Květen 2020

Když kvetou kaštany.

20. května 2020 v 17:47 příroda

Kaštan se profiluje jako specialista na žilní potíže, má však i mnohé další léčivé, ale i zkrášlující účinky. Květiny ve formě odvarů nebo alkoholové tinktury se používají k léčbě srdečních chorob, onemocnění jater, plicní tuberkulózy, dušnosti, leukémie, revmatismu; tinktura se vtírá do bolestivých oblastí. Příprava kaštanového macerátu je velmi jednoduchá. Omyté a vysušené kaštanové květiny vložte do lihu, nádobu dobře uzavřete a nechte louhovat 14 - 18 dní. Louh nechte mimo dosah slunce při pokojové teplotě. Po vyluhování odstraňte květiny a tento kaštanový výluh si můžete aplikovat na končetiny nebo vlasy. Kaštanový olej používejte 2 - 5 krát denně a to tak, že ho budete masírovat na pokožce, kde Vás trápí nějaký zdravotní problém - s klouby, svaly či pokožkou.
TT V plném květu

8. května 2020 v 17:24 Téma týdne,
S květnem bývaly neodmyslitelně spjaty rozkvetlé šeříky, bohatě zdobící zahrady i parky. Dnes se s nově vysazovanými šeříky setkáme poměrně zřídka, ač jsou velmi nenáročné a otužilé. Je-li tomu na vině zprofanovanost šeříků, či bohatá nabídka nových exotičtějších možností, těžko říci. Jisté je, že si místo v našich zahradách zaslouží, a to nejen díky atraktivním květům, množství zajímavých kultivarů, ale i díky nádherné vůni.
V květnu si pak konečně budeme moci prohlédnout zlatý déšť. Ten pravý. Stále je často zaměňován za zlatici, která nedávno před ním odkvetla. Zlatý déšť neboli štědřenec, je větší keř, někdy i více kmenný strom, jehož žluté květenství tvoří visící dlouhé hrozny.
V květnu se asi zahledíme nejvíce do středních pater zahrad. Pohleďme však i vzhůru, také ve větvích stromů se odehrává barevné divadlo. Možná potkáte neobvyklý strom. Dnes, si ho můžete prohlédnout nejen v zahradách, ale i v ulicích měst.