close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Červen 2020

"Barvy léta".

11. června 2020 v 15:48 Téma týdne,

Meteorologické léto začíná 1. června a končí 31. srpna. Letními měsíci jsou červen, červenec a srpen. Léto Je nejteplejším obdobím roku. Dny jsou dlouhé a pozdě se stmívá. Rostliny kvetou, dozrává ovoce a obilí. Se začátkem léta konečně nastává období, ve kterém lze využít plodů z vlastních zahrádek nebo nabídky českých farmářů a pěstitelů. Asi není třeba zvlášť vysvětlovat, v čem spočívají výhody sezónních potravin. Přinejmenším jde o čerstvé plody, které nemusely k uspokojení našich chuťových buněk cestovat přes půl světa. Ovoce, a to sezonní zvlášť, je důležitým zdrojem vitamínů, minerálních látek, enzymů a vlákniny. Vhodné je konzumovat ho spíš čerstvé, tepelným opracováním nebo skladováním dochází ke ztrátě těchto cenných látek a nutriční hodnota ovoce pak značně klesá. Zatímco na začátku krize Češi nakupovali ve velkém trvanlivé potraviny, aktuálně roste zájem o ovoce a zeleninu, a to i dvojnásobně. S příchodem letních měsíců vypukne sezona peckovin, na sklonku léta zase tradičně přijde období sklizně jablek. Jenže letos může být úroda těchto druhů ovoce nejen v Česku méně bohatá. Důvodem jsou uzavřené hranice řady evropských států, kvůli čemuž je složité shánět sezonní pracovníky na sklizeň. Problém se týká i sklizně zeleniny, chmelu nebo vinné révy.Budiž léto pochváleno

Samosběr.

9. června 2020 v 16:30 Čápi
Čápi potravu hledají pomalým procházením stanoviště, u hraboších nor vyhlížením kořisti čekáním. V tomto případě procházejí mezi čerstvě posekanou trávou. Důvodem jsou přemnožení hraboši, které čápi chytají. Tradiční potrava čápa bílého, žáby, patří většinou minulosti. V současnosti loví hlavně hraboše polní, krtky obecné a v menší míře i jiné druhy savců a ptáků. Důležitou složkou potravy je hmyz (brouci, sarančata, kobylky, dvoukřídlí apod.), žížaly a plži. V některých lokalitách ještě převládají žáby.Pomíjivá krása květin.

3. června 2020 v 13:44 příroda
Většina těchto krásných květů už odkvetla.


Vnější krása je bohužel pomíjivá. Už Jan Werich řekl, že Jedna ženská vidí často dál než pět mužských s dalekohledem. A věděli jste, že květy šeříku mají i jinou, než fialovou a bílou barvu? Můžete se s ním setkat v bílé, fialové, modré, levandulové, růžové, purpurové a nachové barvě. Šeřík byl pro léčebné účely využíván spíše v minulosti.Vždy spolu.