Září 2019

U krmelce

19. září 2019 v 17:14 přírodaČasto je psáno, že topoly srnkám nechutnají. Bohužel je ochutnávají, zvláště pokud se v blízkosti vyskytuje početnější stádo, snadno dokáže napáchat velmi vysoké škody. V její potravě srnčí zvěř potřebuje listy keřů a stromů.Když kvetou jiřiny.

8. září 2019 v 18:44 příroda


Ať už jsou tedy jakékoliv, jisté je, že v zahradě kvetou překrásnými barvami po dobu několika měsíců od bílé přes sytě žlutou, oranžovou k purpurové až modrofialové, a to až do pozdních mrazíků. V našich končinách patřily vždy mezi nejoblíbenější květiny na zahrádce.
Škumpa.

Žloutnoucí kaštany.
Iwan Friedrich vernisáž.

6. září 2019 v 17:44 Výstavy
Vernisáž zahájil Petr Bergman (vlevo) a doplnil jej Karel Franze, vedoucí muzea. Vernisáž byla zaměřena na díla Friedricha Iwana, nejen jako malíře, ale i grafika a ilustrátora.


Na jiném z obrazů je autoportrét Iwana, který byl namalován po propuštění z vězení. Když byl v roce 1945 po návratu domů obviněn, že přechovávvá zbraň a radiostanici. Svůj portrét situoval do krkonošké krajiny z české strany. Na pozadí je Sněžka a Obří Důl, kam už nebylo Iwanovy se po skončení války podívat.


Friedrich Iwan se narodil 18. Srpna 1889 v Kamenné Hoře (Landeshut v Prusku, dnes Kamenná Hora v Polsku), v roce 2019 si tedy připomínáme výročí 130 let od jeho narození. Friedrich Iwan vystudoval v Kamenné Hoře gymnázium. Učitel kreslení přiměl rodiče, aby ho poslali na studia do Královské školy umění a řemesel ve Vratislavy, kde Iwan studoval v letech 1903 - 1908 u profesora Ernsta Carla Morgernsterna z Mnichova. Tomu učarovaly Krkonoše natolik, že je ztvárňoval ve své tvorbě a často vyjížděl se studenty za malířskými plenéry do hor. Iwanovy prvotiny navazují na tvorbu jeho učitele. V letech 1910 - 1914 studoval Friedrich Iwan dějiny umění, malbu a výtvarná řemesla na Akademii v Berlíně - Charlottenburgu u profesora Schlabitze a Hanse Meyrea. Věnoval se zeména leptu a akvatintě. Začal skicami a kresbami, následně se zdokonalil v grafice včetně barevného tisku v jednorázovém cyklu.Friedrich Iwan po celý rok putoval s ruksakem po Krkonoších i okolí, skicoval, hledal nová témata, pozoroval přírodu a tvořil. Maloval krajiny bez stafáže, postavy se v jeho pracích objevují sporadicky. Důležitá je krajina, kompozice, forma, světlo, barva, hodnota. Umělěc oslavoval krajinu různým způsobem, ale vždy mistrovsky.


Sněžka z Planiny,tempera na plátně, nedatováno.
Sbírka Markuse Kawaletze.

Zimní krajina v Krkonoších, olej na plátně, nedatováno.


Breslau (Vratislav), olej na plátně kolem roku 1933.
Kostel sv. Kříže a katedrála ve Vratislavi.
Podgórzynské rybníky a Sněžné jámy, olej na plátně kolem roku 1930.


Podzimní krajina v Krkonoších, akvarel na papíře, nedatováno.

Zahradkářská výstava.

2. září 2019 v 17:04 Výstavy

Bohatý program byl doplněn hudbou Slavětiňáků, a z nabídky zahradádrářských potřeb neodcházel nikdo s prázdnou. Nebyla to nabídka pouze květinářek, ale i dalších pěstitelů.