close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Březen 2020

Mezinárodní den lesů.

22. března 2020 v 14:59 příroda


Na celém světě se 21. března slaví Mezinárodní den lesů. Letošní rok je zaměřený na téma Lesy a vzdělávání. "Začněte se učit o stromech, dobře znát přírodu a rozumět ji," vzkazuje OSN, která svátek před 6 lety založila. Podle ní je nutné začít s výchovou už v raném věku. Pochopení, ochrana a udržitelnost lesů je klíčem k zachování našeho zdraví i zdraví budoucích generací. Když pijeme sklenici vody, píšeme do poznámkového bloku, vezmeme si lék na horečku nebo postavíme dům, ne vždy si to spojíme s lesy. Právě tyto a další aspekty našeho života jsou s lesy spojeny. Každý rok se ztrácí více než 13 milionů hektarů lesů, což je oblast o velikosti Anglie. Lesy mají zásadní úlohu v jedné z největších výzev, kterým dnes čelíme, jako je řešení změny klimatu, udržení městských a venkovských komunit a zmírňování chudoby. Téměř 1,6 miliardy lidí, tedy více než 25% světové populace, se svým živobytí spoléhá na lesní zdroje. Lesy budou důležitější než kdy jindy, protože světová populace stoupne do roku 2030 na 8,5 miliardy. Lesy pomáhají udržovat zdravý vzduch, půdu, vodu, živočichy a lidi.
Březen a jeho vrtochy.

17. března 2020 v 16:02 příroda

Koncem minulého týdne opět mrzlo, a před námi jsou nejchladnější dny tohoto týdne. Ráno někde teploty klesly až k minus šesti stupňům. Ještě před pár dny rtuť teploměru vyšplhala nad magickou jarní dvacítku a vypadalo to, že zima nám dala definitivní sbohem. Nedala a teď se znovu hlásí o slovo. Jakmile klesne teplota vzduchu k nule, dočkáme se místo deště krásné a romantické chumelenice velkých sněhových vloček. Pokud trvá sněžení déle a zem byla po předchozích mrazech dostatečně studená, přikryje sníh zahradu načechranou peřinou, pod níž se tak dobře odpočívá trvalkám i dvouletkám. Takže jestliže na jaře zasněží, o cibuloviny se bát nemusíte. Stejně pěkně může chumelit i při teplotách nad plus pět stupňů - pak ovšem celá krása velmi rychle pomine, jak známe ze sněhových přeháněk, jež se objevují i během března a dubna. Sníh chrání před mrazem opravdu skvěle. Pro rostliny jsou horší holomrazy.


Duha a její vlastnosti

15. března 2020 v 16:52 příroda


Duha pokud bychom se na tento jev podívali detailněji, i duha má řadu jasně a pevně daných vlastností. Především je to velikost oblouku. Ten je však subjektivní pro pozorovatele, a závisí tak na místě, kde se daný člověk nachází. Stejný vliv na to má samotné slunce. Pokud se totiž nachází na horizontu, je vidět přesnou polovinu kruhu. Přitom při pozorování z vyšších míst by bylo možné i zahlédnout celý kruh. Intenzita jednotlivých barev a jejich viditelnost se poté odvíjí od velikosti samotných kapek. Čím jsou větší, tím více světla se v nich láme a samozřejmě také vychází.