemůžete polechtat sami sebe.

Zuby začínají růst 6 měsíců před porodem. Nejspíš jako pojistka, kdyby konvenční porod selhal.

Praváci obvykle žvýkají na pravé straně, leváci na levé.

Když si s někým při chůzi povídáte, po chvíli se vám synchronizují kroky.

4 z 5 lidí, kteří se dožijí 100 let, jsou ženy.

Němečtí vědci zjistili, že hledět na ženská prsa po dobu 10 minut denně je zdravější, než chodit do posilovny. S tím lze jedině souhlasit. Mimochodem většina žen má o něco větší levé ňadro než pravé.

Zívání trvá obvykle šest vteřin. A pokud pozorujete zívajícího člověka, obvykle začnete zívat také. Dokonce i zvířata se mohou takto "nakazit" zíváním.

Průměrný člověk se zasměje 5 - 15x denně. Také se vám zdá, že je to nějak málo?

Za druhé světové války stavěli Němci falešné letiště ze dřeva jako cíle pro britské bombardéry. A čekali. A čekali. Jednoho dne na takové letiště skutečně Britové shodili bombu. Ta bomba byla dřevěná. Britský smysl pro humor byl vždy na úrovni.

Průměrný fotbalista nalítá 11 kilometrů za zápas.

Při sexu mluví sprostě více žen než mužů. Zajímavost je vlastně už to, že někdo mluví sprostě při sexu. A tři procenta žen myslí při sexu na úklid.

Při psaní na počítači provádíme 56 % práce levou rukou.

Pokud se vám někdo bez mrknutí dívá přímo do očí déle než 6 vteřin, chce se s vámi vyspat nebo vás zcela vážně zabít.

Nejbohatší zemí na světě je pidistáteček Lucembursko (půl milionu obyvatel) se svým HDP téměř tři čtvrtě milionu Kč na hlavu. ČR se motá okolo třicáté příčky, což také není vůbec špatné. Patříme totiž mezi pětinu nejbohatších lidí na světě.

Stoletá válka trvala 116 let.

Lidé mnohem pravděpodobněji vrátí ztracenou peněženku, pokud uvnitř najdou fotografii dítěte.

Neutěšený stav rybníka.

17. srpna 2018 v 16:48 přírodaJeden z oblíbených rybníků, který byl kdysi hodně navštěvován a to ještě v době, kdy měl dostatek vody. V současné době je už stav takový, který je na přiložených fotografiích. Není to asi ojedinělý úkaz, který je způsoben vysycháním. V každé vodě žije zcela zvláštní společenstvo vodních organismů, které mají každý svůj přesně vymezený úkol. Zelené rostliny asimilují a budují tak novou živou hmotu a udržují rovnováhu mezi množstvím kysličníku uhličitého a kyslíku ve vodě. Jsou základní potravou velké skupiny živočichů, kteří zase slouží za potravu živočichům jiným. Jiné skupiny organismů odstraňují odumřelé rostliny a mrtvá těla živočichů a uvádějí tím tyto živiny do nového koloběhu. Mezi všemi těmito orgány musí být rovnováha.

Volavka hledá potravu.


Pohled na okraj rybníka, kde bývala voda.
Volavka v letu.


Pohled od rybníka na Broumovské stěny.
Broumovské stěny.

14. srpna 2018 v 14:22
V tomto teplém letním období je příjemná návštěva Broumovských stěn, které nabízejí procházku v chládku skalních masívů a lesního zátiší. Nabízelo se i paběrkování borůvek a podle počtu návštěvníků se dalo předpokládat jejich dostatek. I když jsem podobný článek už publikoval, návštěva takových míst vždycky přinese nové pohledy na krajinu. Název Stěny je doložen již v roce 1213 v břevnovských klášterních listinách, kdy byla krajina intenzivně obydlována. Právě v roce 1758 odrazili na nich panduři generála Laudona útok pruské armády korunního prince Mauricia. Za okupace vedla okrajem lesa směrem na Policko protektorátní hranice. Turistická chata Hvězda byla pro veřejnost uzavřena a byla v ní zřízena pohraniční stráž. Ve skalách se také ukrývali partyzáni. Nejlepší přístup k Broumovským stěnám je z parkoviště u vrcholu Hvězda. Na parkoviště se dostanete z Police nad Metují přes Hlavňov. Závěrem celé procházky se nabízí občerstvení u venkovního bufetu nebo uvnitř restaurace Hvězda.

Cestou necestou.


Kočka.Ležící mnich.Skalní divadlo.

Halali na jízdárně.

11. srpna 2018 v 10:00 Různé, nezařazenéČtvrtý ročník Letních hornových kurzů probíhající ve dnech 5. - 11. 8. 2018 je doprovodným programem letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. V letošním roce se přihlásil rekordní počet účastníků - 52 - z Japonska, Maďarska, Rakouska, Polska, Německa, Slovenska i České republiky. Pro veřejnost byl připraven koncert účastníků kurzů a 8. srpna také Slavnostní halali na Jízdárně v Hejtmánkovicích, odkud je právě toto natočené video. V průběhu kurzů nabízel organizátor účastníkům plný servis od dopravy, ubytování (ve zrekonstruovaných prostorách broumovského kláštera v mnišských celách), přes stravovací služby a volný čas trávený ve skupině s lektory - výlet do Adršpachu nebo podobný typ výletu. V minulých ročnících měly velký úspěch koncerty v Adršpašských skalách, kde unikátním prostředím skal znělo hornové "halali" několikrát.
Ráno u vody.

8. srpna 2018 v 11:15 příroda


Je vám takové horko, že se sotva plazíte, vyčerpávající je pro vás samotná existence a jediné, po čem ve skrytu duše toužíte, je trocha deště. Nejednou si vzpomenu na průpovídku pana Rudolfa Hrušínského " Tento způsob léta zdá se být poněkud nešťastným," S představou jeho postavy ponořené až po krk ve vodě. Ráno je u vody skutečně krásně. Nebylo vzácné potkat srny a zajíce, a různé vodní ptactvo v trávě plné rosy nebo i jinovatky sám, často urousaný až skoro po pás, jsem se prodíral k vodě přes kopřivy a lopuchy vyšší než já, abych se dostal na ta nejlepší místa do vysněného ráje ptactva. Ráno není zárukou úspěchu ani náhodou, avšak pěknější chvilky u vody najdete jen stěží. Samozřejmě i podvečery bývají nádherné, jenže tam to všechno končí, kdežto ráno se otvírá nový den…Zatmění měsíce 2018.

6. srpna 2018 v 19:49 příroda
Dne 27.července 2018 nastalo úplné zatmění měsíce. V některých částech naší republiky bylo pozorování omezeno silnější oblačností a tím také stížena jeho viditelnost.