Listopad 2018

Prales v Ráji.

25. listopadu 2018 v 21:30 přírodaCestička k domovu
známě se vine.
Hezčí je krásnější
než všecky jiné.

A kdybych na světě
bůhví kam zašel,
tu cestu k domovu
vždycky bych našel.

Jde celkem o hodně využívanou lesní cestu v prostoru lesa Ráj. Ten je oblíbeným místem i pro houbaře a místem hezkých procházek s výhledem na Broumov. Překonávání některých úseků je zdatným výkonem i pro trénované sportovce.
Máte rádi podzim a jeho barvy?

15. listopadu 2018 v 15:26 přírodaMálokdo si přechod z veselého, příjemného teplého léta do pošmourného podzimu vyloženě užívá. Zkuste to vzít letos tak trochu z jiného pohledu a nechte se inspirovat třeba barevným listím na stromech. Také opadavé jehličnany se vyznačují jemným zlatým zbarvením. Stejně zlatě dovedou překvapit i traviny. Pestrá barevnost listů však není každoroční jistota. Vybarvení je ovlivněno celkovým podzimním počasím. Nejkrásněji se listy zabarvují při slunném a chladném období. Mrazy či deštivé počasí barevným změnám příliš nesvědčí. Detailněji lze pozorovat, že i na jednom stromě můžeme mít polovinu listů krásně zabarvených a druhou polovinu méně výraznou. Zde hraje roli zastínění listů dalšími stromy či jinými objekty.

Výlov ryb.

12. listopadu 2018 v 18:42 přírodaPodzimní čas výlovů rybníků - to je neklamná známka blížících se Vánoc. Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Výlov rybníka Břídlo, u pivovaru Olivětín, se uskutečnil 11. 11 2018. Vůně bahna, rybářské sítě plné ryb s ukázkou rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek. Zažijte atmosféru výlovu na vlastní kůži. Výlovy probíhají brzo po ránu, zpravidla okolo osmé hodiny. Desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách za ranních mlh roztáhnou sítě a vydají se do studeného bahna, aby později naplnili plné kádě na břehu rybami.