Srpen 2018

Olivětínská liška

28. srpna 2018 v 13:56 Střelnice


Střelecká soutěž Olivětínská liška se uskutečnila na střelnici SK Hubert Broumov Olivětín 25. 8. 2018 za účasti 22 soutěžících. Jedná se už o 12 kolo této soutěže. Disciplína: Liška 50 m, Liška na průseku 35m, Liška otočná 25 m. Hodnocení: 1. místo putovní trofej, 1-3 místo: diplom a věcná cena. Po nástupu soutěžících a seznámení s podmínkami soutěže včetně dodržování bezpečnostních zásad začala vlastní soutěž. Její průřez je na přiložených fotografiích a výsledková listina je přiložena v závěru.

Z nástupu soutěžících.


Průběh střeleb.
Věcné ceny pro soutěžící.


Výsledková listina.


Stupeň vítězů.


Věřte, nevěřte.

21. srpna 2018 v 17:11 Různé, nezařazené
Dětem zuby ve skutečnosti nerostou, jen se prořezávají dásněmi. Všech 20 mléčných i 32 druhých zubů máme uložených v lebce už při narození. A zubní sklovina je nejtvrdší látka v lidském těle.

Člověk je jediný živý tvor, který produkuje slzy z emocionálního důvodu.

Lidské oko reaguje jako první na žlutou barvu. Už víte, proč jsou taxíky nabarveny na žluto?

Při kýchání se zastaví všechny tělesné funkce včetně srdce. Pokud během kýchnutí necháte otevřené oči, mohou být vytlačeny ven z důlku. Ta druhá věta je oblíbený mýtus. Ale když kýchnete pořádně, můžete si zlomit žebro.

Nemůžete polechtat sami sebe.

Zuby začínají růst 6 měsíců před porodem. Nejspíš jako pojistka, kdyby konvenční porod selhal.

Praváci obvykle žvýkají na pravé straně, leváci na levé.

Když si s někým při chůzi povídáte, po chvíli se vám synchronizují kroky.

4 z 5 lidí, kteří se dožijí 100 let, jsou ženy.

Němečtí vědci zjistili, že hledět na ženská prsa po dobu 10 minut denně je zdravější, než chodit do posilovny. S tím lze jedině souhlasit. Mimochodem většina žen má o něco větší levé ňadro než pravé.

Zívání trvá obvykle šest vteřin. A pokud pozorujete zívajícího člověka, obvykle začnete zívat také. Dokonce i zvířata se mohou takto "nakazit" zíváním.

Průměrný člověk se zasměje 5 - 15x denně. Také se vám zdá, že je to nějak málo?

Za druhé světové války stavěli Němci falešné letiště ze dřeva jako cíle pro britské bombardéry. A čekali. A čekali. Jednoho dne na takové letiště skutečně Britové shodili bombu. Ta bomba byla dřevěná. Britský smysl pro humor byl vždy na úrovni.

Průměrný fotbalista nalítá 11 kilometrů za zápas.

Při sexu mluví sprostě více žen než mužů. Zajímavost je vlastně už to, že někdo mluví sprostě při sexu. A tři procenta žen myslí při sexu na úklid.

Při psaní na počítači provádíme 56 % práce levou rukou.

Pokud se vám někdo bez mrknutí dívá přímo do očí déle než 6 vteřin, chce se s vámi vyspat nebo vás zcela vážně zabít.

Nejbohatší zemí na světě je pidistáteček Lucembursko (půl milionu obyvatel) se svým HDP téměř tři čtvrtě milionu Kč na hlavu. ČR se motá okolo třicáté příčky, což také není vůbec špatné. Patříme totiž mezi pětinu nejbohatších lidí na světě.

Stoletá válka trvala 116 let.

Lidé mnohem pravděpodobněji vrátí ztracenou peněženku, pokud uvnitř najdou fotografii dítěte.

Neutěšený stav rybníka.

17. srpna 2018 v 16:48 přírodaJeden z oblíbených rybníků, který byl kdysi hodně navštěvován a to ještě v době, kdy měl dostatek vody. V současné době je už stav takový, který je na přiložených fotografiích. Není to asi ojedinělý úkaz, který je způsoben vysycháním. V každé vodě žije zcela zvláštní společenstvo vodních organismů, které mají každý svůj přesně vymezený úkol. Zelené rostliny asimilují a budují tak novou živou hmotu a udržují rovnováhu mezi množstvím kysličníku uhličitého a kyslíku ve vodě. Jsou základní potravou velké skupiny živočichů, kteří zase slouží za potravu živočichům jiným. Jiné skupiny organismů odstraňují odumřelé rostliny a mrtvá těla živočichů a uvádějí tím tyto živiny do nového koloběhu. Mezi všemi těmito orgány musí být rovnováha.

