Listopad 2019

Rybník Břídlo, výlov ryb.

13. listopadu 2019 v 15:03 Aktuality


Výlov byl zahájen v neděli, kdy po ránu byla ještě mlha a celkem chladno. To by nesměli být rybáři, kterým takové počasí moc nevadilo. Ještě než došlo k zátahu se sluníčko přece jen ukázalo, a i ten ohníček přišel vhod.

Výlov je proces, při kterém rybáři přemísťují ryby z rybníků. Tato činnost se provádí tak, že dojde k vypuštění rybníku, po kterém začíná vlastní výlov. Ryby jsou loveny buď přímo do sítí v rybníce zatahováním, nebo v lovišti, které může být přímo v rybníce, nebo pod hrází. Ryby jsou poté nabírány podběráky do přenosných vaniček, nošeny do kádí, tříděny váženy a nakládány na dopravní prostředek, který je rozveze na místo určení, většinou do sádek, kde čekají na svůj další osud. V České republice se konají výlovy především na podzim od září do listopadu a částečně také na jaře v březnu a dubnu. Tradičně se rybníky vylovují na Huberta.

Tajemné Soví hory - Polsko

1. listopadu 2019 v 17:08 Zajímavosti z cest

prostor kde byl promítán dokumentární film a fotografie.

V nedávných dnech se mi naskytla příležitost, podívat se do míst, která jsem ještě nenavštívil, přesto, že je to nedaleko od zdejších hranic. Za války se do Sovích hor v Polsku stahují nacisté a cosi budují. Nikdo ale nemá tušení, co vlastně. Po porážce Německa však aktivity neutichají. Z hory Soboň se prý stále ozývají tajemné zvuky. Že by tamní tajná továrna byla stále v provozu? Nebo ji snad převzali Rusové, kteří mají po válce o horu nebývalý zájem? Když před nedávnem dvojice nadšenců oznámila, že v polském městě Walbrzych (Valbřich, dříve německý Waldenburg) našla ztracený nacistický vlak plný zlata, vyvolala celosvětový rozruch. Že by tu někde mohl být, přitom místní tuší už léta a nikoho to nepřekvapilo. Je to městská legenda, která se tu předává už po desetiletí. Stejně jako Jantarová komnata, která se tu prý také skrývá. S krajem totiž měli nacisté velké plány a navíc je poddolovaný stovkami kilometrů chodeb. Najdete tu přírodní jeskyně, současné a historické doly i tajné továrny a laboratoře z druhé světové války. Ty nejzajímavější jsme navštívili. Soví hory se tyčí v Dolním Slezsku na jihozápadě Polska, pouhých 10 kilometrů od hranic s Českou republikou. Hloubení tunelů, na němž se podílejí zejména vězni z koncentračního tábora v Osvětimi a najatí specialisté, mezi nimiž jsou i Češi, je zahájeno v roce 1943. Vznik nového komplexu v Sovích horách nese název projekt Riese a pokyn k jeho zahájení dává ministr zbrojního průmyslu. Pod jeho vedením má v horách vzniknout obrovský labyrint, jehož účel dodnes není znám. "Mohl to být hlavní Hitlerův stan, ale i podzemní fabrika na tajné zbraně - rakety, atomové i genetické zbraně," tvrdí tamní průvodce. Dokumenty k projektu Riese neexistují a Němci veškerých důkazů před postupující frontou zbavili přímo ukázkově. "Aby se nikdy nikdo nedozvěděl, o co skutečně šlo, bylo podzemí zaplaveno, možná i zalito betonem a všichni, kdo tu pracovali, byli zabiti," dodává průvodce. Dalo by se očekávat, že po konci války a pozdějším odchodu Rusů zůstane hora opuštěná, ale opak je pravdou. Pro turisty je zpřístupněna jen část zachovalých chodeb. Další jsou stále zapovězeny, ale podle očitých svědectví zřejmě ne zcela prázdné. Při návštěvě této lokality doporučuji vhodnou obuv, protože na většině míst je mokro, místy i bláto. Dále baterku nebo čelovku.

Prohlídky s průvodcem trvají asi 1 hodinu a zahrnují: návštěva dvou úrovní podzemí, plavba lodí po zaplavené části podzemí, podzemní kino s filmem o Riese

-podzemní návštěvní doba:
v sezóně (1. května - 30. září): 9,00 / 10,00 / 10,40 / 11,20 / 12,00 / 12,40 / 13,00 / 13,20 / 14,00 / 14,40 / 15,20 / 15,30 / 16,00 / 17,20 / 18,20Něco na ukázku z vojenské techniky umístěné před vstupem do podzemí.

Rychlopalné protiletadlové dělo.

Důlní vozíky pro odvoz vytěženého materiálu.

K čemu sloužilo toto vozidlo nemám ani tušení.

Tady každý obdržel přilbu proti případnému úrazu.

Toto je už vchod do podzemí.


cestou necestou.


Jeden z dalších důlních vozíků na úzkokolejné trati.


Prorůstání travin do skal.
Tady jsme na vodě.

Na hlavě mám bílou přilbu, abych byl vidět. Vedle mne je vnuk, který mne jistil.


Ještě jednou záběry z lodiček.

V této místnosti jsou na ukázku zbraně z tehdeší doby a nástroje,
se kterými se pracovalo