Březen 2019

Čáp u bývalých jatek.

30. března 2019 v 17:18 Čápi


Na komín bývalých jatek se rovněž vrátil čáp. Zatím je osamocen tak jako u pivovaru, kterého jsem ukazoval v minulém článku. Zbývají k obsazení ještě tři hnízda, aby byl plný počet, tak jako v minulých letech.


Návrat tuláka.

25. března 2019 v 15:50V závěru minulého týdne se vrátil na pivovarský komín čáp, který je prvním u nás. Ihned po příletu započal s čištěním a opravou hnízda. Po takto provedené očistě bude už jen očekávat přílet družky, která obohatí jejich další společný život.

Neděle dopoledne.

19. března 2019 v 16:44 příroda


Neděle tohoto týdne byla opět jednou z těch, které umožnily poohlédnout se po nově rašících kytičkách, případně po srnčí zvěři, a strávit venku několik hezkých hodin. Trendem posledních let je neustálé přesídlování obyvatel z venkova do měst. Zároveň dochází ke změně životního stylu, což má negativní dopad na lidskou psychiku. Lékem je dostatečný pobyt v přírodě. Zejména městské obyvatelstvo trpí řadou neduhů, které jsou spojeny s deficitem přírody. Tráví většinu svého života v uzavřených prostorách, v husté zástavbě, ve stresujícím pracovním prostředí. Ve spěchu se hltá podivná jídla, kličkujeme mezi neustále houstnoucími proudy aut na ulicích, naše uši jsou tepány neustálým hlukem. Abychom si odpočinuli, zavřeme se v ulitě svého domova a necháme se hypnotizovat září televizní obrazovky. Civilizace si zkrátka vybírá svou daň. Východiskem z této situace je návrat zpět do přírody.


Příroda ožívá.

10. března 2019 v 16:07 příroda


První poslové jara se objevují na přelomu předjaří a kalendářního jara. Mají bledé barvy a čekají na každý paprsek jarního slunce, aby se mohli ukázat v celé své kráse. Ačkoli je bledule jednou z nejznámějších a nejkrásnějších jarních květinek, patří v české krajině jako řada dalších ze zákona mezi chráněné rostliny.