Volavka hledá potravu.


Pohled na okraj rybníka, kde bývala voda.
Volavka v letu.


Pohled od rybníka na Broumovské stěny.
Rožmberk nad Vltavou

16. srpna 2018 v 16:20 Zajímavosti z cestDelší dobu očekávaný odjezd spojený s výletem na stezku v korunách stromů v Rožmberku nad Vltavou nastal a s ním odešla i vidina hezkého počasí. Právě to, mělo být zárukou jednoho z nevšedních zážitků, který byl součástí objednaného pobytu. To, že se nekonal, bylo právě zmíněné počasí, které se nedá ovlivnit zrovna tak, jako některá překvapení v cestování, která Vás donutí poznat i jiná místa, než máte naplánované jízdním řádem. I tak se podařilo dojet do místa pobytu, o kterém se ještě zmíním, ale nejprve něco málo o samotném městečku.

Město Rožmberk bylo založeno v polovině 13. století. Leželo na obchodní cestě vedoucí z Českého Krumlova přes hraniční průsmyky do Lince a dále na jih. Je spojeno s významným šlechtickým rodem Rožmberků, kteří osídlili město a okolí a svými aktivitami přinesli kraji prosperitu, o čemž svědčí statut města, který byl Rožmberku již v minulosti udělen a nyní opět v roce 2006 titul město vrácen. Městečko leží v malebném údolí Vltavy, 10 km od rakouských hranic a 25 km od Českého Krumlova. Nedotčená příroda, nádherná část toku řeky Vltavy a historické zázemí obce jsou velkými lákadly pro turisty z celého světa. I když se jedná o nejmenší město v Jihočeském kraji s 373 obyvateli podle posledního sčítání, jejich snaha o poskytování těch nejlepších služeb je na úrovni. Hotel je situován přímo v centru města Rožmberk nad Vltavou, současně však na břehu Vltavy. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti města patří hrad, který se nachází na protějším břehu Vltavy. Po vyřízení všech formalit v recepci, jsme se šli ubytovat do dvoulůžkového stylově a moderně zařízeného pokoje s vlastním sociálním zařízením a televizí. Součástí hotelu je stylová Restaurace U Martina s atraktivním historickým vzhledem. Restaurace nabízí široký výběr jídel a snídaně formou bufetových stolů. Dále jsme měli zajištěnou 2 x večeři pro 2 osoby, (výběr z 13 druhů jídel) 2x káva + 2x palačinka se zmrzlinou a na další využití byla vířivá masážní vana nebo vstupenka na stezku v korunách stromů., která se nakonec neuskutečnila pro stálý déšť po celou dobu pobytu.

Hotel, kde jsme měli ubytování.


Zařízení pokoje.


Stylově zařízená restaurace, kde jsme měli stravování.


I ten dohlíží na spokojenost hostů.


Stylově zařízená restaurace.


Venkovní terasa, která je součástí restaurace.


Po vydatné stravě se můžete zvážit a pokud vypijete víc, i přeprava je zajištěna.


Nakonec jedna lahůdka, které neoddolá žádný mlsný jazýček.


Pozornost a ochota všeho personálu nahradila nepřízeň počasí, které zmařilo všechny výlety po okolí. V den odjezdu, který byl v době snídaně, nám kuchař ještě připravil balíček na cestu s bohatou snídaní. O návštěvě hradu se zmíním v některém dalším článku.


Část druhá.

Rožmberk patří mezi nejstarší hrady v jižních Čechách a je kolébkou rodu Rožmberků. Poprvé je doložen v r. 1250 jako majetek Voka z Rožmberka. V krátké době se stal správním a hospodářským střediskem Vokova panství, jež se však značně zmenšilo poté, co král Přemysl Otakar II. daroval část statku právě založenému cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. Vok se zúčastnil výpravy krále Přemysla Otakara II. proti Prusům, zastával úřad nejvyššího maršálka Českého království, vybojoval s králem vítěznou bitvu proti Uhrům a patřil ke skupině panovníkových rádců. V místnostech v prvním poschodí byly provedeny četné úpravy, po nichž se hrad stal jakýmsi památníkem buquoyského rodu a sbírkou uměleckých předmětů různého druhu. Byla zvýšena věž a vybavena cimbuřím, přistavěno několik arkýřů, upraven tzv. Rožmberský pokoj, vybudováno nové schodiště a zřízena tzv. křižácká galérie, kde jsou rozvěšeny kopie portrétů údajných účastníků křížových válek. V tzv. Rožmberském pokoji na hradě visí obraz dámy v bílém, představující známou Bílou paní, která podle pověsti ochraňovala členy rodu Rožmberků a pánů z Hradce. Pověst je spojena s Perchtou, dcerou Oldřicha z Rožmberka, provdanou za Hanuše z Lichtenštejna.
Začátek prohlídky.


