Leden 2019

Kachny na řece

28. ledna 2019 v 17:49 přírodaKdyž napadne sníh a rybníky zamrznou, kachny se stěhují na řeky. Ozvěna hlasitého kvákání je slyšet ještě daleko od řeky. Velmi rozšířená kachna divoká je jedním z našich nejznámějších ptáků. Kachny jsou velmi přizpůsobivé a nedělá jim problém obývat mnoho různých prostředí. Původně se vyskytovaly především na stojatých a tekoucích vodách. U kachen je velmi výrazný rozdíl ve zbarvení a stavbě těla samce a samice. Kačer má charakteristický zelený krk a hlavu a nažloutlý zobák. Na dolním okraji křídel má modrý pás. Samička není tak výrazně zbarvena, bývá většinou hnědočerná s hnědým zobákem. Aby kachna mohla trávit většinu času na vodě, musí k tomu mít speciálně uzpůsobené peří. Proti chladu ji chrání asi 10 000 ochranných per, které jsou permanentně promašťována. Navíc se mezi pírky drží vzduch, který kachnu nadnáší. Z kachny divoké byla vyšlechtěna kachna domácí, která se chová především na maso. Krmení kachen je oblíbenou a zábavnou činností, během celé sezony vidíte celé rodiny i s dětmi, jak házejí kachnám zbytky tvrdých rohlíků a chleba. A v zimě mají dokonce pocit, že jim v době nedostatku potravy zachraňují život.Malý ledopád u náhonu.

Ptačí slet.

23. ledna 2019 v 16:55 příroda


Není nic zvláštního, sedí-li ptáci na větvích stromu, ale co když se rozhodnou ve stejnou chvíli odletět? Právě to mne zaujalo, kde hejno ptáků kroužilo kolem stromu. Strom, jenž se předtím tvářil, že je hustě obrostlý listy, rázem prořídl a úplně se změnil. Desítky ptáků se naráz vzneslo k obloze, jako když do nich střelí. Větve ohnuté pod tíhou ptactva se totiž narovnaly. Pro naše ptačí kamarády představuje zima nejtěžší roční období a letos je skutečně tuhá. Přitom z naší strany stačí opravdu málo. Nasypat jim krmení a odměnou nám bude slet všech druhů ptactva z nejbližšího okolí.
Ladovská zima.

8. ledna 2019 v 9:42 příroda


Ladovská zima svým vtipem okouzlila malé i velké a dnes již patří k tradičním novodobým zimním a dokonce i vánočním písním. Ladovská zima se hrála poprvé v únoru roku 2006 na koncertě v Hranicích. Ladovská zima Jaromíra Nohavici. Tehdy byla skutečná zima s metrovými závějemi, kdy se stromy pod sněhem jen prohýbaly. Takto krutým zimám jsme již odvykli, proto mnozí z nás hudrovali a těšili se na jaro.Závody psích spřežení.

4. ledna 2019 v 16:47 Sport


M. C. Metuje - Červený Kostelec připravuje na termín 19. 01. 2019 sobota a 20. 01. 2019 neděle již 17 ročník saňových závodů psích spřežení. Ten se uskuteční na Janovičkách u Broumova a pojede se jako Mistrovství České Republiky.


Fotografie ze závodu roku 2012.Fotografie ze závodu roku 2013.Fotografie ze závodu roku 2014.Fotografie ze závodu roku 2015.Fotografie ze závodu roku 2016.Fotografie ze závodu roku 2017.