Erb pětilisté růže.

Bílá paní s hůlkou, kterou ukazuje na spodní okraj obrazu. Tam je uveden nápis a komu se podaří jej rozluštit, Bílá paní mu ukáže, kde je ukryt poklad.


Milovník vína a žen, Petr Vok.
Dračí sál, kde nad všemi dveřmi byly znázorněni draci s umístěným erbem.


Jídelní souprava, která plnila funkci termosky k uchování teploty podávané stravy.


Broumovské stěny.

14. srpna 2018 v 14:22
V tomto teplém letním období je příjemná návštěva Broumovských stěn, které nabízejí procházku v chládku skalních masívů a lesního zátiší. Nabízelo se i paběrkování borůvek a podle počtu návštěvníků se dalo předpokládat jejich dostatek. I když jsem podobný článek už publikoval, návštěva takových míst vždycky přinese nové pohledy na krajinu. Název Stěny je doložen již v roce 1213 v břevnovských klášterních listinách, kdy byla krajina intenzivně obydlována. Právě v roce 1758 odrazili na nich panduři generála Laudona útok pruské armády korunního prince Mauricia. Za okupace vedla okrajem lesa směrem na Policko protektorátní hranice. Turistická chata Hvězda byla pro veřejnost uzavřena a byla v ní zřízena pohraniční stráž. Ve skalách se také ukrývali partyzáni. Nejlepší přístup k Broumovským stěnám je z parkoviště u vrcholu Hvězda. Na parkoviště se dostanete z Police nad Metují přes Hlavňov. Závěrem celé procházky se nabízí občerstvení u venkovního bufetu nebo uvnitř restaurace Hvězda.

Cestou necestou.


Kočka.Ležící mnich.Skalní divadlo.

Halali na jízdárně.

11. srpna 2018 v 10:00 Různé, nezařazenéČtvrtý ročník Letních hornových kurzů probíhající ve dnech 5. - 11. 8. 2018 je doprovodným programem letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. V letošním roce se přihlásil rekordní počet účastníků - 52 - z Japonska, Maďarska, Rakouska, Polska, Německa, Slovenska i České republiky. Pro veřejnost byl připraven koncert účastníků kurzů a 8. srpna také Slavnostní halali na Jízdárně v Hejtmánkovicích, odkud je právě toto natočené video. V průběhu kurzů nabízel organizátor účastníkům plný servis od dopravy, ubytování (ve zrekonstruovaných prostorách broumovského kláštera v mnišských celách), přes stravovací služby a volný čas trávený ve skupině s lektory - výlet do Adršpachu nebo podobný typ výletu. V minulých ročnících měly velký úspěch koncerty v Adršpašských skalách, kde unikátním prostředím skal znělo hornové "halali" několikrát.
Ráno u vody.

8. srpna 2018 v 11:15 příroda


Je vám takové horko, že se sotva plazíte, vyčerpávající je pro vás samotná existence a jediné, po čem ve skrytu duše toužíte, je trocha deště. Nejednou si vzpomenu na průpovídku pana Rudolfa Hrušínského " Tento způsob léta zdá se být poněkud nešťastným," S představou jeho postavy ponořené až po krk ve vodě. Ráno je u vody skutečně krásně. Nebylo vzácné potkat srny a zajíce, a různé vodní ptactvo v trávě plné rosy nebo i jinovatky sám, často urousaný až skoro po pás, jsem se prodíral k vodě přes kopřivy a lopuchy vyšší než já, abych se dostal na ta nejlepší místa do vysněného ráje ptactva. Ráno není zárukou úspěchu ani náhodou, avšak pěknější chvilky u vody najdete jen stěží. Samozřejmě i podvečery bývají nádherné, jenže tam to všechno končí, kdežto ráno se otvírá nový den…Zatmění měsíce 2018.

6. srpna 2018 v 19:49 příroda
Dne 27.července 2018 nastalo úplné zatmění měsíce. V některých částech naší republiky bylo pozorování omezeno silnější oblačností a tím také stížena jeho viditelnost.